Експертка пояснила різницю між інвестуванням в облігації та євробонди

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Військові облігації — це цінні папери, які випускає держава під час воєнного стану. Таку боргову розписку випускають, аби покрити дефіцит у бюджеті. У цілому, військові облігації працюють за принципом депозиту, який надається державі, яка перебуває у стані війни. Чим відрізняються купонні облігації від дисконтних, як купувати євробонди та який з цих інструментів дає більше прибутків? Про ризики та переваги такого інвестування у "Ранку Вдома" говоримо з фінансовою експерткою Юлією Баткаловою.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Що таке військові облігації?

— Військові облігації — це той інструмент, який дозволяє українцям в першу чергу інвестувати в Україні. Інвестуючи в облігації, ми зберігаємо наші гроші. Перекриваючи інфляцію, заробляємо відсотки. Військова облігація має кінцевий термін. Тобто, коли ми вкладаємо туди гроші, ми з вами знаємо, в яку точну дату нам повернуть ці гроші та з яким відсотком. Тим паче військова облігація це пряма допомога українським військовим. Тобто, якщо ми вкладаємо гроші в депозити, в гривневі чи в валютні, то ми вкладаємо гроші в банк. Далі банк використовує їх на свій розсуд. Військові облігація — це пряма допомога нашій країні. Тобто ми даємо в борг країні. Країна використовує ці гроші на військові потреби, і потім повертає нам ці гроші з відсотками.

— Чим відрізняються євробонди від військових облігацій?

— Євробонди — це українські облігації, які продають за кордоном. Ми можемо купити євробонди виключно на Лондонській фондовій біржі. Головна відмінність полягає в тому, що євробонди ми можемо купити тільки лотом від 100 штук. Якщо облігації в Україні ми можемо купувати по одній штуці, то євробонди потребують серйозних інвестицій.  Нам потрібно інвестувати велику суму для того, щоб заробити гроші. Євробонди дають більше відсотків потенційно. Тобто євробонди потенційно дозволяють заробити більше грошей. Ризик лише у тому, що їх вчасно не повернуть. Україна знаходиться в стані війни, у нас складна економічна ситуація, тож країні важко погашати закордонні борги. Саме тому за українські військові облігації гроші повертають, а закордонні борги, а там більші суми, вчасно повернути зараз не можуть. Тобто потрібно розуміти, що повернення коштів за євробонди можуть відтермінувати, доведеться почекати. Тим паче строк інвестицій у євробонди значно більший. Це може бути навіть 10 років.

— В якій валюті ми можемо інвестувати в облігації?

— Якщо говорити про облігації в Україні, то ми вибираємо серед трьох валют. Це національна валюта,  долар США та євро. По гривні — ставка 15-16% річних. Ставка по долару становить 4-6% річних, по євро — 2-3%. Якщо говорити про євробонди, то інвестування йде в євро. Зараз ринкова їх вартість набагато дешевша. Зараз один бонд може коштувати 400 євро, а по номіналу нам повинні за нього повернути 1 000 євро. Тобто потенційно це дуже приваблива прибутковість. Втім, є важливий момент — реструктуризація. Тобто є велика ймовірність, що в якийсь час Україні дозволять погасити не повністю свої борги, а частково. Тобто нам можуть повернути не по номіналу — не 1 000 грошових одиниць, тобто не 1 000 євро за кожен євробонд, а 70%. Втім, це набагато більша прибутковість, аніж купувати облігації в Україні.

— Ризиковано. Чи доречно зараз їх купувати?

— Якщо є бажання та необхідність забрати гроші в термін, то краще купувати військові облігації в Україні. Це буде 4-6% річних по долару. Непоганий відсоток, на мій погляд, якщо залишати гроші в Україні. До того ж військові облігації, внутрішні, не оподатковуються. Тобто ми не платимо ані податок на дохід фізичних осіб, ані військовий збір. Якщо ми інвестуємо в євробонди, то важливо розуміти, що ми можемо заробити більше, але коли нам повернуть ці гроші ми не знаємо. Тобто це ризики. Тож останні гроші ми не будемо вкладати в євробонди, бо якщо вони знадобляться, то ми їх не зможемо швиденько собі повернути. Тобто це ризики.

— Яка процедура купівлі військових облігацій в Україні?

— Ми можемо купувати через "Монобанк" або, наприклад, через "Дію", в один клік. Мені дуже подобається, що у нас в "Дії" військовий облігацій називається, як міста Криму. Наприклад, Бахчисарай, Євпаторія, Сімферополь, Севастополь. Ми обираємо згідно з терміном повернення коштів, який нам підходить. Тобто ми обрали термін та побачили відсоткову ставку. Потім нам потрібно обрати брокера. Там три чотири брокери, через яких ми обираємо, підписуємо договір, купуємо та чекаємо повернення.

Читайте також:

Прямий ефір