Донбас, Крим, реформи: для адміністрації Байдена розробили стратегію щодо України

Джо Байден. Фото: gettyimages.com

Вести більш активну роботу з повернення окупованих територій під контроль України. Приєднатися до переговорів у Нормандському форматі. Збільшити військову допомогу Україні до 500 млн дол. на рік. Заборонити телеканали, які працюють в інтересах Кремля. Продовжити боротьбу з олігархатом. Це лише частина стратегії США щодо України, яку новій адміністрації президента Джо Байдена запропонували провідні американські експерти.

У доповіді "Байден і Україна: стратегія для нової адміністрації" свої рекомендації Білому дому виклали колишні посли США в Україні Джон Гербст та Вільям Тейлор, експосол у Польщі Деніел Фрід і колишній глава дипмісії США у Москві Олександр Вершбоу. Також авторами стратегії виступили експерти Атлантичної ради (Atlantic Council).

Дипломати наголошують, що попередній президент Дональд Трамп намагався використовувати відносини Сполучених Штатів з Україною у своїх політичних інтересах. Але попри дії Трампа і подальший процес імпічменту, США продовжували надавати підтримку Україні.

"Однак цей досвід залишив у команди Зеленського побоювання щодо відносин з Вашингтоном і свого іміджу в американської громадськості. Хоча вони очікують набагато кращих відносин від Байдена і його команди, і з нетерпінням чекають переговорів", — описують ситуацію автори доповіді.

У зв'язку з цим експерти рекомендують насамперед встановити прямі відносини, відносини довіри між Джо Байденом і Володимиром Зеленським.

Акцентується, що з 2014 року основні цілі політики США залишаються незмінними: допомогти Україні захистити територіальну цілісність й суверенітет перед обличчям агресії Кремля та здійснити реформи, які необхідні для того, щоб стати правовою державою з економікою, що зростає та процвітає.

"Команда Байдена має кваліфікацією для успішного досягнення цих цілей. Держсекретар США Ентоні Блінкен повідомив, що на відміну від адміністрації Обами, адміністрація Байдена готова надати смертоносні системи оборонної зброї і, на відміну від адміністрації Трампа, вона буде послідовно просувати реформи на всіх рівнях і ніколи не буде намагатися політизувати відносини", — наголошують автори доповіді.

Далі пропонуємо перелік рекомендацій, які американські експерти адресували адміністрації президента США, при цьому вказавши Україні основні вектори розвитку.

Захист інтересів безпеки

Щойно адміністрація Байдена відновить відносини з Україною, для захисту інтересів безпеки США щодо Української держави команді нового президента рекомендується наступне.

Призначити посла США в Україні. Досить швидко визначити сильного кандидата, який користується довірою президента Джо Байдена і держсекретаря США Ентоні Блінкена.

Взяти на себе керівництво дипломатією Донбасу. Вести зацікавлену роль в переговорах щодо припинення російської агресії на Донбасі.

Призначити спеціального посланника або уповноважену посадову особу — або приєднатися до Нормандського формату (Україна, Росія, Франція, Німеччина), або проводити консультації з чотирма сторонами.

Робота з Конгресом над збільшенням військової допомоги до 500 млн дол. на рік. Цю допомогу слід використовувати для забезпечення систем озброєння, які підвищують безпеку на морях України, таких як:

  • додаткові патрульні катери Mark 6 і протикорабельні ракети Harpoon для захисту судноплавства у Чорному й Азовському морях;
  • системи протиповітряної оборони для стримування використання РФ бойових літаків на окупованому Донбасі, щоб нейтралізувати використання танків Росією та її посередниками.

Також цю допомогу слід використовувати для:

  • посилення захищеної системи зв'язку України;
  • протидії російській кібервійні;
  • забезпечення польових госпіталів для українських військових.

Підвищення безпеки в Південно-Східній Європі та на Чорному морі. Сполученим Штатам слід консультуватися зі своїми союзниками за НАТО (Болгарією, Румунією та Туреччиною) і партнерами (Україною та Грузією) про постійну присутність у Чорному морі.

Більш активна присутність означає частіше патрулювання НАТО і збільшення щорічних військових навчань Sea Breeze, які відбуваються в Україні. Це б допомогло:

  • розвинути співпрацю, включаючи обмін розвідданими для створення загальної оперативної картини регіональних загроз;
  • посилити співпрацю в сфері повітряної та морської оборони, включаючи створення військово-морських засобів для загального використання.

Поглибити інтеграцію України з НАТО.

Надати Україні статус великого союзника, що не входить до НАТО, відповідно до законодавства США.

Сполучені Штати повинні й надалі говорити Росії про те, що, якщо вона буде тиснути на Україну, Вашингтон розгляне додаткові заходи. Зокрема:

  • створення постійної військової присутності США в українському навчальному центрі недалеко від окупованих територій;
  • початок дій щодо членства в НАТО для України.

