Навіть під обстрілами українці сортують сміття — робота проєкту "Україна без сміття"

Станція сортування сміття. Скриншот: kanaldim.tv

Попри війну, українці продовжують дбати про екологію сортують сміття. Знімальна група "Ранку Вдома" побувала на Київській станції сортування проєкту "Україна без сміття". Сюди й приносять, і надсилають поштою не лише відходи, а й книжки військовим.

Відсортоване сміття привозять навіть з областей, де не стихають ворожі обстріли.

"До нас приходить пластик поштою. Це Харків, Одеса, Суми. Тобто це райони, які найбільше страждають від обстрілів, які є дуже близькими до кордонів, але вони продовжують сортувати сміття", — розповіла засновниця проєкту "Україна без сміття" Євгенія Аратовська.

У планах активістки Євгенії Аратовської — змінити уявлення про сміття. Бо коли сортуєш, то сміття зникає. Сама ж громадська станція сортування стала не просто місцем, де можна здати відходи, а справжнім екологічним простором. Тут і крамничка з органічними товарами українського виробництва, і навіть кав'ярня, де можна провести час та поспілкуватися.

"У 2023 році ми вирішили, що треба додати якихось таких добрих проєктів в нашу діяльність. Ми почали з того, що збирали дитячі книжки українською, щоб відправляти їх в центри українців за кордоном. Так ми відправили книги в Данію, Нідерланди, Варшаву, Італію. Потім надумали збирати й інші книжки", — додала Євгенія Аратовська. 

Так, на станції сортування з'явилися бокси для книжок. Усю дорослу літературу відправляють у медичний центр "Лісова поляна", де проходять реабілітацію українські захисники. Оператор дрона Юрій Оксенюк захоплюється творами Ліни Костенко. Натомість просить не надсилати книжки про війну.

"Скільки можна вже її читати? Я вже бачив на власні очі! Сам можу книжку про війну написати. Та кожен, хто там був, напише таку книжку", — зізнався ветеран Юрій Оксенюк.

Юра з Рівненщини. Коли росіяни почали повномасштабний наступ на Україну, був на заробітках в Польщі. В нього не було сумнівів, щодо повернення додому та мобілізації. Шлях воїна пролягав через Бахмут. Оборона, штурми. Останній рік 26-річний Юрій служив без ротації, з численними контузіями він потрапив на реабілітацію. Триматися хлопцю допомагає почуття гумору.

На війні у людини змінюється бачення світу. Вона сприймає його чорно-білим та небезпечним, пояснює психологиня Тетяна Сіренко. Повертаючись із зони бойових дій, військові не почуваються у безпеці. Навіть від цивільних вони чекають загрози.

"Ветерани не відчувають того, що їхня війна закінчена. У багатьох є відчуття, що може настати час, коли їм доведеться повернутися, навіть якщо стан здоров'я не дозволить воювати. Цей постійний режим очікування часто їх ніби утримує в "підвішеному" стані", — додає заступниця директора з психологічного напрямку центру "Лісова поляна" Тетяна Сіренко.

Психологічній реабілітації допомагають книжки. Цей метод називається бібліотерапія. Читаючи книжки, обговорюючи їх, дискутуючи, люди зцілюються, додає психологиня.

Найкраще військовим надсилати літературу з життєствердним фіналом. Значний попит має історична тематика та книги, написані самими ветеранами. Здати видання можна фізично на станції сортування "Україна без сміття" або надіслати поштою. Деталі можна дізнатися на сайті проєкту. Для передачі військовим годяться книги українською мовою. Російськомовні приймають лише для утилізації.

Також цікаво: Екообгортки, які можна перетворити на розпалювачі — перевага вощанок

Прямий ефір