Гарантії безпеки для України — над чим працює Офіс президента та оцінки експертів (ВІДЕО)

Ілюстративний скриншот відео: kanaldom.tv

Ключовим завданням для влади сьогодні є напрацювання гарантій безпеки для України. Про це на Всесвітньому економічному форумі у Давосі заявив голова Офісу президента України Андрій Єрмак. Міжнародна консультативна група під його керівництвом займатиметься вирішенням цього завдання, повідомляє "Дом".

За словами Єрмака, міжнародна консультативна група була створена для того, щоб уникнути повторення помилок минулого та підготувати майбутнє для суверенної та вільної України.

"Радий повідомити, що разом із колишнім генеральним секретарем НАТО Андерсом Фог Расмуссеном ми створюємо міжнародну консультативну робочу групу. Її мета — розробляти певні рекомендації щодо надійних та ефективних гарантій безпеки для України. Провідні діячі у сфері безпеки, політики та дипломатії, а також науковці будуть запрошені приєднатися долучитися до роботи групи", — заявляв керівник ОПУ.

Перший блок гарантій безпеки стосуватиметься розширення можливостей України чинити збройний опір агресору. Тобто держави-гаранти мають забезпечити Збройні сили України сучасним озброєнням без жодних обмежень. Крім того, партнери можуть взяти на себе зобов'язання щодо обміну розвідданими, інформаційної, кібер- та морської безпеки. Своєю чергою експерти стверджують, що нові гарантії повинні враховувати провальний досвід Будапештського меморандуму.

"Щоб не було повторення Будапештського меморандуму, який, ми побачили, не спрацював. Це повинні бути юридично зобов'язальні документи, які бажано також щоб мали верифікацію в законодавстві інших держав. Ті країни-гаранти мають не просто усно сказати, що ми долучаємося, ми готові, а мають зробити так, щоб це було фактично частиною їхнього законодавства", — вважає політолог Ігор Петренко.

Ще один блок гарантій безпеки — щорічна фінансова підтримка для відновлення зруйнованої бомбардуванням інфраструктури та розвитку оборонного сектору України. До того моменту, поки Україна стане членом Євросоюзу та НАТО.

"Наразі ніхто не говорить про те, що світить нам НАТО чи ні. Щобільше, ми чули відповідні заяви з боку представників США про можливість швидкого вступу України до НАТО. Але ми виходимо з того, що є на цей момент та можливе на цей момент. Ці гарантії ми повинні одержати на момент закінчення війни. Як далі розвиватиметься ситуація, ми з вами сказати не можемо. Можливо, ми вступимо до НАТО через деякий час, але нам же треба якимось чином мати якісь гарантії між припиненням війни і вступом до НАТО", — каже доцент Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Петро Олещук.

Особливе місце у пакеті гарантій мають зайняти санкції як найефективніший спосіб зупинити цю війну та не допустити її у майбутньому, вважають в ОПУ. І в цьому Андрій Єрмак має вже успішний досвід.

"Група Макфола — Єрмака дійсно дуже ефективно працює, на мій погляд. А ті рекомендації, які вони напрацювали, наші дипломати зараз систематично доводять та переконують інші країни, що вони саме узгоджувалися і діяли. І ключовим тут є саме питання нафтогазового ембарго — це головне зараз джерело фінансування Росії та її агресії відповідно проти України. Але ми бачимо, що є багато нюансів, є багато суб’єктів, які зацікавлені. Росія дає шалені знижки тій самій Індії, Китаю", — коментує Петренко.

Серед запропонованих Україною санкцій — повне ембарго на російські газ та нафту, санкції проти всіх банківських установ РФ та Білорусі, торговельні обмеження.

"Важливим санкційним чинником також є визнання Росії та Білорусі спонсорами тероризму, а російської армії та політичних партій — терористичними організаціями. Також запропоновано внести Росію до чорного списку FATF, поруч із такими країнами, як Іран та Північна Корея", — пояснив Єрмак.

Найближчим часом Європейська комісія запропонує спосіб запровадити кримінальну відповідальність за відмову від санкцій проти Росії на рівні ЄС. А також узаконити процедуру конфіскації активів російських олігархів у Європі. Аналогічні кроки прописані в дорожній карті, розробленій групою Макфола — Єрмака. Керівник ОПУ презентував її ще місяць тому.

Читайте також: Ми розглядаємо угоди про репарації як елемент повоєнного відновлення України, — Єрмак

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський запропонував світові створити новий формат гарантій безпеки. З такою ініціативою він виступив на Всесвітньому економічному форумі у Давосі (Швейцарія). Усі експерти сходяться на тому, що ініціатива президента України актуальна.

Читайте також: Італійський мирний план для України: що з ним не так — думки (ВІДЕО)

Прямий ефір