Огляд книги Еліота Гіґґінса We Are Bellingcat
Автор: Люк Гардінг
1 лютого 2021 року
Матеріал спочатку був опублікований у виданні The Guardian, нижче наведені його основні положення.
У цьому захоплюючому творі журналіст, який розкрив особистості вбивць Солсбері, викладає своє оптимістичне бачення отримання новин в XXI столітті.
У липні 2014 року рейс MH17 Malaysia Airlines зазнав аварії на сході України. Чому? У доцифрові часи на отримання відповіді йшли тижні або місяці. В наші дні правду можна знайти швидко. Колишній офісний працівник Еліот Гіґґінс (Eliot Higgins) побачив на YouTube повідомлення про те, як по вулиці рухається пускова установка зенітно-ракетного комплексу "Бук".
"Стікер з золотою зіркою для першої людини, який визначить місце розташування цього відео", — написав він у Twitter.
Сім хвилин потому один із послідовників Гіґґінса розкрив таємницю. Вони припустили, що "Бук" проїхав через населений пункт Сніжне на сході України, що перебуває під контролем промосковських бойовиків. Гіґґінс подивився на докази — двосмугова дорога, три окремих дерева, червоний дах. Він відкрив Google Earth. Це збіглося. Пускова установка рухалася на південь. Тепер питання полягало в тому, звідки взявся "Бук" і яка держава стріляла з нього по MH17?
За цим послідувала драма про детективів XXI століття. У ній проєкт Гіґґінса з розслідувань Bellingcat протистояв могутньому Кремлю і його шпигунським агентствам. Сильного змагання не відбулося. Армія онлайншукачів — любителів Гіґґінса — вистежила "Бук" до 53-ї бригади, військової частини, що базується в російському місті Курську. Він прибув в Україну в колоні. І відбув назад пізно вночі вже без однієї ракети.
We Are Bellingcat — це захоплююча розповідь Гіґґінса про те, як він заново винайшов отримання інформації для епохи інтернету. Книга була закінчена до останньої сенсації Гіґґінса. У грудні минулого року Bellingcat розкрив групу вбивць, які отруїли минулого літа "Новачком" Олексія Навального, критика номер один Володимира Путіна. Розслідування допомогло спровокувати вуличні протести 23 січня по всій Росії після мужнього повернення Навального в Москву і його неминучого арешту.
Власна історія Гіґґінса неймовірна, вона сформована вдалим моментом і витримкою. Кинувши дослідження в ЗМІ і позбувшись статусу завзятого геймера, він виявив, що на момент початку "арабської весни" у нього з'явився вільний час. Гіґґінс почав писати в блозі Guardian's Middle East під ім'ям Brown Moses. Він зрозумів, як можна не покидаючи власного дивана дізнатися, що відбувається в далекій зоні бойових дій, в Лівії або Сирії. Матеріалів з цих місць було в достатку: відео на YouTube, повідомлення в Facebook, твіти, Instagram — цілий набір зображень і тексту, відправлених через соціальні мережі. Відкидаючи зайве, можна було робити відкриття. Гіґґінс став експертом зі зброї. Він знайшов соратників. Bellingcat розробив кредо: шукати публічні докази, посилатися на джерела, співпрацювати. Відкрита модель, що відрізняється від методів бульварної преси.
Цей прозорий метод мав великий успіх. Bellingcat розкрила військові злочини в Сирії і викрила марш неонацистів в американському Шарлоттсвіллі. У 2018 році було виявлено справжні особистості Олександра Петрова і Руслана Бошірова, двох вбивць з ГРУ, які вирушили в Солсбері, щоб вбити Сергія Скрипаля. Нагадаємо, ця пара спочатку стверджувала, що вони були просто туристами, які прийшли подивитися на шпиль собору.
Підйом Bellingcat відкриває щось нове в епоху використання цифрових технологій: шпигунство більше не є прерогативою держав. Це може робити будь-хто, у кого є підключення до інтернету. Баланс між відкритим і секретним інтелектом змінюється. Найкорисніші речі часто стають загальнодоступними. Ви підозрюєте, що Bellingcat знає більше, ніж хлопці в костюмах з MI-6 і, звичайно, набагато швидше. "Розвідувальне агентство для людей", — саме так написано в підзаголовку до книги Гіґґінса.
Книга, написана разом з письменником і журналістом Томом Рахманом, одночасно є маніфестом оптимізму в темні часи. У ній стверджується, що cyber-miserabilism — переконання в тому, що великі технології та зловмисники назавжди зіпсували нашу демократію — помилкове. Замість цього Гіґґінс вітає інтернет як "незвичайний подарунок". На його думку, факти й раніше мають значення, відповідальність можлива, і людей як і раніше хвилює різниця між правдою і брехнею.
У недавньому інтерв'ю ВВС Барак Обама поскаржився, що теорії змови, висунуті соціальними мережами, підживлюють запеклі політичні розбіжності в Америці. Епоха страждала від того, що Обама назвав "розпадом правди". Після Трампа і Brexit We Are Bellingcat пропонує вихід із нинішньої епістемологічної кризи. Відповідь Гіґґінса: підтвердження емпіричних цінностей і хорошого методу.
Книга підриває те, що Гіґґінс називає Counterfactual Community — мережа розпалювачів змови без лідерів і державних блогерів, які обмінюються дезінформацією. Їх улюблені теми — "Білі каски" (група добровольців-рятувальників в Сирії) або "небезпеки" вакцини від коронавірусу.
"Їхня практика полягає в тому, щоб починати з висновків, пропускати перевірку і виголошувати суперечливі факти", — зазначає Гіґґінс.
На його думку, суперництво між ЗМІ залишилося в минулому. Майбутнє — за співпрацею.
У цієї спільноти, яка заперечує докази, є кілька дивних ідеологічних союзників. Є крайній лівий край: жорсткий імперіалізм, поки Захід і США є агресорами. За словами Гіґґінса, до нього приєдналися "альт-праві". Обидві групи виступають за Асада і за Путіна. Їх погляди відображаються в альтернативних ЗМІ і на державних пропагандистських каналах, таких як RT (телевізійне крило кремлівської пропаганди і одночасно найгучніший критик Bellingcat).
У своїй книзі Гіґґінс присвячує кілька сторінок атаці із застосуванням хімічної зброї в 2013 році в східному передмісті Дамаска. Інструменти геолокації показали, що ракету випустили з сирійської військової бази. Однак журналіст-розслідувач Сеймур Херш звинуватив у використанні отруйного газу повстанців-джихадистів. Гіґґінс описує статтю Херша для London Review of Books як "прикру плутанину". Він пише, що у нього "виникли питання, на які я вже відповів".
Підхід Bellingcat виходить далеко за межі традиційної журналістики. Його добровольці зібрали архів про десятилітню війну в Сирії, що містить 3,5 млн одиниць цифрового контенту. Це було збережено, щоб полегшити судове переслідування за військові злочини. Дати та метадані ретельно записуються. Bellingcat допоміг голландській прокуратурі, яка звинуватила кількох росіян у вбивстві пасажирів MH17.
Гіґґінс вважає, що традиційні новинні агентства повинні створювати власні дослідницькі групи. В іншому випадку вони втратять новини. Автор має рацію. Деякі ЗМІ вже зробили це. The New York Times найняла колишніх співробітників Bellingcat. Гіґґінс це схвалює. На його думку, суперництво між назвами ЗМІ залишилося в минулому. Майбутнє — це співпраця, полювання за доказами і спільні зусилля. Правда десь поруч, якщо ми хочемо її відкрити.