"На самом деле: Донбасс": Леонід Кравчук про причини активізації військових дій і реакцію України (ВІДЕО)
Активізація військових дій на Донбасі триває з лютого. Мало не щодня фіксуються обстріли, серед військовослужбовців ЗСУ є поранені й загиблі. Незаконні озброєні формування продовжують порушувати режим припинення вогню також в березні.
Чим викликана ескалація військових дій? Що робитиме Україна у відповідь? Про це в інтерв'ю телеканалу "Дом" в програмі "На самом деле: Донбасс" розповів Леонід Кравчук — голова української делегації у Тристоронній контактній групі (ТКГ) з мирного врегулювання ситуації в Донецькій та Луганській областях.
— Чи можна говорити, що санкції щодо деяких українських політиків вплинули на роботу Тристоронньої контактної групи?
— Поки що говорити зарано, тому що у нас в середу, 3 березня, буде засідання ТКГ в режимі онлайн. Там ми вже зможемо відповісти на всі ці питання. Я їх буду ставити, очевидно, і вони їх будуть ставити — мається на увазі Російська Федерація і її підопічні з ОРДЛО.
А сьогодні бачимо, що активність тієї сторони посилилася.
"Тиша" стала менше "тишею" ніж була, скажімо, тиждень тому. Тобто стріляють більше, є багато поранених, є багато контужених. Очевидно, що активність російської сторони зросла.
Наші спроби з'ясувати ситуацію поки не дають якихось конкретних результатів. Але можна припускати, що це реакція на нашу активність. А останнім часом і президент Володимир Зеленський, і Верховна Рада, і наша делегація у ТКГ значно посилили активність. Плюс санкції. Тобто Росія побачила, що Україна від слів перейшла до справи. Те, що раніше не робилося, хоча були можливості, зараз реально здійснюється.
Плюс відносини РФ з Європою погіршилися. Інтерв'ю Жозепа Борреля (глави дипломатії Євросоюзу, — ред.) після його повернення до Європи показали, що Росія віддаляється від ЄС. Тобто вона замикається ніби у своїй системі відносин, а не відносин європейських і світових на базі норм міжнародного права.
Вони побачили, що Сполучені Штати Америки дуже чітко і жорстко визначили ставлення до Росії, до окупації Криму, окупації частини Донбасу.
Думаю, все це в цілому створило таку ситуацію, коли Росія відчула, що тиск на неї посилюється. І у таких випадках, як показує досвід, опонент намагається довести, що він теж, мовляв, не спить. І він починає якісь дії.
— Чи можна говорити про збільшення тиску з боку Росії на Київ останнім часом?
— Не так тиск, як небажання робити те, що повинні робити вони — Росія — щодо виконання Нормандських і Мінських домовленостей.
Якщо говорити про останні Нормандські домовленості (досягнуті у грудні 2019 року, — ред.), то Україна в цілому їх виконала. А російська сторона, попри те, що президент Путін з ними погодився, відмовилася фактично від їхнього виконання. Ми бачимо, що Росія говорить одне, робить — інше. Президент підписує, в Мінську погоджуються, і начебто й російська делегація підтверджує, що вона погоджується. Але потім заявляє, що вона тут ні при чому. Що вона не є стороною самого конфлікту, що вона — "спостерігач", вона "допомагає Україні".
На мій погляд, вони настільки самі заплуталися в термінології та в стосунках з Європою і світом, що їм важко зараз знайти якусь ясну дорогу. Тому вони роблять те, що вважають за потрібне, не звертаючи уваги на те, що Росія все більше й більше ізолюється світовою спільнотою.
— Санкції проти Віктора Медведчука широко обговорюються на російських телеканалах. Його представляють чи не як лідера опозиційних сил в Україні, основного конкурента Володимира Зеленського. І, мовляв, влада атакує сім'ю Медведчука. Так це заявляється в Росії. Ви знаєте Віктора Медведчука досить давно, як ви оцінюєте його реакцію на санкції та самі санкції щодо нього?
— Я знаю Медведчука. Знаю, як він ставав політиком все більшого масштабу. Але я знаю інше — авторитет Медведчука в Україні не настільки високий, щоб він міг претендувати на обрання президентом України. Абсолютно. Я не бачу в цьому абсолютно ніякої перспективи. Тим паче зараз, коли стало очевидним, що його дії — перетворити Україну на політичний анклав Росії. Він же не хоче будувати українську незалежність. Він хоче будувати російську Україну тут.
У нього була партія "Український вибір" — настільки "український", як я можу судити про Місяць. Це був російський вибір України, я це відразу заявив. Тому це хороша міна при поганій грі.
"ОПЗЖ", Медведчук — політична сила України, яка дивиться на Кремль, як на вихід із ситуації. Яка відвідує Кремль для консультацій, і яка радиться з агресором. Звичайно, люди це бачать. Подивіться, закрили телеканали. Більшість людей підтримують це, як і більшість підтримують санкції стосовно Медведчука. Це показують соціологічні дослідження. Тобто люди все бачать, все розуміють.
Читайте також: Не варто плутати ЗМІ та пропаганду, — Жовква про санкції проти телеканалів
Так, російська пропаганда кваліфікована, нічого не скажеш. Можливості у неї дуже великі, гроші платять шалені. Звичайно, вони дурять, зокрема і людей, які проживають у Донецькій і Луганській областях, інших регіонах, особливо тих, які не контролюються українською владою. Але цей вплив на основі зіставлень того, що робиться в Україні й того, що робиться поза Україною, поза Росією — впевнений, це працює сьогодні не на Росію.
Нам потрібно на силу відповідати силою, на свободу — свободою, на переговори — переговорами. Ми будемо ініціювати це. Ми будемо підтримувати розумні дії. І коли нас б'ють, ми не будемо удавати, що це провокація. Ми повинні бачити реальну ситуацію і діяти в умовах реальної ситуації. Ось моя відповідь.
Читайте також: Підконтрольні Медведчуку політсили блокують реформи в Україні, — Financial Times