Незламні: як бджолярі з Дніпра виготовляють унікальний мед

Мед від виробників з Дніпра. Скриншот: kanaldim.tv

Кілька років тому Діана Марченко разом із сестрою, бджолярки у третьому поколінні, створили інтернет-магазин готової продукції. Продавали вони не тільки класичний продукт, але й крем-мед різних смаків. З початком повномасштабної війни довелося зупинити виробництво, а готову продукції власники роздали у волонтерські центри. Як підприємство працює зараз, дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

Липовий, акацієвий чи гречаний, а також крем-мед. Його виготовляють з різними смаками: лавандою, чорницею, м'ятою. Чого тільки не знайдеш в магазині бджолярів із Дніпра.

Діана одна із співвласників медового бізнесу, а також бджоляра у третьому поколінні. Дівчина з сестрою буквально виросли на пасіці. Часто з батьками їздили на різні ярмарки та виставки. Коли вони виросли, то вирішили популяризувати споживання медової продукції серед молоді. Тож кілька років тому дівчата створили сторінку в соцмережі, де розміщували відеоролики процесу виробництва медового нектару та продавали готову продукцію.

Дівчата вигадували нові рецепти, додавали до меду волоські горіхи, фісташки, кеш'ю, а згодом стали його кремувати. Так і з'явилися незвичні медові смаки, як от шоколадний чи на рафеліто, схожий на відомі цукерки.

"Ми спочатку вирішили спробувати зробити декілька смаків і презентувати якраз на ярмарку, подивитися на відгуки клієнтів. Так з'явилися наші перші клієнти, які допомогли розробити інші рецептури. Крем-мед потрібно готувати кілька діб. Потім до нього додають різні добавки, наприклад, кокос чи какао. Так і народжується новий смак. Для цього нам потрібна була кремувалка. Простими словами, цей мед вимішують декілька діб і насичують киснем. По факту він дійсно стає наче крем. Він не втрачає корисних властивостей, він просто набуває іншого агрегатного стану", — пояснила співвласниця медового бізнесу Діана Марченко.

Загалом родинний бізнес розвивався та розширювався до 24 лютого 2022 року бджолярі мали тисячі клієнтів по всій Україні.

"Ми зупинили виробництво, і у нас залишилось дуже багато продукції. Тож всю її зібрали і віддали волонтерські центри", — додала Діана Марченко.

Кілька місяців виробництво стояло, проте згодом відновилося. Спочатку продукцію розігрували, а усі отримані кошти відправляли на закупівлю автомобілів для ЗСУ. Згодом повернулися до продажу нектару. В асортименті з'явилися медові пасти з патріотичними назвами "Сила єдності", або "Смак перемоги". Є й "Козацький" мед, у складі якого арахіс та сіль.

Наразі важливо вивезти пасіки на поля чи до лісу. Втім, не все так просто, адже чимало української території заміновано і деякі лани цьогоріч не засівають.

"Цей момент для нас буде важким. Ми ще поки не зіштовхнулися з цим питанням, тому що зараз сезон починається. Спочатку заготовляємо мед з акації, котрий збирається близько. Сподіваюсь, що не буде ніяких проблем, тому що поряд з нами заповідна зона. З приводу полів, то сподіваємось, що їх будуть сіяти хоча б в половинному об'ємі, як було раніше, щоб хоч щось зібрати", — резюмувала Діана Марченко.

Виробництво меду справа нелегка, проте родина продовжує робити все, що в її силах на благо країни і таким чином наближати нашу спільну перемогу.

Читайте також:

Прямий ефір