Як рішення МКС по Україні вплине на Росію та що буде зі справою Марківа: інтерв'ю з Євгенієм Єніним

Евгений Енин. Фото: informator.ua

Міжнародний кримінальний суд (МКС) наприкінці 2020 року завершив аналіз ситуації в Україні — незабаром прокурори та судді трибуналу почнуть офіційне розслідування злочинів проти людяності, скоєних у Криму та на Донбасі. Як рішення МКС вплине на Росію, які ще позови України проти РФ розглядають міжнародні суди і що буде робити МЗС для захисту Віталія Марківа — розповів заступник міністра закордонних справ України Євгеній Єнін.

— Що означає для нас початок процесу в Гаазі? Які його передумови та які будуть правові наслідки?

— Коли ми зіткнулися з відкритою російською агресією, то насамперед постало питання про те, яким чином залучити вище російське керівництво до відповідальності за злочини, які вони здійснюють на тимчасово окупованій території.

Безумовно, можливості української юстиції, прокуратури, органів досудового розслідування є досить обмеженими, з урахуванням того, що певні території перебувають не під контролем уряду України, відповідно, робота органів зі збору відповідної доказової бази дещо обмежена.

Так само ми можемо сказати і про фізичну можливість притягнення до відповідальності насамперед керівної ланки російської армії, російських спецслужб і російського політичного керівництва.

Саме з цією метою Верховна Рада України ухвалила дві заяви, в яких звернулася до Міжнародного кримінального суду з проханням розглянути можливість поширення юрисдикції Римського статуту на ті події, які відбуваються на тимчасово окупованих територіях, як в Криму, так і на Донбасі.

За ці 6 років українською прокуратурою, разом з органами досудового розслідування, сформовані величезні масиви даних, які документально оформлені і передані до Міжнародного кримінального суду.

Величезну допомогу в зборі доказової бази надали громадські організації, яким величезне спасибі, всі зібрані матеріали — це результат титанічної роботи всіх — і органів правопорядку, і активістів, і журналістів, і громадських організацій. І процес збору доказів триває і досі.

Ми чекали цього рішення прокурора Міжнародного кримінального суду довгих 6 років, проте наразі ми переходимо в нову фазу боротьби з російським агресором. Вже завтра-післязавтра, після початку розгляду справи по суті, Міжнародний кримінальний суд може вимагати притягнення до відповідальності цілого ряду російських військових або політичних діячів, і повірте мені, це дуже звужує маневр тих командирів, які відчували свою безкарність, особливо на тимчасово непідконтрольних територіях, здійснюючи масові порушення прав людини, насильство та інші військові злочини.

Міжнародний кримінальний суд діє за принципом комплементарності, тобто виходячи з того, що українська сторона обмежена в своїх можливостях в залученні до кримінальної відповідальності російських злочинців, в справу вступає Міжнародний кримінальний суд. Завтра ці люди виїдуть за межі Російської Федерації, і вони можуть бути затримані правоохоронними органами іноземних держав з метою подальшої екстрадиції та притягнення до кримінальної відповідальності або ж правоохоронними органами України, або ж Міжнародним кримінальним судом.

— В Україні звучать побоювання, що Гаага може бумерангом вдарити і по українським військовим, зокрема, по добробатам. Понад 300 наших солдатів, офіцерів і генералів фігурують в матеріалах так званих кримінальних справ, які фабрикує Слідчий комітет РФ?

— Ми неодноразово стикалися з тим, що російська сторона та її проксі на непідконтрольних українському уряду територіях масово фальсифікують кримінальні виробництва проти українських військовослужбовців, проти вищого військово-політичного керівництва України. Ми часто стикалися зі спробами затримань, затриманнями наших учасників АТО, добровольців на території іноземних держав, зловживаннями можливостями Інтерполу.

Тактика дій української влади виявилася досить успішною, в переважній більшості випадків нам вдалося домогтися як звільнення наших співгромадян, так і повернення їх на батьківщину, згадайте хоча б випадок з сержантом Марківим.

— Російське слідство висунуло українському військовому Віталію Марківа звинувачення в причетності до вбивства і оголосило його в міжнародний розшук. Це стосується справи, за якою його повністю виправдав суд в Італії. Яка реакція офісу МЗС, і як ми будемо захищати Марківа?

Є загальновідомі принципи права, які передбачають неможливість притягнення до відповідальності двічі за одну і ту ж подію чи злочин в даному випадку. Маючи виправдальний вирок апеляційного суду в Італії, абсолютно надуманими здаються звинувачення, висунуті російською стороною.

Безумовно, ми зробимо низку дій, які забезпечать максимальну свободу пересування Віталія Марківа, в аналогічних випадках ми неодноразово вдавалися до інформування Комісії з контролю за файлами Інтерполу. І знову ж таки, в переважній більшості випадків Інтерпол досить швидко й об'єктивно розбирався в відповідних ситуаціях, блокував "червоні картки", які виставлялися в даному випадку російською стороною, і люди відновлювали свободу свого переміщення.

— Що дасть розслідування МКС звичайним громадянам на непідконтрольних територіях?

— Перш за все розслідування Міжнародного кримінального суду — це ще один інструмент сатисфакції, тобто встановлення справедливості, компенсації збитків — матеріальних, моральних.

"Кільце зашморгу" навколо російського військово-політичного керівництва постійно звужується. Ми бачимо це в межах різних процесів, нагадаю, буквально нещодавно Україна приєдналася в якості третьої сторони до судового процесу в Європейському суді з прав людини разом з Голландією, і тепер цей процес називається "Голландія та Україна проти Росії".

Крім того, хотів би нагадати про те, що й на інших юридичних фронтах ми йдемо вперед, буквально цього року ми подали свій позов до Міжнародного арбітражу щодо так званої малої морської справи, йдеться про незаконне затримання російськими прикордонниками 3 суден Військово-морського флоту і незаконний арешт 24 членів екіпажу, що грубо порушує принцип абсолютного суверенітету військових суден.

Крім того, ми пішли вперед в справі щодо притягнення Російської Федерації до відповідальності в межах конвенцій про недопущення фінансування тероризму та недопущення всіх форм расової дискримінації.

Хотів би зазначити, що це перший факт залучення Російської Федерації в міжнародних судових органах за Конвенцією про недопущення фінансування тероризму.

Російська сторона змушена буде рано чи пізно відновити порушені права, внести відповідні зміни й оплатити відповідні компенсації.

— Раніше матеріали щодо порушення прав людини в Україні Росією передала до Міжнародного кримінального суду і Польща? Ці матеріали будуть об'єднані, або ж це будуть паралельні процеси проти РФ?

— Ми бачимо останнім часом консолідацію всіх юридичних процесів проти Російської Федерації, як в національних інстанціях, так і міжнародних. Подивіться розслідування британської влади щодо масового втручання російської сторони в інформаційний простір Британії, подивіться ті процеси, які відбуваються навколо прокладки "Північного потоку-2", подивіться масові процеси санкціонування російських чиновників в американській юрисдикції, я вже не беру кримінальні процеси щодо значного числа олігархів, які ми зустрічаємо практично в кожній поважній юрисдикції.

Медіа-партнери
Прямий ефір