"Мало чим допоможуть": три цілі візиту місії МАГАТЕ на Запорізьку АЕС оцінив експерт

Людвіг Литвинський. Скриншот відео: kanaldom.tv

Цілі, що поставила перед собою місія МАГАТЕ під час огляду Запорізької АЕС, не розв'яжуть проблему присутності російських військ на території станції. Про це сьогодні, 31 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів професор, експерт з атомної енергетики Людвіг Литвинський, інформує "Дом".

Він нагадав, що представники Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), які вирушили на Запорізьку АЕС, задекларувала три цілі:

  1. перевірити фізичний захист станції;
  2. переконається в ядерній безпеці станції;
  3. переконатися у відповідному поводженні з ядерними матеріалами.

Але на думку Литвинського, ці цілі "мало чим допомагають у розв'язанні конфлікту".

"Так, з фізичним захистом все очевидно навіть без присутності місії. Оскільки фізичний захист не забезпечується українською стороною, а лише вона повноважна і може його забезпечити", — сказав він.

Ядерна безпека станції — аналогічна ситуація, оскільки через присутність російських військ зберігається тиск на персонал, є загроза пошкодження інфраструктури, вибухів, пожеж тощо.

"Тому і з другого питання інспекція може лише підтвердити те, що вже пів року відомо усьому світу, починаючи з 4 березня — з моменту захоплення АЕС", – продовжив Литвинський.

Відповідно до третьої мети, місія хоче перевірити надійність поводження з ядерними матеріалами.

"Насправді нічого незвичайного там не відбувається доти, доки не відбудеться серйозної руйнації сховища відпрацьованого ядерного палива. А ризик цього є. Тому що тривалий період російська артилерія обстрілювала територію, прилеглу до атомних енергоблоків. Тому чекаємо від місії, що саме вона скаже з цього приводу. Хоча третє питання — поводження з ядерними матеріалами — на мій погляд, зараз навіть не на третьому, а на 133-му місці за важливістю", — зазначив експерт.

Російська сторона виділила на роботу місії лише один день.

"Щоб вивчити ситуацію, достатньо однієї години: побачити війська Російської Федерації на території проммайданчика — це вже серйозне порушення безпеки. Це крок до подальшої ядерної катастрофи. Для цього достатньо однієї години", — наголосив Литвинський.

Читайте також: Місія залишається нейтральною, враховано побажання обох сторін — мету приїзду МАГАТЕ на ЗАЕС окреслила експертка

Нагадаємо, 31 серпня місія Міжнародного агентства з атомної енергії вирушила з Києва до Запорізької АЕС. Там вона має оцінити ситуацію і встановити постійне представництво.

Прямий ефір