Мене не цікавить ані сучасна російська література, ані класика, — письменник Андрій Курков

Андрій Курков. Скриншот: kanaldim.tv

Український письменник російського походження Андрій Курков у інтерв'ю програмі "Точка опори" на телеканалі "Дім" поговорив про те, як сьогодні українцям ставитися до "великої руської культури". 

"Нам треба "відрізатися" культурно від Росії, і забути про неї. І нехай цим займаються нащадки, коли буде інша Росія, і буде інша пам'ять про цю війну, і буде інше розуміння цінності української класичної культури, яку ніхто у світі не знав до цієї війни. Тобто мене не цікавить ані сучасна російська література, ані класика", — відповів він.

Курков додав, що гарно ставиться до російського письменника Володимира Сорокіна — його товариша, який живе в Берліні та стоїть на боці України. Таких письменників у контактах Куркова є кілька.

"Але всі, хто підтримує, хто інструменталізує руську класику в цій війні проти України, вони всі мають бути зараз забутими. Вони її використовували, навіть коли ми не знали про це. Вони нав'язали ось це розуміння російської класичної культури як найвеличнішої на території колишнього Радянського Союзу. І своєю агресивною промоцією власної культури вони показували, що іншої культури на цих територіях не може бути. Не може бути білоруської культури, української культури, молдавської…", — пояснив письменник.

Повна версія інтерв'ю: Про різницю між українцями та росіянами, "велику руську культуру" та борщ Перемоги: розмова з письменником Андрієм Курковим у "Точці опори"

Нагадаємо, Андрій Курков — письменник, журналіст, кіносценарист. Уродженець Ленінградської області, з раннього дитинства живе у Києві, пише зі старших класів школи. Його роман "Пікнік на льоду" став першою книгою авторів із країн пострадянського простору, яка потрапила до топ-10 європейських бестселерів. А переклад книги "Сірі бджоли" голландською справив справжній фурор у Нідерландах. Книги Куркова перекладені 42 мовами світу.

На початку 2005 року Андрій Курков став персоною нон грата у Росії через те, що підтримав Помаранчеву революцію і висловлювався проти офіційної політики РФ та її втручання у перебіг виборів президента в Україні 2004 року. З 2018 до 2022 року Курков був президентом PEN Ukraine ("Український ПЕН") — культурної та правозахисної громадської організації, що об'єднує українських журналістів, письменників, науковців, видавців, перекладачів та правозахисників. З 1988 року — член англійського PEN-клубу. У шлюбі з ірландкою Елізабет Шарп вже 35 років. Подружжя має трьох дітей.

Попередні випуски "Точки опори":

Прямий ефір