Нові арешти в Криму — дії України: "5 вопросов" з Ескендером Барієвим

Эскендер Бариев. Фото: ctrcenter.org

3 і 4 вересня в окупованому Криму відбулися чергові незаконні обшуки та затримання кримських татар — громадських діячів і звичайних громадян. Серед затриманих — Наріман Джелял, перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу. Глава МЗС України Дмитро Кулеба назвав ці дії посиленням терору на окупованому півострові. Водночас він закликав партнерів України з Кримської платформи посилити тиск на Росію.

Як домагатися звільнення кримчан і які кроки вже зроблено — розповів Ескендер Барієв, голова Кримськотатарського ресурсного центру, в програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий програми — Олег Борисов.

— З огляду на ситуацію з новими арештами в Криму, зокрема заступника глави Меджлісу Нарімана Джеляла, який пакет документів вже готують правозахисники? Чи збираєте ви інформацію, щоб з доказовою базою звертатися до міжнародних інстанцій?

— Передусім ми збираємо інформацію про те, що відбувається, щоб зреагувати на процеси. У нас підготовлена заява, яке буде направлена в усі міжнародні організації, посольства. Також ми активно зараз працюємо з Меджлісом кримськотатарського народу, тому що я також є керівником управління з правових питань та закордонних справ. Допомагаю безпосередньо в розробці заяви Меджлісу.

Першою нашою реакцією стала акція протесту — збір людей і проведення мітингу біля будівлі посольства Російської Федерації, аби своєчасно і швидко відреагувати на те, що відбувається в Криму. Тому що це справжнісінька вакханалія, це свавілля. І тому нам потрібно було передовсім проявити громадянську позицію.

Звичайно ж, далі тривають процеси, долучилися адвокати. В цьому випадку, коли ми говоримо про Нарімана Джеляла, то підключилися адвокати Еміне Авамілєва, Микола Полозов. І, відповідно, з ними у нас контакти постійні. Звичайно ж, ми будемо надалі організовувати публічні кампанії, акції, а також збирати матеріали, щоб у межах списку Магнітського могли подавати списки тих злочинців, які проводили і тортури, і затримання, я б сказав навіть викрадення людей, які потрапили під жорна російської репресивної машини.

— Безпосередньо з Офісом президента, з першими особами нашої країни тримаєте зв'язок? Чи є напрацювання і план, що робити і як вимагати звільнення українців?

— Разом з Меджлісом ми нині продумуємо подальші дії. І є різні думки, ідеї. До нас зверталися й активісти зокрема.

Відповідно, наше основне завдання — забезпечити потужну інформаційну кампанію із залученням до цих процесів як кримськотатарської діаспори, так і української діаспори по всьому світу.

Далі у нас є чинна кампанія, яка називається "Депутате, допоможи бранцям Кремля", і ми плануємо її активізувати у вересні. У нас і була за планом активізація. Тому дуже важливо, щоб була реакція депутатів. А у Верховній Раді України має виступити народний депутат Ахтем Чийгоз.

Зрозуміло, що у нас буде і є комунікація з органами виконавчої влади України для того, щоб були адекватні дії, реакція. Тут не тільки від України все залежить. Тут залежить від того, наскільки наші партнери, передусім із Кримської платформи, будуть активно реагувати.

Коли ми простежимо за всіма процесами, то побачимо: якщо лише б за участь у Кримській платформі затримали Нарімана Джеляла, то йому б інкримінували ст. 280 ч. 2 ( "Публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності", Кримінальний кодекс РФ — ред.). Це, я б сказав, політично мотивована стаття. В цьому випадку ж було імітовано якийсь вибух, умисне пошкодження газопроводу, і вони порушили статтю за фактом нібито диверсії. Крім того, є інформація про те, що все ж таки вони зламали хлопців, які почали давати свідчення, що вони начебто причетні до всього цього. Хоча є сумніви в адвокатів. Зокрема, адвокат намагалася зустрітися й поговорити з братами Азізом і Асаном Ахтемовими. Однак спроба не вдалася. Нас дуже сильно насторожує ситуація, бо, ймовірно, хлопці зазнали катувань і впливів.

— Чи можуть події 3-4 вересня стати приводом, аби весь світ сконсолідувати й посилити тиск на Російську Федерацію за її дії і в Криму, і на Донбасі?

— Звичайно, нам хотілося б, щоб була відповідна реакція, хоча б серед країн-учасниць Кримської платформи.

Тому що тут саме і повинна на справі виявитися консолідація і конкретні дії країн, які підтвердили свою підтримку й бажання подальшої роботи з відновлення територіальної цілісності України.

Звичайно, є різні думки. Є думки про те, щоб звернути увагу і на проєкт "Північний потік-2", і, відповідно, активно працювати з Німеччиною. Але ми розуміємо, що вона зараз повністю у виборах, у них зміниться канцлер тощо.

Є думки й щодо того, аби закликати міжнародну спільноту посилити обмежувальні заходи. Але з нашого боку, я думаю, дуже важливо, як українська сторона разом з правозахисними організаціями, в цьому випадку я говорю про Кримськотатарський Ресурсний Центр, як ми зможемо сформувати грамотну інформаційну політику з цього погляду.

Зверніть увагу, що робить окупант. Окупант всіляко намагається показати, що вони заарештували не через політичні мотиви, а заарештували "диверсантів". Точніше, затримали, і за рішенням суду зараз вони перебувають на два місяці під арештом.

А по-друге, вони максимально нині здійснюють роботу з дискредитації Меджлісу. Це пов'язано, я думаю, і з законом про корінні народи, і з Кримською платформою. Адже Меджліс є одним з представницьких органів кримськотатарського краю і корінного народу, який бере активну участь у цьому процесі.

І, звичайно ж, вони всіляко намагаються продемонструвати, що ні про яку ненасильницьку боротьбу не може і йтися, якщо ось, будь ласка, є відносини зі спецслужбою України, тому що ті зйомки, які з'явилися, інформація, яку вони дають, це свідчення братів Ахтемових. От саме так вони намагаються показати, що Україна не має наміру розв'язувати питання ненасильницьким шляхом.

Тобто це повна робота з дискредитації України й представницького органу кримських татар. Тому наше завдання зараз — дуже чітко позначити й обґрунтувати ситуацію для того, щоб міжнародне співтовариство все-таки адекватно відреагувало. І однозначно, ми, зокрема, будемо працювати з усіма країнами. Є навіть думка найближчим часом провести зустріч з послами країн-учасниць Кримської платформи.

— Своєю чергою в ефірах телеканалів "Дом" і UА ми обов'язково будемо про це говорити, щоб максимальна кількість людей знала про події в Криму.

Прямий ефір