Закон про медіа, мовлення на окуповані території: "Официальный разговор" з главою комітету ВР Микитою Потураєвим

"Официальный разговор" с Никитой Потураевым (справа). Фото: kanaldom.tv

Новий законопроєкт про медіа розгляне Верховна Рада вже найближчим часом. Він торкнеться свободи слова та прав громадян на доступ до інформації.

Що зміниться в медіапросторі України, чи є ризики в законопроєкті та чому його критикує опозиція? Про це й не тільки розповів народний депутат, голова комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча програми — Ірина Твердовська.

— Які основні моменти нового законопроєкту?

— Це закон, який всі медіа в Україні зрівнює у правах. Цей закон дозволить українським медіа, які належать до так званих платформ загального доступу, на рівних конкурувати із західними корпораціями, які вже зайшли та присутні на українському ринку.

Це закон, який чітко окреслює позицію суспільства та держави з приводу того, що абсолютно неприйнятно для нашого медійного простору.

Насправді більшість з цих речей в Україні вже є й так. Вони працюють вже кілька десятиліть. Ще з 1994 року, коли з'явився закон про телебачення і радіомовлення. Тому, по суті, ніяких особливих новин немає. Але, звичайно, є новації, пов'язані з трагічними подіями в Криму та на Донбасі, пов'язані з війною Російської Федерації проти України.

— Чи будуть порушені якісь принципи свободи слова шляхом зрівнювання медіа, врегулювання відносин між медіа, державою та суспільством?

— Зовсім ні. Якщо тільки громадяни за допомогою медіа не збираються продавати зброю, поширювати порнографію, рекламувати наркотики, пропагувати насильство. А також виступати за знищення української держави, підтримувати російських агресорів і окупантів на Донбасі та в Криму.

А в іншому свобода слова залишається абсолютно нічим не обмежена.

— Якою є реакція на закриття трьох телеканалів ("112 Україна", ZIK і NewsOne), які пов'язані з нардепом Віктором Медведчуком? Чи зверталися до вас європейські колеги? Як вони це коментували?

— Якраз так співпало, що українські депутати брали участь у засіданні зимової сесії Парламентської асамблеї ОБСЄ. Насправді всім нашим колегам у Європі зрозуміло, якою діяльністю займалися тут ці канали. Підтримка рішення Ради національної безпеки та оборони (РНБО) та указу президента була висловлена відразу ж представниками й керівниками посольств наших провідних європейських і міжнародних партнерів.

— Але російська пропаганда представляла так, що нібито у Європи була негативна реакція на закриття цих телеканалів.

— Це просто вигадка. Звичайно ж, наші європейські й міжнародні партнери наполягають, щоб такі рішення були аргументованими, зрозумілими, заснованими на прозорих умовах. І в цьому випадку, мені здається, що рішення РНБО та указ президента ідеально відповідають цим вимогам.

Питань не було. Оскільки, по-перше, є момент фінансово-економічного забезпечення діяльності цих телеканалів внаслідок, зокрема, підтримки й торгівлі з окупаційними режимами в окупованих районах Донецької та Луганської областей. По-друге, щодо контенту, який абсолютно очевидно дзеркалив зміст російських пропагандистських каналів.

Тому всі розмови про те, що це нібито викликало якусь критику на Заході — це просто чергова пропагандистська маніпуляція.

— Про гібридну інформаційну війну говориться з початку окупації Криму і з початку війни на Донбасі. Але, на мій погляд, немає якихось чітких планів дій, як в цій гібридній інформаційній війні вигравати Україні.

— Коли-небудь війна закінчиться, й окупанти підуть, як мінімум, з Донбасу. Зрозуміло, що боротьба за Крим буде довшою, але все одно закінчиться, безумовно, поверненням Криму до складу України. Ці процеси схожі, але вони з різною тривалістю реалізації.

Але навіть коли все закінчиться, залишиться ж російський режим — або нинішній, або буде наступний, який може виявитися ідентичним теперішньому. Тому зрозуміло, що не закінчиться інформаційна війна, не закінчиться тиск, не закінчиться пропагандистська маніпуляція. І ось на це нам потрібні складні та довготривалі механізми.

Ці механізми вимагають розвитку й законодавчої бази, й інститутів громадянського суспільства. І якоюсь мірою корекції редакційних політик українських телеканалів, які стоять на проукраїнських позиціях. Але це вже справа суто добровільна, я б сказав. Адже українські медіа та журналісти неодноразово довели, що вони патріотично налаштовані й готові захищати інформаційний простір України.

— Одним із інструментів протидії російській пропаганді є зокрема і телеканал UATV, який має забезпечити іномовлення та протидію тим російським наративам, які звучать у всьому світі. Тобто фактично протиотруту російському RT і російській пропаганді.

— Безумовно, і тому ми повинні фінансувати наше іномовлення та мовлення на тимчасово окуповані території. Розуміючи, що з часом території будуть звільнені, й ті ресурси, які ми зараз витрачаємо (невеликі, треба сказати), ми їх витрачаємо ефективно. Телеканал "Дом" — тому найкраще підтвердження.

Ці ресурси можна буде перенаправити на іномовлення. Ось зараз я з робочою поїздкою був у Турецькій Республіці. Там у готелях присутні російські телеканали. Це окремий бізнес кабельних мереж готелів у всьому світі.

І українські канали мають там з'являтися. Їх просування, треба розуміти, — це своєрідний бізнеспроєкт. Ми повинні знаходити взаємовигідні рішення для закордонних кабельних мереж і готельних операторів. Це серйозна тема. Потрібні менеджери, які цим би займалися, вели б ці переговори, виїжджали б до цих країн, укладали б такі контракти.

Росіяни цим займаються серйозно і системно.

— І займаються цим давно.

— Так, давно. Ми цим серйозно і системно не займалися ніколи. Цим потрібно займатися.

Звичайно, зараз ситуація з коронавірусом, плюс після 2020 року — період пікових виплат за зовнішніми зобов'язаннями України (тобто ми продовжуємо пожинати результати економічної політики Януковича), також війна, яка серйозним чином вдарила по нашій економіці.

Але вже наступного року Україні буде легше, у нас з'явиться трохи більше грошей. Зрозуміло, що основні дії парламенту будуть направлені на поліпшення соціально-економічного становища громадян України, на стимулювання розвитку економіки. Але, безумовно, ми не забудемо і про те, щоб по можливості направити більше коштів на розвиток мовлення на окуповані території та на іномовлення.

Прямий ефір