Микола Вінграновський та "Поле пшениці" у Вашингтоні: 7 листопада в історії
Зустрічайте понеділок, 7 листопада, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".
7 листопада 1936 року у місті Первомайськ Миколаївської області народився майстер українського слова Микола Вінграновський. Митець був не лише чудовим поетом і прозаїком, а й неперевершеним актором, сценаристом та режисером. Свою першу роль, та ще й головну, зіграв, у студентські роки в столичному театральному університеті. Вінграновський постав у ролі рядового солдата Івана Орлюка в художньому фільмі Олександра Довженка "Повість полум'яних літ". Як поет, зажив слави у 24 роки — тоді у літературній газеті надрукували добірку його поезій. А вже за рік Вінграновський представив першу авторську збірку "Атомні прелюди". Серед найкращих робіт митця: фільми "Берег надії", "Тихі береги", "Слово про Андрія Малишка" та збірки "Київ", "Сто поезій", "На срібнім березі".
7 листопада 1940 року — день створення Конґресу українців у Канаді. Суспільно-громадська організація з'явилась у місті Вінніпег. Це результат дводенних установчих зборів, які організували п'ять українських громадських організацій. Конгрес створили для координації дій місцевих українських організацій та співпраці української громади з урядом Канади. Українців у Канаді багато, а нині діаспора налічує понад мільйон осіб. Це третя країна за кількістю етнічних українців. Крім того, Канада одна з тих, хто прочинив свої двері для українських біженців після 24 лютого 2022 року. Від початку російського вторгнення тут зареєструвалися десятки тисяч громадян України.
Цього дня 2015 року у Вашингтоні відбулася церемонія відкриття пам'ятної скульптури "Поле пшениці". Монумент присвячений страшній трагедії, яка сталася в Україні у 1932-1933 роках, — Голодомору. Меморіал розташований у центрі Вашингтона, навпроти залізничного вокзалу Union Station. Авторкою монумента є американська архітекторка українського походження Лариса Курилас. Цей проєкт майстриня вважає одним із найважливіших у своєму житті, адже встановленню меморіалу передував важкий шлях не в один рік. Наприклад, снопи пшениці, які слугували моделлю, ледь не конспіративно перевозилися з Канади до США. Меморіал жертвам голодомору в Україні — це 9-метрове пшеничне поле, зроблене із 22 частин, кожна буква — це окремі вилиті частини з бронзи.
Більше про визначні події 7 листопада в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома".