Локдаун, зростання захворюваності та темпи вакцинації: інтерв’ю з головним санітарним лікарем Ігорем Кузіним

Игорь Кузин. Фото: kanaldom.tv

В Україні продовжує зростати захворюваність на коронавірус. Тільки за попередню добу зафіксовано рекордну кількість хворих — майже 24 тис. осіб, а померло понад 600 хворих. Водночас зростають і темпи вакцинації, особливо в "червоних" зонах.

Чи будуть вводити повний локдаун та з чим пов’язане погіршення епідемічної ситуації в країні — розповів головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін в ексклюзивному інтерв’ю телеканалу "Дом".

— У всіх українців є одне наболіле питання: чи очікувати в Україні масштабного посилення карантину, чи буде локдаун і коли?

— Коли ми з вами розмовляємо про посилення локдауну, то повинні говорити про ті фактори, які його провокують. Є кілька основних ключових моментів, з якими зараз стикається Україна.

Найперше — це те, що зараз Україна зіткнулася зі штамом "дельта". Він більш заразний, швидше передається від людини до людини. Країни Європейського Союзу, які зіткнулися зі спалахом "дельта"-штаму, зіткнулися з досить піковими навантаженнями на систему охорони здоров’я. Україна тільки входить у період епідемічного підйому, і ми бачимо, що 14-й тиждень поспіль поступово зростає цифра захворюваності.

Минулого тижня, на початку цього тижня ми бачили невеликий спад захворюваності, але він був штучний — завдяки тому, що в період святкових днів люди менше звертаються по тестування і по госпіталізацію до основних установ системи охорони здоров’я.

Зараз, на цьому тижні, ми бачимо цифри пікового навантаження. У Європі відбувається майже те саме, тому що тільки одна країна демонструє спад захворюваності — це Італія. В усіх інших великих країнах Євросоюзу є перші ознаки спалаху. Наприклад, у Польщі, Великій Британії, Бельгії, а також Нідерландах. Вони зараз демонструють ознаки повторного спалаху, спричиненого штамом "дельта". Тому зараз ситуація прогресивно погіршується в Україні.

Є всі можливості, щоб ці пікові навантаження адекватно пережити, сприйняти. Є два основні чинники, які впливатимуть на це: рівень вакцинації населення і те, наскільки люди будуть дотримуватися протиепідемічних та профілактичних вимог, які зараз встановлені для кожного рівня епідемічної небезпеки. Завдяки цим двом факторам ми можемо адекватно пережити чергову хвилю підйому захворюваності на коронавірусну інфекцію і максимально її згладити — настільки, щоб вона не спричиняла підвищеного навантаження на систему охорони здоров’я.

Коли ми говоримо про певні прогнози, то повинні зважати на те, що пікові навантаження або максимальний рівень захворюваності очікується з кінця жовтня до середини листопада з поступовим спадом захворюваності до кінця 2021 року. Тому ми вважаємо, що цей сценарій реалістичний, і зараз система готується до того, щоб максимально ефективно протистояти коронавірусній інфекції.

— Тобто локдауну поки що не буде?

— Все буде залежати від епідемічних показників, прописаних у постанові Кабінету міністрів № 1236. Ця постанова — досить ефективний інструмент регулювання. Вона дає змогу вводити профілактичні протиепідемічні заходи завчасно, тобто тоді, коли ми бачимо тільки початок підйому рівня захворюваності. Уже п’ять регіонів рішенням Державної комісії ТЕБ та НС переведені до "червоної" зони. Очікується також, що з 23 жовтня буде переведена ще одна область, шоста. Ми бачимо, що ця постанова дає змогу більш ефективно управляти системою охорони здоров’я і своєчасно вводити протиепідемічні профілактичні заходи.

Залежно від того, які цифри будуть реєструватися у нас навіть після введення "червоної" зони в цих областях, буде залежати необхідність або відсутність необхідності введення більш широкого локдауну. Але поки про це не йдеться. Міністерство охорони здоров’я закликає максимально приділяти увагу двом основним речам: якомога швидше вакцинуватися і дотримуватися тих вимог, які встановлені щодо коронавірусної хвороби.

— Тобто, резюмуючи, на тотальне посилення карантину найближчим часом чекати не варто?

— Поки це не проговорюють. Зараз ми спостерігаємо за цією ситуацією. Зараз ідеться тільки про те, щоб точково, на рівні кількох областей, встановлювати "червоний" рівень епідемічної небезпеки.

