Метро-школа, "Барабашово" та екопарк: як живе незламний Харьків — проєкт "Міста" з Анатолієм Анатолічем

На телеканалі "Дім" — перший епізод нового проєкту "Міста". Сьогодні ведучий Анатолій Анатоліч вирушив до Харкова, аби дізнатися, як живе місто-герой під час війни. У випуску він зазирне до школи у метро, відвідає відновлений після обстрілу пологовий будинок, "скупиться" на ринку “Барабашово”, а також покаже, як відроджується "Фельдман Екопарк".

Місто перших

Харків — за 30 кілометрів від кордону з країной-агресором. Тому ракети прилітають раніше, ніж лунає тривога. Місто місцями понівечене, але живе і незламане.

Харків називають першою столицею, бо у 1919-1934 роки він був столицею Української РСР. А ще Харків до повномасштабної війни — головне студентське місто нашої країни.

Харків багато в чому перший. Тут був перший аеропорт, перша дитяча залізна дорога. В Харкові працювали три Нобелівські лауреати.

Довгі роки саме у Харкові була найбільша площа в усій Європі — Майдан Свободи (а зараз за площею вона посідає 6-те місце у Європі та 12-те у світі).

У 2008 році на площі проходив найбільший і перший безкоштовний концерт групи Queen.

А вже за 14 років, у 2022 році, сюди був страшний приліт російської ракети — в будівлю Обласної державної адміністрації.

Харків'янин Міша Крупін

Музикант Міша Крупін — харків'янин. В минулому — фронтмен гурту "Корупція", а зараз Міша — сольний співак, волонтер та справжній патріот свого міста.

24 лютого 2022 року Міша був під Києвом, у Бучанському районі, а дружина з 6-річною донькою — в Харкові.

"Їх одразу мої родичі перевезли в безпечне місце під Харків. І потім за тиждень ми зустрілися вже у Тернопільській області", — пригадав музикант початок повномасштабного вторгнення.

Анатолій Анатоліч зустрівся з Мішею Крупіним біля Дитячої музичної школи ім. М. Лисенка, яку той закінчив.

"Ця музична школа була найближчою до мого дома. Це місце, де я вперше почув, що маю грати на скрипці, а не на гітарі. А я хотів на гітарі. В актовій залі був вступний екзамен, на якому я заспівав "Шаланды, полные кефали...". Потім виходить завуч, і мені кажуть: "Я вас вітаю, це абсолютний музикальний слух, це — скрипка". І мама думала традиційно: якщо Міша, якщо єврей, значить, маю грати на скрипці", — розповів музикант.

Міша зізнався, що коли вперше приїхав до Харкова після початку повномасштабного вторгнення, то розплакався — прильоти, руйнування, вибите скло, і біля його будинку теж.

"Сніданішна"

На 2021 рік в Харкові було зареєстровано 123 тисячі бізнесів. А на цей момент — 118 тисяч. Тобто зменшення кількості бізнесу насправді не таке велике, як багато хто думає.

Так, хтось закриває бізнес, релокує у більш безпечні регіони. Але є й ті, хто попри обстріли відкриває заклади. Один з них — кафе та фермерська крамниця "Сніданішна", яке розпочало роботу у березні 2024 року .

"Насамперед "Сніданішна" — це про сигнали, про те, що Харків живе. Взагалі життя починається зранку, тому — "Сніданішна". Це ще велике бажання транслювати те, що Харків — це українське місто. Також це про пересічення. Багато хто з нас виїжджав з міста, наприклад, на західну Україну, а потім повернулися. Тому ми привнесли в наше меню гуцульський банош, закарпатські гомбовці, качану кашу — це вже кулінарна історія Дніпровщини. Крім того, у нас є пекарня і кожен ранок у нас свій свіжий хліб", — розповів співзасновник кафе Борис Ломако.

Качана каша

Підземна школа

Сьогодні Харків з міста студентів перетворився в підземне місто. Наземні школи тут не працюють з 24 лютого 2022 року. Діти навчаються або онлайн, або ж... у приміщенні Харківського метрополітену.

Метро-школа відкрила свої навчальні двері у вересні 2023 року, вона діє на п'яти станціях метрополітену. Тут навчається понад 2 200 дітей, це 107 класів. Навчання відбувається у дві зміни.

У кожному класі, окрім дітей і вчителя, на задній парті присутні двоє дорослих — це тьютор і психолог, які спостерігають за психологічним та моральним станом дітей.

Після другого уроку діти отримають "перекусики" — бургери та сік.

До речі, навчання, харчування і підвезення до школи — безкоштовне. Підвезення дітей організовано на всі п'ять станцій метрополітену — працюють 19 автобусів за 12 маршрутами. В кожному автобусі є представник правоохоронних органів і супроводжуюча особа.

Примітно, що у коридорах чутно, як за стіною їде метропоїзд. Але цього нечутно у навчальних кабінетах — так побудована система звукоізоляції.

