Міжнародний день рідкісних хвороб та відкриття Готардського тунелю — 29 лютого в історії 

Зустрічаємо четвер, 29 лютого, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

42 року до нашої ери в римському календарі з'явилось 29 лютого. Про це у своїх працях згадує давньоримський письменник і філософ Амвросій Макробій. Дата мала нівелювати різницю між сонячним циклом та суспільним літочисленням. Вперше про пересувний рік людство дізналась 45 року до нашої ери. Це сталося одночасно із запровадженням нового календаря за наказом давньоримського імператора Юлія Цезаря, який згодом і назвали юліанським. 

29 лютого 1880 року в Альпах відкрили Готардський залізничний тунель, що з'єднав Італію та Швейцарію. Під час спорудження транспортної артерії загинули майже 200 осіб, адже будівельники працювали в умовах високої температури й долали технічні труднощі, серед яких ґрунтові води. Тунель довжиною майже 15 000 кілометрів спростив транспортування вантажів Європою. Наразі він обслуговує Швейцарські федеральні залізниці. 

Цього дня 1960 року стався один з наймасштабніших землетрусів сучасності та найбільший в історії Марокко. Стихійне лихо магнітудою 5,8 за 15 секунд зруйнувало місто Агадір на березі Атлантичного океану. Третина населення — майже 15 000 загинула, ще 12 000 жителів постраждали, а ще 35 000 осіб залишилися без даху над головою. Такі руйнівні наслідки спричинили близькість осередку землетрусу до портового міста і незадовільні методи будівництва. 

56 років тому у Великій Британії був відкритий новий тип астрономічних тіл пульсари. Їх виявила аспірантка з Кембриджу Джоселін Белл, яка працювала під керівництвом професора фізики Ентоні Г'юїш. Пульсари є одним з найдивовижніших космічних об'єктів. Це зірки, що випромінюють радіохвилі. За їхньою допомогою астрофізики перевіряють правильність деяких фізичних теорій, зокрема, теорії відносності Ейнштейна. За відкриття пульсарів Ентоні Г'юїш отримав Нобелівську премію з фізики. 

Останнього дня лютого відзначають Міжнародний день рідкісних хвороб. Дату запровадили у 2008 році з ініціативи Європейської організації EURORDIS. Експерти констатують — 80% рідкісних захворювань мають генетичний характер, а решта спричинені інфекціями, алергічними реакціями або ж екологічними факторами. Загалом у світі налічують майже 8 000 орфанних хвороб. В Україні їх мають 5% населення. Мета цього дня підвищити обізнаність людей щодо рідкісних захворювань. 

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір