Гордон-Гордон, "королева Огайо" та капітан із Кьопеніка: історії трьох відомих самозванців

Алі Шехайтлі. Скриншот: youtube.com/@uttoronto, kanaldim.tv

У березні 2023 року журналіст Роман Вінтонів записав інтерв'ю з так званим військовим тренером Алі Шехайтлі, який платно інструктував захисників і мав величезну аудиторію в соцмережах. Він виявився самозванцем і приніс неабияку шкоду військовим своїми аматорськими порадами. Історія знає немало таких прикладів. Сьогодні розповідаємо про трьох із них: лорда Гленкерна (Гордон-Гордон), Елізабет Біглі та Вільгельма Фогта. Усі подробиці — у сюжеті "Ранку Вдома".

Витівки лорда Гордона

Цей самозванець був такий успішний, що ніхто навіть не знає його справжнього імені. Вперше його згадують в 1868 році, як лорда Гленкерна, котрий орендував цілий маєток у Шотландії й так і не розплатився за нього.

1871 року той самий чоловік раптом з'явився вже у США в Міннеаполісі, штат Міннесота, під ім'ям лорд Гордон-Гордон. Там він переконав місцевих бізнесменів, що є дуже багатим шотландським землевласником і нібито збирається купувати величезні ділянки землі. Самозванець підібрався до залізничного магната з Міннесоти та одного з найхитріших спекулянтів Америки — Джея Гулда. Саме тоді він й інші бізнесмени намагалися захопити контроль над компанією Залізничні шляхи Ері, що зв'язувала між собою великі міста Нью-Йорк та Чикаго.

Аристократичний лорд Гордон-Гордон стверджував, буцімто може повпливати на європейських інвесторів залізниці, аби вони продали частину акцій компанії саме Джею Гулду. Магнат-спекулянт повірив йому та видав авансом цінних паперів на мільйон доларів. Звісно, лорд Гордон-Гордон зник із цими грошима.

Люди Гулда знайшли його 1873 року в Канаді та спробували викрасти. Однак уже на кордоні їх самих заарештувала канадська поліція. Серед викрадачів, між іншим, були й троє поважних юристів і майбутніх членів Конгресу США. Почувши, що канадці не збираються їх відпускати, губернатор Міннесоти Хорес Остін зібрав озброєне ополчення для визволення співгромадян із території сусідньої держави.

Так, через витівки лорда Гордона-Гордона американці опинилися за крок до справжнього вторгнення в Канаду. Цьому завадило лише втручання федерального уряду. Коли ж шотландський шахрай зрозумів, що його згодом видадуть владі США, то вкоротив собі віку у в'язниці та забрав у могилу таємницю свого справжнього походження.

"Королева Огайо"

Цій канадці вдалося вкрасти набагато більше, ніж лорду Гордону-Гордону. Елізабет Біглі ще з 14 років займалася підробкою документів та іншим нечесним заробітком під різними іменами. Відсидівши за це в американській в'язниці п'ять років вона назвала себе Кессі Гувер і напрочуд вдало вийшла заміж за багатого клівлендського адвоката Лероя Чедвіка. Здавалося б, можна було б припинити спроби дурити закон. Однак шахрайка не змогла. І саме тоді привернула свою головну схему, яка прославила її на всю країну. Кессі Чедвік розпустила у вищих колах чутки, ніби то вона є позашлюбною донькою мультимільйонер Ендрю Карнеґі. І йому за це соромно, що він подарував їй понад сім мільйонів доларів у цінних паперах.

Про це швидко дізналися банкіри кількох штатів та самі почали пропонувати послуги заможній жінці, навіть не перевіривши її твердження. Розрахунок Чедвік також полягав у тому, що ніхто не наважиться питати самого Карнеґі про його позашлюбні зв'язки. Вона цілковито мала рацію. Сім років поспіль шахрайка без проблем брала позики, які зрештою сягнули суми у два мільйони доларів. Чедвік одразу ж витрачала їх на різні коштовності та вечірки, через що її стали називати "королевою Огайо".

Однак 1904 року один банкір таки попросив повернути кошти. Коли цього не сталося, подав позов до суду. Туди був змушений прийти зі свідченнями сам Ендрю Карнеґі, тож за засіданнями стежила вся країна. Зрештою, Кессі Чедвік засудили до 14 років в'язниці, проте вона померла вже за рік через проблеми з серцем. Їй було лише 50 років.

"Капітан із Кьопеніка"

Цей німецький самозванець не просто увійшов в історію як один із найзухваліших шахраїв, а ще й уникнув покарання навіть після викриття. Вільгельм Фогт кілька разів сидів за ґратами то за крадіжки, то за підробку документів. 1906 року він нарешті вирішив знайти чесну роботу в передмісті Берліна. Однак з'ясувалося, що це неможливо через бюрократичні перепони.

Тоді Фогт по частинах придбав вживану форму капітана армії й в ній підійшов на вулиці до першого ж військового патруля. З цим загоном самозванець увійшов до мерії Кьопеніка та наказав солдатам заарештувати мера і його секретаря за звинуваченнями у корупції, а сам спокійно виніс муніципальну казну та пішов геть. Це вдалося Фогту не лише через те, що він поводився дуже впевнено і справляв враження справжнього капітана. Просто міські посадовці справді були замішані в злочинних схемах, тож легко повірили в можливість арешту.

Так званого капітана з Кьопеніка шукали кілька тижнів, поки він пропив вкрадені гроші, але згодом таки заарештували та засудили до чотирьох років в'язниці. Втім, дотепний маскарад Фогта та його похід проти корумпованих чиновників так сподобався простим німцям, що сам імператор Вільгельм II вирішив помилувати самозванця. Зрештою біля мерії Кьопеніка встановили пам'ятку на честь цього народного героя та навіть зняли комедію про його аферу.

Також цікаво: Унікальні замки та садиби України — історії трьох пам'яток архітектури

Прямий ефір