— У Великій Британії виявили нову мутацію штаму "дельта". Вважають, що вона може бути на 15% заразнішою. Чи зафіксували цей штам в Україні та на що чекати далі? Що може допомогти проти мутацій коронавірусу?

— Коли ми говоримо про появу нових штамів, то це очікувано, тому що РНК-віруси схильні до досить швидкої мутації. І вірус SARS-CoV-2 також досить швидко мутує. Всесвітньою організацією охорони здоров’я і національними органами, які займаються епідеміологічним наглядом, забезпечується постійний моніторинг за штамами, які циркулюють на території країни.

На початку жовтня в Центрі громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України повноцінно запущено в роботу повногеномний сепаратор, який дає змогу розшифровувати геном SARS-CoV-2 і дивитися, який саме штам у нас циркулює. За підсумками проведеної роботи, станом на сьогодні майже 100% зразків, які були протестовані на національному рівні, належать саме до штаму "дельта". Поки що без альтернативних або нових штамів.

Ситуація моніториться і в разі появи нових штамів ми про це будемо оперативно інформувати. Але зараз чергова хвиля захворюваності спричинена звичайним штамом "дельта", який пройшов через Європейський Союз, через кілька країн, і зараз він реєструється вже на території України.

— Чи допоможе вакцинація від цього штаму коронавірусу?

— Що стосується ефективності вакцин, напередодні були оприлюднені офіційні результати клінічних досліджень, у межах яких вивчали ефективність вакцин проти штаму "дельта". Вивчали вакцини AstraZeneca і Pfizer. Результати показали, що їхня ефективність становить близько 90% проти тяжкого перебігу коронавірусної хвороби й ризику померти. У AstraZeneca цей показник трохи вищий — 91-92%, у Pfizer — 90%. Вакцинація є ефективним захистом проти коронавірусної хвороби, спричиненої новим штамом. Так само проти нових штамів ефективно діє використання масок, використання санітайзерів або дотримання дистанції між людьми.

— Останніми днями кількість охочих вакцинуватися виросла в 10 разів. Чи вистачить вакцин у зв’язку з таким попитом? Чи чекати на нові постачання препаратів?

— До кінця року ми очікуємо ще 15 млн доз вакцин Pfizer, згідно з тими контрактами, які були підписані. Зараз немає перебоїв у постачанні вакцин як на центральні склади, так і на обласні склади.

Ми дійсно бачимо, що в деяких "червоних" зонах значно збільшилося використання вакцин і стало набагато більше охочих вакцинуватися. Дуже приємно, що зараз розгорнута вакцинальна інфраструктура виходить на свої максимальні потужності, адже первинно вона була призначена для 250-300 тис. щеплень протягом однієї доби. Зараз ми бачимо ефективне використання цієї інфраструктури, адже максимально залучені всі пункти щеплення, центри масової вакцинації населення, мобільні бригади. Уже другий-третій день поспіль ми б’ємо рекорди за кількістю проведених щеплень. Кожна проведена вакцинація — це захищене життя, і це дійсно хороші новини.

Зараз ми переналаштували логістику доставлення вакцини на обласний рівень, адже попит вимагає більш частих постачань вакцини на рівень областей. Але зараз якогось ризику непостачання вакцини або переривання вакцинації немає, бо вакцин у країні достатньо. Є вакцини трьох типів — AstraZeneca, Pfizer і CoronaVac. Усі ці три вакцини ефективні.

Також ми очікуємо постачання до кінця цього року вакцини від COVAX. Такі переговори зараз ведуть і, ймовірніше, це буде вакцина Moderna. Але чекаємо фінального рішення, коли його буде ухвалено.

— Президент Володимир Зеленський раніше заявив, що має посилитися контроль за центрами вакцинації. Які недоліки потрібно прибрати?

— Коли ми говоримо про центр вакцинації або пункт вакцинації, є кілька системних проблем, з які нам трапляються найчастіше. Насамперед це графік роботи та невідповідність графіка роботи, який офіційно заявлений, фактичному. Ми дійсно іноді фіксуємо, що офіційно центр вакцинації населення або пункт вакцинації, наприклад, повинен працювати з 9:00 до 14:00, а за фактом він закривається о 12:00 або 13:00.

Щоб забезпечити незалежний моніторинг з фахівцями Центру контролю та профілактики захворювань на рівні кожної області, вже було віддано необхідне доручення про те, щоб вони без попередження моніторили графіки роботи фактичні й ті, які заявлені. Ми будемо прицільно працювати з тими областями, де буде найбільша кількість проблем.

