Диявол — у деталях: думка політолога про відновлення перемовин у Нормандському форматі

Володимир Фесенко. Скріншот відео: kanaldom.tv

Сам факт відновлення перемовин у Нормандському форматі є позитивним, проте для України існує низка ризиків. Про це у програмі "Топшоу" телеканалу "Дом" розповів політолог Володимир Фесенко.

Зокрема прямі перемовини із представниками окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) для України є неприпустимими.

"Є певний позитив у тому, що перемовини відновилися. Сам факт відновлення — я б не сказав, що ми вже врятовані. Ні, це реанімація поки що, і невідомо, що буде далі. Диявол — у деталях. І зараз нас можуть заманити до пастки так званих прямих перемовин із сепаратистами. У чому їхня небезпека? У тому, що, якщо ми на це погоджуємося, то тоді ми фактично визнаємо цих сепаратистів, а це люди, які мають російські паспорти, вони представляють Росію, а не Донбас. І якщо ми на це погоджуємося, ми погоджуємося на розділення країни, на перетворення України навіть не на федерацію — конфедерацію", — наголосив він.

Наразі українська сторона повинна продумати тактику подальших перемовин, зокрема — у контексті дотримання пункту Мінських угод про припинення вогню на Донбасі.

"І от зараз треба думати над тактикою подальших перемовин для того, щоби, з одного боку, це сприяло загальній деескалації, зокрема на нашому кордоні, а з іншого боку — щоби це сприяло і деескалації бойових дій. Головне — припинити стріляти. Це перший крок. Якщо вдасться стале перемир'я, тоді можна думати про наступні кроки", — переконаний експерт

Проте за низкою пунктів Мінських угод Україна та Росія мають суттєві розбіжності. Одна з них — щодо надання "особливого статусу" ОРДЛО. Такий крок є неприйнятним для України.

"Головна проблема, чому не рухається далі переговорний процес: тому що за цілою низкою пунктів Мінських угод є прямо протилежні тлумачення України та Росії. Боюсь, що подолати їх за деякими пунктами неможливо. Я лише один приклад наведу: особливий статус для ОРДЛО. На жаль, Петро Олексійович [Порошенко] погодився закріпити це в Конституції у лютому 2015 року. Це була, на мій погляд, помилка. Але — кому надавати цей особливий статус? Записано — ОРДЛО. Росія гадає, що треба особливий статус надати так званим "республікам". Українська сторона гадає, що лише після перехідних виборів — новим органам місцевого самоврядування", — деталізував політолог.

Крім того, такі конституційні зміни не знайшли би підтримки в українському парламенті.

"Вони (Росія, — ред.) хочуть, щоби оцей особливий статус отримали так звані республіки. Але це означає зміну державного устрою України. І це потребує конституційних змін. Чи є 300 голосів у Верховній Раді? Немає. Я можу вам сказати — немає", — резюмував Фесенко.

Читайте також: Припинення вогню на Донбасі потрібно обговорювати і в ТКГ, і в Нормандському форматі, — Костін

Нагадаємо, у Парижі (Франція) 26 січня відбулася зустріч радників лідерів Нормандського формату. Вона тривала майже 8 годин — утричі більше, ніж планувалося. За її результатами представник України — голова Офісу президента Андрій Єрмак анонсував нову зустріч радників "нормандської четвірки" уже за два тижні.

Читайте також: Припинення вогню та гуманітарні питання: динаміку перемовин обговорюємо з очільником української делегації в ТКГ Андрієм Костіним

Медіа-партнери
Прямий ефір