Облігації, цінні папери, депозити: про податки на інвестиції розповіла Юлія Баткалова

Юлія Баткалова. Фото: kanaldom.tv

Для більшості інвестицій, зокрема й на дохід від банківських депозитів, встановлений "класичний" податок, але існують винятки. Йдеться не лише про купівлю облігації внутрішньої державної позики, які мають нульову податкову ставку. Які фінансові інструменти обрати інвестору, пояснює фінансова експертка "Ранку ВдомаЮлія Баткалова.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Чи сплачуються податки за депозит та інвестиції у цінні папери?

— Коли ми інвестуємо в депозит, то банк виступає податковим агентом і всі податки сплачує за нас автоматично. Тобто нам на рахунок надходить сума за мінусом податків. За інвестиції в закордонні цінні папери, треба платити податки. Це робить сам інвестор.

 Податки сплачуються тільки в Україні?

—  Не тільки. Є країни, які можуть взяти податок з великих прибутків. Все залежить від цінності паперів, та законів країни.

Чи потрібно платити податки за придбані військові облігації?

— Ні. Облігації внутрішньої державної позики, тобто "військові облігації" не обкладаються податком.

Якими податками обкладаються інвестиції за кордон та депозити?

— Це податок на доходи фізичних осіб, який складає 18% від прибутку. Ще 1,5% — це військовий збір. Загалом це 19,5% відсотків, які треба сплатити за інвестиції в закордонні активи. Наприклад, я купила акцію за 100 доларів, а продала за 150. То ці 19,5% податку я плачу з різниці у 50 доларів. Якщо йдеться про дивіденди, то інвестор сплачує 9% податку на доходи фізичних осіб і 1,5% за військовий збір. Тобто 10,5% відсотків від дивідендів ми повинні заплатити в Україні.

Коли треба подавати декларацію?

— Звітувати про прибутки, якщо це закордонні активи, треба раз на рік. На початку року подається декларація за попередній календарний рік. До завершення воєнного стану, та ще шість місяців після, українці можуть не платити податки за інвестиції та депозити. Тобто можна скористатися відтермінуванням. Штрафів не нараховують.

— Що можна порадити людині, яка тільки розпочинає цікавитись інвестиціями?

— Можна обирати цінні папери, за які не платять дивіденди. Або довше їх зберігати. Коли не буде продажів, а отже прибутку, то не треба платити податки. 

Також цікаво:

Прямий ефір