Друга найпоширеніша проблема — це проблема маршрутизації людей. Зазвичай, коли тільки починалася вакцинальна кампанія в Україні, для кожного пункту щеплення, для кожного центру вакцинації населення були розроблені банери й маршрутні листи, щоб кожна людина, яка прийшла туди, зрозуміла, куди потрібно звернутися, куди потрібно йти. Щоб не створювалася черга, щоб їй на вході була надана вся необхідна інформація, щоб було менше питань під час проведення самої вакцинації. Ми бачимо, що зараз не всі центри вакцинації населення або не всі пункти щеплення використовують такі матеріали, через що іноді виникають черги. Це друга проблема, з якою ми також будемо працювати на рівні областей. Переважно вона зараз перекривається шляхом залучення волонтерів, які допомагають або надають консультації живої черги, яка перебуває біля пункту вакцинації, або пояснює, куди потрібно йти, щоб максимально швидко отримати щеплення. Напевно, ці дві проблеми — основні.

Іноді ми також стикаємося з тим, що в деяких районах, деяких містах центри вакцинації не завжди зважають на потреби населення, що працює. Наприклад, графік роботи не передбачає можливості приїхати до центру вакцинації населення після закінчення робочого дня. Тому відповідним дорученням Міністерства охорони здоров’я України ми звернулися до голів ОДА та керівників управлінь охорони здоров’я областей з тим, щоб хоча б на рівні кожного міста у нас було кілька пунктів з продовженим графіком роботи. Щоб люди після роботи могли отримати щеплення — після 19:00, 20:00, 21:00.

— Чи будуть центри працюватимуть у вихідні дні інтенсивніше?

— У вихідні дні у нас трохи зменшуються показники вакцинації й це обумовлено тим, що не всі планують вихідні присвячувати вакцинації. Шляхом окремої роботи з областями нами зроблено так, щоб на вихідних залишалася така сама кількість пунктів вакцинації. Ми сподіваємося на те, що люди скористаються можливістю зробити щеплення у вихідний день, коли набагато менше звернень, набагато менше буде черг і набагато швидше вони отримають вакцину.

— У багатьох країнах світу вводять досить жорсткі правила для невакцинованих громадян. Чи будуть вводити подібні жорсткі правила в Україні для невакцинованих людей? Наприклад, у громадських місцях, незалежно від того, яка буде зона карантину.

— Ми використовуємо постанову Кабміну № 1236, де чітко прописано можливості або обмеження для вакцинованих і невакцинованих громадян. Ми стимулюємо роботу бізнесу, який вакцинований. Стимулюємо роботу тих закладів, які готові промотувати вакцинацію, або тих, які готові перевіряти вакцинальний статус під час своєї роботи в "помаранчевій" або "жовтій" зоні. Більш жорсткі обмеження не плануємо застосовувати, і це досить важливо.

Проте Міністерство охорони здоров’я буде постійно оновлювати перелік установ або організацій, для працівників яких вакцинація є обов’язковою. У цьому напрямку ми користуємося ст. 12 закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", бо розуміємо, що робота таких установ або закладів пов’язана з підвищеним ризиком інфікування працівників. Або ж ці заклади можуть належати до об’єктів критичної інфраструктури. Тобто, наприклад, хвороба декількох фахівців ключового напряму може стати загрозою для роботи установи чи закладу.

Ми зараз сфокусувалися на тому, що норми постанови № 1236 є більш демократичними й вони дають змогу ефективно працювати бізнесу. Водночас вони зважають на епідемічні особливості в різних карантинних зонах. Тому частина населення, підприємств, установ, організацій будуть внесені до переліку, де вакцинація є обов’язковою. Щоб максимально захистити такі установи від хвороби й не допустити поширення коронавірусної хвороби в межах працівників і організацій.

— Тобто, простими словами, жорстких обмежень для громадян не буде?

— Поки що їх не розглядають. Але я б хотів зазначити, що вакцинована людина отримує головну перевагу — захист свого здоров’я. Друге — вона може жити звичайним життям у "червоній", "помаранчевій", "жовтій" зонах. Вона не буде відчувати на собі якогось впливу "червоної" зони або якихось обмежень. Таким чином для людей створюють адекватні умови, безпечні умови перебування в громадських місцях або місцях громадського харчування.

— Чи будуть проводити масову вакцинацію підлітків в Україні?

