Фільтрація — раз на 7 днів: яким може бути результат та навіщо її проводять окупанти серед місцевого населення

Ілюстративне фото: Facebook/Людмила Денісова

Фільтраційні табори, організовані російськими військовими на тимчасово захоплених територіях України, необхідні окупаційній так званій "владі" ще й для того, щоб тримати у страху місцеве населення. Про це в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів правозахисник, засновник громадської організації "Східна правозахисна група" Павло Лисянський сьогодні, 15 травня.

"Тому що до цих фільтраційних таборів потрапляють…, наприклад, вони зайшли, окупували частину нової території, провели якусь роботу, і, в принципі, все на цьому. А зараз росіяни ввели постійну фільтрацію, яка відбувається раз на 7 днів. І в цих талончиках там, де написано "дактилоскопований" саме для жителів, які залишилися жити на тимчасово окупованих територіях, ти повинен цю фільтрацію проходити раз на 7 днів. Вони таким чином тримають у страху місцеве населення і таким чином не дають їм самоорганізуватися для того, щоб зробити якісь офіційні протести", — сказав він.

Лисянський пояснив, чому це робиться.

"Вони побачили, що було в Херсоні, і для них буде крах, якщо це знову повторюватиметься, як це було в Старобільську, в Новопсков або в інших містах. Тому фільтрація — це ще такий один інструмент постійного залякування місцевих жителів. Якщо щось не так, якщо ти там поставив лайк під українською новиною, поділився в соцмережах, з кимось почав вступати в баталії в коментарях у соціальних мережах, тебе одразу віддають на фільтрацію. В результаті фільтрації може бути кілька варіантів. Аж до того, що ти просто кудись пропадеш, у кращому разі будеш депортований кудись за полярне коло Російської Федерації", — роз’яснив правозахисник.

За його словами, інформацію про діяльність фільтраційних таборів він отримує від їхніх охоронців.

"Те, що я бачу, те, що мені кажуть, а мені кажуть зазвичай, у мене немає зв'язку з тими людьми, які перебувають у цих фільтраційних таборах поки що, але є зв'язки з охоронцями, які працюють у цих фільтраційних таборах, тому що, коли в Докучаєвську вони створили, у Перевальському районі вони створили, вони там виділили цілі поверхи в місцях позбавлення волі, які вже були створені, вони туди відправляли співробітників пенітенціарної служби. Я від 2015 року займаюся, зокрема, визволенням, у мене там у Східній правозахисній групі 6 звільнених людей без допомоги держави з тимчасово окупованих територій, і відповідно контакти залишилися у цих фільтраційних таборах із цими конвоїрами, яких туди привезли працювати", — розповів Лисянський.

Він заявив, що це схоже на китайський досвід шкіл із політичного перевиховання.

"Це досить жорсткі такі організації з Китаю. Ось вони, наприклад, працювали над тим, щоб перекроїти взагалі сприйняття у лігурів до їхньої національної ідентичності. Таким же чином діють і фільтраційні табори і там. Тобто людям накидають, дуже жорстко накидають, Росія накидає, щоб вони відмовилися від своєї ідентичності, тобто від української. Їм навіюють, що вони росіяни, що це все був проєкт Заходу тощо. Наскільки я чую і розумію, то там дається команда тільки на посилення, послаблення на сьогодні не спостерігається", — резюмував Павло Лисянський.

Читайте також: Сьогодні концтабори застосовуються для депортованих українців та військовополонених, а завтра можуть застосовуватись для етнічного населення РФ, — Лисянський

Раніше повідомлялось, що від 500 тис. до 700 тис. мирних жителів України, за різними оцінками, вивезено з тимчасово окупованих населених пунктів на територію Росії. Разом із цим у Міноборони РФ кажуть, що цифра перевищила мільйон. Перед депортацією українці обов'язково проходять процедуру так званої фільтрації. Людям доводиться переживати приниження та страх. Жорстку перевірку російськими військовими проходять як українці, яких насильно депортують до Росії, так і ті, що самі намагаються виїхати з окупованих територій, рятуючись від війни.

Читайте також: Понад 6,5 тисяч фільтраційних таборів створено в РФ — дані про примусову депортацію українців навела Верещук

Прямий ефір