Міжнародний день театру, рентген та найжахливіша авіакатастрофа в історії: 27 березня в історії

Зустрічаємо понеділок, 27 березня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

27 березня у світі відзначається Міжнародний день театру. "Театр —це засіб зміцнення миру та взаєморозуміння між народами" — саме такий слоган цього дня красується в багатьох країнах цього дня. Це професійне свято акторів, режисерів, постановників, сценаристів, продюсерів, техніків, декораторів, касирів і гардеробників, аде у театральному цеху немає другорядних ролей та професій. А ще 27 березня — свято глядачів і шанувальників театрального мистецтва. 

27 березня 1845 року народився видатний німецький фізик Вільгельм Рентген. Попри те, що вчений не отримав атестата про закінчення школи, він блискуче склав математику і вступив до Політехнічного інституту, а пізніше став лауреатом Нобелівської премії за відкриття X-променів, які згодом назвали на честь науковця. Паралельно з рентгеном Х-випромінювання досліджував і український науковець Іван Пулюй. Вони навіть разом працювали в одній із лабораторій Страсбурзького університету та ділилися результатами своїх досліджень. Вільгельм Рентген знав про лампу українського вченого, завдяки якій можна було побачити ці Х-промені. Пояснення їхньої природи повністю дав саме Іван Пулюй, однак авторство у відкритті рентгенівських променів належить німецькому науковцю, оскільки він першим опублікував інформацію про їх відкриття. Група міжнародних вчених, зокрема й Альберт Ейнштейн, неодноразово говорили, що Іван Пулюй зробив неабиякий внесок в епохальне відкриття. Сьогодні рентген широко використовують у медицині, аде це один із найкращих методів вивчення організму. Він дозволяє точно виявити захворювання внутрішніх органів на ранніх стадіях. 

Незрівнянному голівудському режисеру, сценаристу, продюсеру й актору Квентіну Тарантіно 27 березня 2023 року виповнюється 60 років. Успіх прийшов до нього з дебютним фільмом "Скажені пси" (1992). А от нечувану славу, "Оскар" і пальмову гілку Каннського фестивалю Тарантіно отримав завдяки стрічці "Кримінальне чтиво". Танець у виконанні його музи Уми Турман і Джона Траволти став легендарним. Особлива жорстокість, довгі діалоги і, звісно, чорний гумор — це особливості творчого почерку Тарантіно. Крім того, режисер категорично проти розміщення брендів у своїх фільмах, тому вигадує власні. Тарантіно є автором десяти кіноробіт, кожна з яких — справжній шедевр. Статки режисера становлять майже 90 мільйонів доларів. 

27 березня 1977 року на іспанському острові Тенеріфе на злітно-посадковій смузі зіткнулися два Боїнги-747, на бортах яких перебували 644 людини. Вижити вдалося тільки 61 пасажиру, решта 583 загинули. Того дня погода була не найкращою, а аеропорт був повністю оповитий туманом. Літаки зіткнулися, коли Боїнг голландської авіакомпанії KLM виконував зліт, а борт Pan American ще не встиг звільнити смугу. Американський екіпаж побачив вогні голландського літака, коли до нього лишалося лише 700 метрів, та було вже запізно. Причиною катастрофи назвали помилкову інтерпретацію команд диспетчерів. Авіакатастрофа стала найжахливішим трагедією в історії авіації.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Медіа-партнери
Прямий ефір