Кінофестиваль під час війни: інтерв'ю зі співзасновником "Миколайчук Open" Олексієм Гладушевським

Олексій Гладушевський. Фото: facebook.com/Олексо Гладушевський

З 15 до 20 червня у Культурно-мистецькому центрі імені Івана Миколайчука у Чернівцях відбудеться другий кінофестиваль "Миколайчук Open". В інтерв'ю "Ранку Вдома" співзасновник та генеральний продюсер заходу Олексій Гладушевський розповів про організацію та особливості фестивалю. 

— Рік тому ви зробили неймовірне, запустивши великий новий проєкт під час війни, та ще й оффлайн. Як ви на це наважилися? 

— Не можу сказати, що я якось спеціально наважувався. Ми випадково потрапили до Чернівців, я до того там ніколи не був. Одразу зрозумів, що сидіти там просто так немає сенсу. У березні 2022-го ми волонтерили, а наступного місяця я зрозумів, що мені потрібно робити те, що я вмію. Поряд зі мною була велика кількість культурних діячів, акторів, сценаристів, звукорежисерів, які теж у певній мірі втратили сенс роботи. Вони все частіше говорили про те, що їх робота зараз нікому не потрібна, що потрібно змінювати професію. 

Я розумів, що це не є правильним. Культура в країні, де йде повномасштабна війна, є дуже важливою. Під час війни, і особливо після її закінчення, нам потрібно на щось спиратися. Тоді ми почали робити мистецький штаб — збирати людей, які були задіяні в будь-яких культурних середовищах. Знайшли приміщення — Культурно-мистецький центр імені Івана Миколайчука. Пощастило, що там були такі відкриті люди, з якими ми змогли побудувати чудову команду. Мені було важливо, щоб цей кінофестиваль був фестивалем прем'єрних фільмів — тих, які ніхто не бачив. Тому що просто кінопокази багато хто робив. Потрібно було показати людям справний фестиваль і нам це вдалось! Були дуже круті прем'єри і навіть декілька ексклюзивних.

Перед першим фестивалем люди почали говорити, що вони ніколи не думали і не знали, що в Україні є таке кіно і було. Молодь почала цікавитися, дізнаватися, що насправді відбувалося з українським кіно. 

Коли ми вже починали думати про фестиваль 2023 року, було два напрямки: робити фестиваль лише українського кіно, як попереднього року, чи спробувати зробити міжнародний. Вирішили спробувати міжнародний.

— Чим ще відрізняється фестиваль цього року?

— Минулого року фестиваль був повністю волонтерським. Ми не заробили ані гривні, все надавалось безкоштовно, Центр Миколайчука працював без прибутку. В цьому році нам трішки вже допомагають — обласна рада, міська. Ми змогли вести повноцінні перемовини з іноземними продюсерами стосовно їх фільмів.

— Що цікавого у програмі "Миколайчук Open 2023"?

— У позаконкурсній програмі представлений румунський режисер нової хвилі Крістіан Мунджіу з роботою "МРТ". Минулого року він із цим фільмом був у Каннах. Ми до останнього в це не вірили.

Є чудовий фільм "Мій сусід Адольф" від ізраїльського режисера Леона Прудовського. Це незвична історія про людину, яка пізнала весь жах гітлерівських знущань, і коли це закінчилося, розуміє, що, можливо, її сусід якраз є Гітлером, який втік. Однак все виявляється набагато цікавіше. 

Франція в нас представлена повнометражною анімаційною стрічкою "Сліпа верба, Спляча жінка" П’єр Фельдеса. Йдемо за світовою тенденцією. Повнометражну анімацію наразі показують дуже великі фестивалі. Цього року Каннський кінофестиваль закрив закривав анімаційний фільм. Після гучного успіху нашого українського анімаційного фільму "Мавка", дуже влучно поговорити по анімацію. 

Польша буде представлена фільмом "Хто ти, Філіпе?" Міхала Квечинського.

Покажемо фільм "Тривала втеча" Андреа Маньяні, знятий у копродукції України та Італії.

У позаконкурсній програмі є фільм "Всередині" з останнього Берлінале. В ньому грає голлівудська зірка Віллем Дефо

Що для мене дуже важливо — буде дуже багато українських прем'єр. 

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Медіа-партнери
Прямий ефір