— Масова не планується. Зараз основна стратегія, яку ми використовуємо, — що вакцинація підлітків вже дозволена, але дозволена тільки в двох випадках.

По-перше, коли є дитина від 12 до 18 років зі складними супутніми захворюваннями, переважно неінфекційними. Це може бути онкологія або інвалідність внаслідок якоїсь іншої хвороби. Для таких дітей вакцинація можлива, адже перенесений коронавірус може бути потенційно більш небезпечний для такої дитини. Тому за медичними показаннями ми дозволяємо вакцинацію таких дітей від 12 до 18 років. За бажанням батьків і за умови, що лікар-педіатр теж рекомендує проведення такої вакцинації.

Друга опція — вакцинація дітей або підлітків за так званими соціальними показниками, коли ми розуміємо, що дитина повинна відвідати, наприклад, якусь міжнародну конференцію або брати участь у міжнародній олімпіаді. Держава, яка запрошує її до участі, вимагає щеплення, навіть якщо дитині 13-15 років. За умови надання таких документів ця дитина також отримує щеплення. Вакцинація дітей не відрізнятиметься від вакцинації дорослих. Використовують ту саму вакцину. Єдиною умовою є те, що дітей ми вакцинуємо лише однієї вакциною — Pfizer. Використання інших типів вакцин для вакцинації дітей поки заборонено.

— Чи є протипоказання для вакцинації для людей з алергією? І які це протипоказання?

— Якщо ми будемо говорити про алергію, то сезонна алергія або алергоанамнез — тобто алергії в минулому або на якісь інші лікарські засоби — не є протипоказанням для проведення вакцинації. Єдиним протипоказанням для проведення вакцинації є анафілактична або алергічна реакція на введене перше щеплення. В такому разі цьому громадянину може бути видана медична довідка, що у нього є медичні протипоказання для введення другої дози тієї самої вакцини. Але водночас йому може бути запропонована вакцинація альтернативною вакциною, якщо таке змішування дозволено відповідно до наших рекомендацій.

Люди з сезонною алергією можуть вакцинуватися. Це не є протипоказанням. Вони можуть вакцинуватися без обмежень.

— Але шириться інформація, що людям з алергією не бажано проводити вакцинацію від коронавірусу. Наскільки ця інформація правдива й чи дійсно варто уникати цього щеплення?

— Коли ми говоримо про ті чи інші стани, то я б радив звертатися до профільних асоціацій. Профільні світові асоціації акушерів-гінекологів, алергологів, ревматологів виступили з офіційною заявою про особливості застосування вакцин при тих чи інших станах. Майже кожна з таких асоціацій заявила, що абсолютних протипоказань щодо проведення вакцинації, попри наявність тієї чи іншої хвороби, майже немає. Є деякі особливості, на які потрібно зважати, і саме для цього проводиться огляд лікаря перед тим, як людину вакцинують. Цей огляд лікаря проводиться і в пунктах щеплення, і в центрах вакцинації населення. Тому міф про те, що людина з сезонною алергією не може або не повинна отримати щеплення, — це дійсно міф, він не підкріплений доказовою базою. Відповідним рішенням національної технічної групи з питань імунізації, вакцинація є рекомендованою, навіть якщо у людини є сезонна алергія. Це не є протипоказанням. І якщо є алергія на продукти харчування — теж.

— В Україні продовжує зростати кількість хворих. Чому так відбувається?

— Перше — штам "дельта" передається набагато швидше, і одна людина буде інфікувати набагато більше людей, ніж це було під час минулих хвиль. Це основна причина. Але з іншого боку, щоб когось інфікувати, друга людина повинна нехтувати протиепідемічними нормами.

Ми зустрічаємо якусь втому людей від карантинних, протиепідемічних обмежувальних норм. Ми зустрічаємо факти нехтування масковим режимом і ми також зустрічаємо те, що деякі установи не хочуть або не приділяють належної уваги контролю за дотриманням протиепідемічних норм. Це стосується переважно використання масок у закритих приміщеннях.

Це дуже важливо і насправді це порушення законодавства. Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, якщо людина в приміщенні під час дії карантину не використовує маску або не скористалася нею в транспортних засобах, за це може бути накладено штраф. Наприклад, після введення "жовтої" зони на рівні країни протягом двох тижнів було накладено близько 12 тис. таких штрафів. Тому, з одного боку, зростанню захворюваності сприяє штам "дельта", який передається швидше. А з іншого боку, це нехтування протиепідемічними нормами й небажання виконувати ті рекомендації, які зараз є офіційними.

Прямий ефір