Також в школі унікальна система рекуперації та кондиціонування повітря. Тому тут дихається легко.

Як повідомила представниця департаменту освіти міста Харкова Ганна Зайкіна, наразі в місті російськими обстрілами повністю зруйновано будівлі чотирьох шкіл. До речі, дві з них входять до топ-100 шкіл України.

Пологовий будинок

Харківські дітлахи не тільки навчаються під землею, але народжуються також в безпеці.

1 березня 2022 року біля будівлі Харківського міського пологового будинку було влучення авіабомби. Дах та всі вікна були понівечені. На той момент у лікарні були породіллі та вагітні жінки. На щастя, ніхто не загинув.

На відновлення 50% будівлі знадобилося 2 роки та 9,5 мільйонів гривень, що надали міжнародній організації при ООН. І вже 1 лютого 2024 року пологовий відновив свою роботу.

Тепер тут є облаштоване укриття, де одночасно можуть перебувати 60 людей. Також є пологова зала, душ та туалет.

У цей день у звичайному пологовому залі народився харківський богатир — Матвійко, 4400 грамів, 58 сантиметрів.

Безпечні готелі

Якщо до 24 лютого 2022 року ми обирали готелі за багатьма критеріями — розташування, кількість зірок, зручність, то зараз критерій лише один — безпека.

"Ми з командою заселилися в готель. І тут сюрприз. Дивіться, ніби вікно, але… Насправді тут немає вікна. Це просто штора на стіні. Це готельний номер без вікон, але принаймні він безпечний, тому що ми знаходимося майже під землею", — продемонстрував Анатолій Анатоліч.

Харків'янин Сергій "Біжуча борода"

Другий день у Харкові. Зранку в Анатолія Анатоліча традиційна пробіжка. Сьогодні, нажаль, частково зруйнованими вулицями.

Анатолій Анатоліч добіг до знакового місця для харків'ян — центрального парку.

Але і його на початку повномасштабної війни росіяни намагалися знищити.

У парку ведучий проєкту "Міста" зустрівся з харків'янином Сергієм Прескорником, лідером громадської ініціативи "Чиста Україна", який залучає людей бігати та збирати сміття.

Взимку під час російського обстрілу розтрощило будинок, в якому мешкав Сергій.

"Це був вівторок, як зараз пам'ятаю. Я вибіг о 6:30, бо тренування в мене на 7:00. Вибух був нереально потужний. Мені почали дзвонити друзі, що "братане, у тебе прильоти". Влучання було у наш двір, пошкоджені три будинки. Я швидко повернувся, бо мені треба було знайти свого кота Сімбу. Його всі шукали, бо у нього доля дуже нещаслива: його збила автівка, я його забрав з клініки та доглядав за ним. Після удару ракети мені хотілося плакати, чесно. Підіймаюся, відчиняю двері… і Сімба дивиться на мене, а я на нього. Я обійняв його… до сліз, що він живий. У Сімби була контузія, і ще залишки скла діставали з його тіла", — розповів Сергій.

Навесні мали розпочатися завершальні роботи з ремонту квартири. Але у травні — знову приліт. Проте Сергій продовжив відновлення свого житла.

Сергій — сирота, з 3 до 18 років виховувався у дитячому будинку.

"Я вдячний всім, хто мене виховував. Мені дуже пощастило, що я можу назвати "мамою" не одну людину. У мене є багато мам. Щодо біологічних батьків, мені знадобилось 30 років, щоб я наважився прийти на цвинтар і побачити фотографію моєї мами. Вона померла у 32 роки, я її не пам'ятаю, взагалі не пам'ятаю, як вона виглядає. Я вирішив знайти могилу мами, саме коли почалось повномасштабне вторгнення", — поділився він.

Друзі та знайомі називають Сергія — "Біжуча борода". Він уточнив, що відростив бороду у 2015 році.

"Я постійно був десь в спорті — займався багато боксом, шахами. А потім почав бігати. 2021 року я став рекордсменом — пробіг з Дніпра до Харкова 225 кілометрів без сну. Це національний рекорд. Пробіг цю відстань за 29 годин 2 хвилини 47 секунд", — повідомив Сергій.

Незламні комунальники

Багато хто думав, що "чистий Харків" — це мем. Але це не мем, а реальність. Комунальники працюють щодня — на вулицях, у парках… Вчора десь був приліт, а наступного дня — все прибрано, розбиті вікна приховані фанерою. Коли був приліт у двір будинку Сергія "Біжуча борода", то за чотири години вже навіть асфальт закатали.

Місцеві комунальники роблять справжні дива. Попри обстріли, попри небезпеку вони виконують свою роботу.

Наприклад, щодня поливають квітковий напис "Слава Україні" у центральному парку.

Маргарита Простомолова працює озеленювачкою у комунальному підприємстві "Харківзеленбуд" вже 20 років. І попри повітряні тривоги, небезпеку вона зрання займається парком.

