Хто і де може вручити повістку, та чи зразу вас відправлять на фронт: пояснює адвокат Юрій Мельник

Воєнний стан та проведення мобілізації в Україні продовжено поки до 20 травня 2023 року. Аби усунути всі непорозуміння та розібратися із питанням повісток, до студії "Ранку Вдома" завітав адвокат Юрій Мельник. Він розповів про те, які є види повісток, хто і де їх може вручати, яка відповідальність передбачена за невиконання обов'язку та багато іншого.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Які наразі є види повісток? 

— Є чотири види повістки. Перший — призов на службу, але зараз вона не видається, бо призов на строкову службу не здійснюється. Друга повістка і найбільш поширена — для уточнення облікових даних, щоб військовозобов'язаний з'явився до територіального центру комплектування і активізував його наявні дані. 

— Про які саме дані йдеться?

— Щодо навчання, сімейного стану, місця роботи, місця проживання. Якщо такі дані змінювалися, людина має подати їх до центру комплектування. 

— Які третій та четвертий види повісток?

— Третій — для проходження військово лікарської комісії. Це обов'язкова умова для того, щоб визначити рівень стану здоров'я, чи придатна особа до служби. Кожен військовозобов'язаний громадянин мав проходити цю комісію раз на п'ять років, незалежно від того, чи повинна була в майбутньому бути оголошена мобілізація чи ні. 

Четверта — безпосередньо мобілізаційні розпорядження, на підставі якого вас викликають на військові збори і вже можуть направити або на навчання, або відразу у військову частину, залежно від вашого досвіду. 

— Яка є відповідальність за невиконання вимог стати на облік військовозобов'язаним?

— Передбачена адміністративна відповідальність. Може бути штраф від 1700 до 3400 гривень. Це за перше невиконання. Тобто, якщо вам вручили повістку, ви не виконали цей обов'язок, а потім вам вручають ще раз і військовий комісар бачить, що вам уже вручали. Він може скласти на вас постанову, відповідно до якої ви маєте сплатити штраф. 

— Хто і де може вручити повістку? 

— Законом не встановлено конкретне місце, де має вручатися повістка, але це має бути руки-в-руки, особисто. В поштову скриньку не підходить. Представники центру комплектування можуть вручати, представники органів місцевого самоврядування та відповідальні особи ЖЕКу, ОСББ, ваш роботодавець або керівник навчального закладу.

— Як має виглядати повістка? Що там має бути вказано? 

— Прізвище, ім'я, по-батькові особи, якій вона вручається, дата народження. Дата та час, на котру годину необхідно з'явитися. Місце, куди необхідно з'явитися — центр комплектування, в якому особа повинна стояти на обліку. Печатка, підпис керівника центру комплектування.

Якщо написано "з'явитися негайно" чи "з'явитися протягом місяця" — це вже неналежне оформлення, повинна бути саме точна дата та час. 

— Якщо вже отримав відповідь "придатний до служби", що це означає? Тебе одразу відправлять на фронт? 

— Не обов'язково. Якщо вам видали повістку на актуалізацію ваших облікових даних, ви прийдете, подасте всі документи про те, де ви зараз навчаєтесь, який у вас сімейний стан. Навіть проходження військово-лікарської комісії не обов'язково означає, що ви будете мобілізовані. Вам можуть видати повістку, щоб з'явилися через місяць. Через місяць ви прийдете, а вам скажуть: "Поки не будем вас мобілізовувати, ваша спеціальність не потрібна, приходьте через три місяці". Так може відбуватися певний період часу. Тобто вас просто відмітили, що така особа є, ми можемо на неї розраховувати, але поки що не потрібна. 

— Чи є гарантія/можливість у тих людей, які працюють або навчаються уникнути цього призову? 

— Звичайно, законом передбачено підстави, коли особа може отримати відстрочку від мобілізації на півроку. Після цього вона може бути видана повторно. 

Відстрочку від мобілізації можуть отримати особи, які заброньовані підприємством, яке, наприклад, належить до критичної інфраструктури або виконує якісь мобілізаційні розпорядження. Також відстрочку від призову мають особи з інвалідністю; особи, в яких троє і більше дітей; особи, які самостійно виховують дитину; особи, які мають батьків або батьків дружини з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи. Це найбільш найпоширеніші підстави для отримання відстрочки. 

— Якщо людина з навчального закладу чи з місця роботи пішла на військову службу, чи зберігається за нею місце роботи чи навчання?

— Зберігається. У працівників ще є певні додаткові гарантії. В них не переривається трудовий стаж. Також, коли вони повертаються на роботу після демобілізації, а на підприємстві проходитиме процес скорочення, то протягом двох років вони, при рівних умовах з іншими працівниками, не підпадуть під це скорочення саме через те, що були мобілізовані. Також за мобілізованими зберігається середній заробіток. Тобто вони отримували не лише заробітну плату в армії, а й ту ж саму штатну. Однак в липні 2022 року це положення відмінили.

— Якщо людина не проходила військово-лікарську комісію, але хоче захищати, чи може вона піти на фронт? 

Проходження комісії є обов'язковим, тому що це відповідальність. Проте траплялися ситуації, коли в одному військкоматі особі казали, що в неї є якісь обмеження через хвороби, а після зміни реєстрації в іншій області її визнавали придатною і мобілізували. Інший варіант — підписати контракт з територіальною обороною і проходити службу там.

Читайте також: Велика Британія, Німеччина та Бельгія: де та як українські військові покращують навички

Прямий ефір