Екстрене засідання ПАРЄ — про очікування України розповіла Кравчук

Євгенія Кравчук. Фото: kanaldom.tv

Україна розраховує, що Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) на екстреному засіданні через війну РФ проти України ухвалить найбільш жорсткі рішення, аж до виключення Росії зі складу організації. Про це у спецефірі "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповіла народна депутатка (фракція "Слуга народу") Євгенія Кравчук.

Вона перебуває у складі української делегації у Страсбурзі, де відбулися зустрічі у Європейському парламенті, а 14-15 березня розпочнуться засідання ПАРЄ.

"І у європейців настрої такі, що вони готові викреслити повністю всю [російську] націю. Так, є росіяни, які виходять на мітинги, ми їх підтримуємо і до них теж звертаємось — якщо вас буде не 3 тисячі, а 300 тисяч, то вони вам нічого не зроблять. Але якщо ви зараз не покажете, що ви проти, то практично весь народ буде асоційований з тим, що робить Путін", — сказала Кравчук.

Народна депутатка зазначила, що спілкувалася з людьми, які мають родичів в Росії.

"Дехто дзвонить і вже вибачається. Вже минуло 18 днів війни й всі побачили, що російські солдати вбивають жінок і дітей, і продовжуватимуть це робити. Я розумію, що це складно, тому що це треба сказати, що ми помилялися всі ці 23 роки [правління Путіна], нічого не роблячи, але ще не пізно це зробити, інакше ви всі будете нести цю ношу", — акцентувала вона.

На цьому етапі Україна чекає на рішучі дії від Європи.

"Рада Європи була створена для того, щоб захищати права людини. 47 країн підписали конвенцію із захисту прав людини. І ненормально, що одна з країн-членів напала на іншу країну, не просто порушує права людини, а забирає життя, вбиває, нікого не слухає... І дуже важливо, щоб решта країн дуже чітко сказала: це ненормально, якщо ви це робите, ви не можете бути членом цієї організації. Тому дуже важливо, щоб це був сигнал саме від цієї організації. Тому що це може бути перша міжнародна організація, яка повністю припинить членство Росії. І це може потім бути ефектом доміно для інших організацій", — пояснила Кравчук.

Також Україна сподівається, що західні країни зможуть натиснути на Росію та зупинити її.

"У нас чудові відносини з іншими країнами, у нас є проблема тільки з Росією та з Білоруссю, яка є просто сателітом Росії. І дуже важливо, щоб вся решта цивілізованого світу домовилася з Росією і отримала дуже чіткі гарантії. Я розумію, що "отримати гарантії від Росії" звучить як фантастика. Але через 18 днів війни всі країни НАТО побачили, що ця армія не така сильна. Звичайно, у них є зброя, яка може завдати тисячі жертв одночасно, є гроші, і що країни переживають за ядерну кнопку. І ось це і є побоювання Заходу, чому вони досі не забезпечили нам закриття неба. Вони турбуються, що згодом буде ядерна війна", — пояснила народна депутатка.

Зараз багато країн Європи продовжують жити своїм колишнім мирним життям. Найбільше занепокоєні та готуються до можливого загострення — прилеглі до України та прилеглі до Росії Польща, країни Балтії.

"Країни Балтії вже повним ходом готують списки бомбосховищ, перевіряють системи оповіщення, те саме в Польщі. Тобто країни, які ближче, вони готуються найбільше", — зазначила вона.

"Але Європа вже включилася. Так, надто пізно. Але вони теж не розраховували, що Україна так довго триматиметься. Тому, чим більше ми триматимемося, тим наші позиції для переговорів будуть сильнішими, й тим більше ми отримаємо допомоги", — резюмувала Кравчук.

Зазначимо, що 14 березня на засіданні ПАРЄ заплановано виступ Комітету міністрів Ради Європи. Цього ж дня очікується, що президент України Володимир Зеленський зв'яжеться зі своїми європейськими колегами відеозв'язком. 15 березня відбудуться термінові дебати щодо ситуації в Україні. За підсумками обговорення протягом двох днів у ПАРЄ мають намір винести висновок.

Нагадаємо, що 25 лютого Рада Європи вирішила тимчасово призупинити права Росії в організації. При цьому РФ залишиться членом РЄ.

Прямий ефір