"Нажаль, ми вже звикли до ситуації. Страшно, ну, а що робити? Не виїжджаю з Харкова, бо не залишу свій будинок. Тут мої батьки, тут мої діти. Від початку повномасштабного вторгнення я повернулася до своєї роботи вже через два тижні. Нам запропонували вийти на роботу — хто може, хто хоче. І я вийшла. А що дома сидіти? Все гримить, ходиш у будинку з кута у кут. А тут все ж таки люди. На початку ми вкривали пам'ятники. Просто сторонні люди проходили й казали: "Можна вам допомогти? Дайте нам мітлу, дайте нам відро, будемо скло виносити". Гадаю, що це любов до свого міста", — розповіла Маргарита.

"Барабашово"

"Барабашово", який місцеві називають "Барабан" або "Барік", — один з найбільших ринків Європи, а не тільки України.

Ринок також страждає від російської агресії.

На "Барабашово" не ходять шопитися, на "Барабашово" ходять "скуплятися". Анатолій Анатоліч приїхав на ринок у другій половині дня у будні, тому тут було не так багато покупців і деякі магазини були зачинені. А деякі зачинені через наслідки російських обстрілів.

Ведучій проєкту "Міста" зайшов до крамниці окулярів, де йому відразу запропонували декілька крутих моделей.

Власниця магазину Тетяна Щірова на початку повномасштабної війни пробула 80 днів в окупації — у селі Руські Тишки. Село від Харкова у 10 кілометрах, до кордону з РФ — 25.

"Я не могла виїхати. Коли село звільнили наші, тоді я вже виїхала на Харків. У мене там був будинок, але він не вцілів. У мене згоріло все повністю — починаючи від газового котла, закінчуючи унітазом. Але я відновлюю будинок, уже плитку кладу", — розповіла Тетяна.

Тетяна — багатодітна мати, у неї чотири дитини.

"На початок повномасштабної війни було троє, четвертий народився вже в окупації. Тепер у мене три дочки та син", — додала вона.

У Тетяни немає думки поїхати з Харкова.

"Я не пристосована до життя, коли мені хтось допомагає. Я все сама. За кордоном я себе не бачу. Я можу лише тут. Харків — це мій дім, в якому мені зручно, в якому мені комфортно. Так, зараз продажі впалі більш ніж у двічі, а що робити? Як тільки звільнили Руські Тишки, я відразу поїхала до Харкова. До того ж [21 липня 2022 року] на ринку був приліт, хвилювалася, як мій бізнес. Тоді була дуже велика пожежа, мені її було видно навіть у Тишках. Але у мене все, дякуючи богові, вціліло. Я перша відкрилася на ринку", — зазначила вона.

Екопарк

"Фельдман Екопарк" і так був дуже відомий, але після 2022 року про цей парк дізналася вся країна. Він розташований за містом, по дорозі поруч окупанти йшли на Харків. Екопарк у перші місяці війни дуже постраждав від обстрілів.

"Парк зруйновано на 80%. Зруйнована майже вся інфраструктура, електропостачання, водопостачання. На жаль, загинули наші співробітники під час евакуації тварин", — розповів директор ГО "Фельдман Екопарк" Костянтин Анісімов.

При вході можна побачити фото та історії загиблих співробітників. Серед них — 15-річний Денис Селевін, який, будучи школярем, допомагав батькам евакуювати тварин та загинув 5 травня 2022 року.

"Йшли дуже сильні бої, нас обстрілювали усіма можливими видами зброї. Загинуло десь понад 300 тварин. Власник екопарку Олександр Борисович прийняв дуже складне для нього рішення — про примусове присипляння всіх тварин. Бо врятувати їх не було можливості. Він зробив відповідне відеозвернення. За дві-три години вся Україна, й не тільки Україна, просто обірвала слухавки його та помічників, і сказали: у жодному разі, ми вам допоможемо. До нас черги стояли, щоб вивезти тварин, яких вдалося врятувати. Керівники всіх зоопарків нашої країни відгукнулись на призив про допомогу", — зазначив Костянтин Анісімов.

Зараз екопарк потроху повертається до життя. Уже повернуто близько 30% тварин. Перші відвідувачі зайшли 1 вересня 2023 року.

Повернувся до екопарку і його зірка — орангутанг Кузя.

***

"Два дні в місті Харків. Два дні — це, з одного боку, дуже мало, з іншого — це були супернасичені два дні. І Харків точно в себе закохує — закохує з першого погляду. Харків залізобетонний, Харків незламний. Харків — точно український", — підбив підсумок ведучий проєкту "Міста" Анатолій Анатоліч.

Дивіться проєкт "Міста" з Анатолієм Анатолічем щосуботи о 18:00 в ефірі, на сайті, а також на YouTube-каналі "Дім".

Прямий ефір