Історію євроінтеграції українського Донбасу зібрали у вуличній виставці — проєкт "ЄвроДонбас"

Режисер Корній Грицюк. Скриншот: kanaldim.tv

Донбас вже в XIX-XX століттях був в процесі євроінтеграції. Яскраві приклади, факти та історії показані у фільмі "ЄвроДонбас". Продовженням стрічки стала вулична виставка "Європейська спадщина Донеччини та Луганщини", яку підтримало ЮНЕСКО. Таким чином українців заохочують вивчати свою історію, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Вугільні шахти, видобуток металів, промисловість та міста, які до 2014 року розвивалися шаленими темпами. Це перше, що спадає на думку, коли йдеться про схід України. Однак російська пропаганда усі заслуги любить приписувати собі. Мовляв, промисловість, економіка, архітектура та культура Донецької та Луганської областей розвивалися виключно завдяки радянській владі.

Насправді ж ці регіони перебували у процесі євроінтеграції ще у XIX та XX століттях. Перші лікарні та парки в Маріуполі будували американці. Перші кінотеатри — бельгійці. Також на Донбасі були поселення засновані німцями. Приклади європейської інтеграції східних регіонів України зібрав режисер Корній Грицюк у документальному фільмі "ЄвроДонбас". Митець народився у Донецькій області. Він не з чуток знає цей регіон України.

"100 років тому, можливо навіть більше, до приходу радянської влади, схід України був невіддільною частиною європейської економіки. Тобто донбаське вугілля, метал, зерно це все було у світовій економічній системі.  Маріуполь, Дружківка і Нью-Йорк, і Лисичанськ — міста, які заснували європейці, або розвинені європейцями. Бо до їхнього приходу це були малозаселені аграрні регіони України. Так зване "дике поле". Цивілізацію туди, власне, принесли і європейці, і американці разом з тими українцями, які там жили", — розповів режисер документальної стрічки "ЄвроДонбас", співавтор виставки Корній Грицюк.

Логічним продовженням фільму "ЄвроДонбас" стала вулична виставка, яка отримала назву "Європейська спадщина Донеччини та Луганщини". Ініціативу авторів підтримало ЮНЕСКО.

"Ця виставка — частина одного з 14 проєктів ЮНЕСКО, спрямованих на розвиток культурного життя і реального доступу до культурної спадщини для людей в Україні. Це дуже важливо, тому що спадщина, творчість і люди, які цим займаються, мають особливе значення у воєнний час. Сьогодні ми добре знаємо, що важливою є не тільки фізична можливість прийти й подивитись на культурну спадщину. Важливими є й митці, які нею опікуються", — розповіла очільниця Бюро ЮНЕСКО в Україні К'яра Децці Бардескі.

До створення вуличної виставки також долучилась команда Музею Революції Гідності.

"Для нас це важлива тема. Ми намагаємося різними ресурсами допомагати та й загалом сприяти   ініціативам, які розказують про втрачену або майже втрачену культурну спадщину Донеччини. Все почалося з того, що українці вийшли на протест з чіткою декларацією того, що ми бачимо своє майбутнє з Європою, а не з Росією. Це був не просто рух до Європи, це повернення до нашої ідентичності", — додала заступниця гендиректора Національного музею Революції Гідності Ольга Сало. 

Головна мета авторів фільму та виставки — заохотити українців вивчати власну історію та відкривати для себе її нові сторінки, які десятками років навмисно приховувалися радянською владою.

"Донбас — це дуже міфологізована територія. Це історія з купою стереотипів та нав'язаних хибних знань. Найважливіше — розповісти правдиву історію. Бо ми маємо зрозуміти, яким був Донбас, чому він такий зараз та яким він має бути в майбутньому", — каже Корній Грицюк.

Вулична виставка "Європейська спадщина Донеччини і Луганщини" також стала унікальною можливістю з першоджерел дізнатись про роботу з архівними матеріалами, зібраними зі всієї Європи, та про знімання документального фільму "ЄвроДонбас".

"Виставка сформована з наших матеріалів, які ми знімали на сході України влітку 2021 року.  Це, можна сказати, остання відносно мирна мирне літо на Донбасі. Вона складається з цих унікальних архівних матеріалів 19-20 століття, які ми знайшли по всьому світу. Зокрема, у Великій Британії, в Америці, в Бельгії, у Франції, в Німеччині. Тобто ми їх шукали повсюди, де була можливість. Власне, вона складається також з того, як ці території, як ці підприємства виглядають зараз. Тут ми можемо побачити, що в нас було 100 років тому, що в нас було три роки тому та що є зараз", — резюмував режисер стрічки "ЄвроДонбас" Корній Грицюк.

Нині команда авторів фільму та організатори виставки працюють над тим, щоб "ЄвроДонбас" якнайшвидше став доступним для широкого загалу на українських стримінгових платформах. Трейлер документального фільму є у вільному доступі уже зараз.

Також цікаво: Форум "Дії задля спадщини" — стратегії захисту української спадщини під час війни

Прямий ефір