Неможливо було відрізнити БТР від танка — усе обвішане награбованим: про наслідки окупації на Сумщині розповів глава області

Звільнений від російських окупантів Тростянець. Фото: Facebook/Дмитро Живицький

Російські військові у період окупації частини Сумської області вбивали та грабували мирне населення, люди місяць змушені були ховатися у підвалах. Про це сьогодні, 6 квітня, в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів голова Сумської обласної військової адміністрації Дмитро Живицький.

"Утворювання Росія (не можу назвати її державою) — це люди, які несуть зло, які загрожують не лише сьогодні Україні, а миру в усьому світі. Ми за статистикою бачимо, що більшість громадян РФ сьогодні підтримують політику Путіна та офіційної влади в Росії. Тому у смерті українців, наших дітей, у тих тортурах, які зазнають мирні наші жителі, у руйнуванні будинків — винен кожен росіянин, кожен, хто платить податки, за гроші яких сьогодні знищуються наші міста та наші громадяни", — заявив він.

Живицький розповів, що вчора відвідував звільнені території Сумської області, спілкувався із місцевими жителями, які пережили окупацію.

"Бабуся з чотирма маленькими дітьми вийшла на вулицю і випадково вони нарвались на колону російської техніки. По них відкрили прицільний вогонь з кулеметів та автоматів. І після цього далі говорити про якусь моральність чи людяність російських військових взагалі неможливо. Місця, де вони жили (дома, сучасні підприємства), вони перетворили на повну розруху... Вони там же спали, там же їли, й там же свою потребу справляли. Пограбували все, порізали навіть дроти. Та це навіть не військові, а нелюди, яких одягли у військову форму та відправили грабувати та вбивати українців", — продовжив глава області.

Живицький додав, що це злочинці, які вбивають людей заради мікрохвильової печі, дитячого велосипеда…

"Ми спілкувалися з жінкою, їй понад 80 років, до неї зайшли в будинок і забрали 4 ковдри, у когось забрали одяг. А це прості сільські жителі. Невже в Росії так все погано, що вони не можуть собі дозволити купити плетений кошик? Коли ці нелюди бігли з нашої території, неможливо було відрізнити БТР від танка, бо все було обвішане накраденим — речами, ковдрами, килимами. Везли овець, телят. Листи шиферу вивозили, пластикові вікна…", — перелічив він.

Голова Сумської ОВА зазначив, що зараз на звільнених територіях стабілізується гуманітарна ситуація. Область отримала 30 тис. гуманітарних наборів від Тернопільської області, 9,5 тис. продуктових наборів від Волинської області, які наразі розвозять мешканцям.

"Люди місяць перебували під окупацією, під контролем російських військових. Не було можливості завозити продукти, запаси мешканців були розграбовані росіянами, тому місцеві жителі жили у підвалах практично без їжі, без комунікацій, без зв'язку. І сьогодні ми потихеньку насичуємо наші селища безплатними продуктами, медикаментами, речами першої потреби, доки не відкриються магазини, аптеки, доки не буде довезена пенсія", — описав ситуацію Живицький.

Розпочато підготовку до відновлення житлових будинків, які можна відремонтувати.

Також ведеться робота з розмінування та розчищення доріг від розбитої російської військової техніки. Дуже великі руйнування по інфраструктурі, підірвано мости, зруйновано електростанції, великі підстанції, багато населених пунктів без опалення.

"Позавчора в область привезли 30 тонн обладнання та комплектуючих для обласного "Укренерго", 3 тонни обладнання для обленерго, щоб відновлювати електропостачання. Але не до всіх ділянок можна дістатися, оскільки електрооб'єкти заміновані. Тому виходять спочатку сапери та піротехніки для розмінування, а потім вже йдуть ремонтні бригади", — пояснив він.

Багато роботи належить з розмінування сільськогосподарських полів, оскільки на них залишилася військова техніка, снаряди, які не вибухнули.

"А досвід Донецької та Луганської областей показує, що цей процес займе не місяць, і навіть не один рік", — резюмував Живицький.

Прямий ефір