Навчання українців у Чехії: мовний бар'єр, психологія, підтримка держави та волонтерів

Як навчаються українські школярі-біженці у Чехії. Фото: ukrinform.ua

За оцінками міністерства освіти Чехії до тамтешніх шкіл цього навчального року пішли приблизно 57 тисяч дітей і підлітків з України. Це неабияке навантаження для країни з населенням у понад 10 млн людей. Обов’язково відвідувати школи в Чехії повинні не лише на громадяни республіки, але й на іноземців, які перебувають тут понад 90 днів. Тож для українців, які не потрапили у чеські школи, активісти відкрили кілька українських класів, інформує "Дом" з посиланням на "Укрінформ".

Чеська влада всіляко заохочує новоприбулих українців адаптуватися на новому місці проживання. Але ж далеко не всі українські діти змогли піти у вересні до чеських шкіл. За статистикою, з відмовою при прийнятті до школи або дитячого садочка зіткнувся майже кожен четвертий біженець. Причина —  відсутність місць, насамперед у великих містах. До них належить і столиця Прага, яка вже кілька місяців просто не приймає нових біженців. У деяких містах влада, хоча й виступає проти окремого навчання українців, проте змушена відкривати окремі українські класи з українськими ж викладачами, яких чимало серед біженців. Це дозволено завдяки поправці Lex Ukraine II. В інших випадках за справу беруться небайдужі українці, які вже певний час живуть у Чехії.

Як працює ініціатива "Дітям України"

Українка Оксана Бреславська відразу ж після початку війни та прибуття перших біженців створила орагнізацію "Дітям України" та наразі її очолює. Завдяки її зусиллям вдалося забезпечити нормальний навчальний процес за програмою Нової української школи. Для кількох десятків маленьких українців домовилися зі школою Nový Porg і протестантською церквою, які надали приміщення. Наразі в першій навчаються діти молодшої школи, у другій – п’ятикласники. Загалом 51 дитина. Переважна більшість – новий набір, адже частину тих, хто відвідував заняття навесні, прийняли до чеських шкіл, інші ж повернулися в Україну.

"Одна з умов прийняття — відмова у зарахуванні до чеської школи. Ми хочемо надати змогу дітям навчатися, якщо вони не можуть відвідувати звичайну школу, щоб вони не залишилися осторонь. Але якщо батьки просто не хочуть віддавати свою дитину до чеської школи, якщо в них є альтернатива, ми відмовляємо", — каже Оксана Бреславська.

Нині навчальний процес, який для родин учнів є безплатним, фінансує сім’я Оксани Бреславської та її партнери із Великобританії. Вдячні вони й за допомогу багатьом чеським організаціям та державним структурам. Окрім того, старшокурсників-філологів одного з чеських вишів запросили проводити уроки чеської мови для українців. Також уже знайшли двох вчителів, які викладатимуть англійську. Загалом дефіциту вчителів немає, багато викладачів високої кваліфікації приїхали в Чехію з України.

Оксана Бреславська. Фото: ukrinform.ua

У школі "Дітям України" навчалися та навчаються діти з Харкова та Львівщини, Одеси та Вінниччини, Бучі й Івано-Франківщини, Дніпра та Запоріжжя, Донецька та Києва, Краматорська та Закарпаття.

Ті, хто вчиться зараз, є спокійнішими, впевненішими, ніж ті, хто прийшов до школи навесні, розповідають учителі. Педагоги пригадують, як під час відвідин сільськогосподарського музею діти побачили трактори з літерою Z (вона була в назві фірми) та почали затуляти її долонями. Інший приклад — танки з оригамі. Під час занять діти виготовили цілий батальйон паперових танків. Також створювали літаки та малювали "Мрію". Таким чином діти демонстрували прагнення якнайшвидшого завершення війни в Україні, кажуть педагоги.

Український освітній хаб як зв'язок з Батьківщиною

Чеська влада уважно ставиться до питання освіти мігрантів. Експерти наголошують на необхідності всебічної інтеграції дітей і молоді до чеської освітньої системи. Для підтримки навчання українців уряд виділив 13 млрд чеських крон.

Втім далеко не всі наразі відвідують місцеві школи. Часто через брак місць у класах, де має навчатися лише 15 учнів, нерідко — через мовний бар’єр, подекуди – через позицію окремих керівників навчальних закладів. Але треба згадати й ще одну причину – небажання самих дітей або їхніх батьків. Особливо це було помітно навесні, коли люди тільки приїхали, не знали, як надовго вони залишаться у новій країні, а до того ж українські школи продовжували навчання в режимі онлайн. За даними аналізу чеських освітніх органів, щонайменше десята частина дітей і підлітків була зосереджена виключно на навчанні онлайн. Цього навчального року ситуація є трохи інакшою.

Міністр освіти й науки України Сергій Шкарлет звернувся до чеських колег з проханням відкрити в Чехії Український освітній хаб. Українська сторона просила про сприятливі умови для навчання за кордоном саме за українською програмою. Йшлося, в тому числі й про професійне навчання.

Тоді чеська сторона заявила, що для підтримки українських дітей та їхньої реабілітації на території Чехії створені адаптаційні групи або класи, в яких працюють також і українські вчителі. У співпраці з Посольством України в Чеської республіки триває робота над програмою суботніх шкіл. Наприклад, у Празі протягом останніх 10 років діє суботня українська школа "Ерудит".

Як навчаються українські школярі-біженці у Чехії. Фото: ukrinform.ua

Але завдання — максимальна інтеграція у чеську освітню програму — залишається актуальним. Якщо немає можливості повноцінно вчитися в чеській школі, треба відвідувати уроки чеської мови, а також активніше спілкуватися з однолітками поза школою, резюмують фахівці.

Ще про життя українців в інших країнах:

Медіа-партнери
Прямий ефір