Сполучені Штати, можливо, повідомлять Росії про початок планування в межах НАТО поширення гарантії по всій території, де-факто контрольованій Україною, в межах підготовки до вступу України до Альянсу.

Санкції та стратегічний підхід до них. Спільно з ЄС, європейськими союзниками та партнерами по G7 розробити концепцію санкцій проти Росії, якщо вона продовжить агресію на Донбасі. Також Сполученим Штатам доцільно шукати шляхи до угоди з НАТО і партнерами з ЄС про те, що:

будь-яке судно, яке зупиняється в анексованому Кримському порту, буде позбавлено доступу до портів країн НАТО і Євросоюзу.

Підготовка до миротворчої діяльності. Можливі переговори з союзниками та європейськими країнами про параметри міжнародних миротворчих сил, які можуть бути розгорнуті на Донбасі в разі згоди Росії на виконання Мінських угод. Країни, що надають війська, можуть включати європейські країни, що не входять в НАТО (Швеція, Фінляндія, Швейцарія та Сербія), декілька країн СНД (наприклад, Казахстан), а також не європейські країни з військовим потенціалом.

Санкції не вічні. Потрібно разом з Конгресом США дати зрозуміти Кремлю, що санкції щодо Донбасу будуть швидко зняті, якщо Росія:

  • припинить свою агресію на Донбасі та виведе своїх солдатів і найманців;
  • припинить надавати фінансування або будь-які ресурси для опору українській владі;
  • дозволить Україні відновити контроль над своїм міжнародним кордоном.

Підтримка курсу на згортання "Північного потоку-2". Не варто робити кроки, які завадили б останнім санкціям Конгресу знищити газопровід "Північний потік-2". Варто попрацювати над додатковими заходами, якщо ці санкції не досягнуть своєї мети.

Підтримка уряду України в організації "Кримської платформи", оскільки це дає можливість окупованому Криму бути в міжнародному порядку денному та нагадує людям, зокрема в Росії, що Крим, як і раніше, є українським у міжнародній спільноті.

Реформи в Україні

Україні потрібно продовжувати реформи ключових сфер — правоохоронної, судової системи, медицини. А США мають підтримувати Україну на шляху до правової держави, з прозорою системою влади, без впливу олігархату.

Пріоритети створення незалежних судів. Судді, які не пройшли тест на чесність, мають бути відсторонені. Необхідно реформувати Вищу раду юстиції та Вищу кваліфікаційну комісію суддів і зробити їх незалежними від скомпрометованих суддів. Міжнародні експерти мають брати участь в будь-якому процесі добору суддів, щоб гарантувати чесність процесу відбору.

Робота над розширенням повноважень Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) і призначення нового антикорупційного прокурора.

Відмова від економічного відділу СБУ, який досі не реформовано. СБУ не слід займатися питаннями корупції та організованої злочинності. Інші агентства можуть виконувати ці обов'язки, а СБУ може зосередитися на контррозвідці.

Зробити процес відновлення і призначення державних службовців на основі професійних якостей. Зараз відбираються нереформатори, які лояльні до різних груп інтересів.

Робота над програмою реформ у сфері охорони здоров'я. Національна служба охорони здоров'я України має продовжувати надавати кошти лікарям і лікарням на підставі договорів про надання медичних послуг, причому гроші мають слідувати за пацієнтом, а не набивати кишені корумпованих лікарів та їхніх політичних заступників.

При закупівлі фармацевтичних препаратів варто було б дотримуватися стандартів, встановлених міжнародними партнерами, такими як ЮНІСЕФ та Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ). Пандемія COVID-19 не має використовуватися як привід для скасування реформ 2017 року.

Відстоювання антимонопольного законодавства, щоб обмежити вплив великих бізнесменів на економіку та політичну систему України.

Вжити заходів проти головних корумпованих фігур, які підривають реформи в Україні. Прохання США до Австрії щодо екстрадиції українського олігарха Дмитра Фірташа має бути виконано. Судові процеси проти українського олігарха Ігоря Коломойського у США також мають бути продовжені.

Було б непогано встановити повноцінну прозорість бенефіціарів великих ЗМІ та заборонити не тільки російське телебачення, але й телеканали, що належать фігурам, які працюють в інтересах Кремля.

Заходи, аналогічні тим, що були ухвалені проти українського олігарха Віктора Медведчука, слід ухвалити й проти Фірташа та інших.

Рішуча підтримка незалежності Національного банку України (НБУ). Важливо, щоб новий глава НБУ користувався такою ж самою незалежністю, як і його останні попередники.

Заклик до завершення лібералізації енергетичних ринків. Колапс електроенергетичної системи, якщо йому не запобігти за допомогою системної реформи, поставить під загрозу відновлення економіки, нові закордонні інвестиції та перспективи європейської інтеграції. Крім того, нещодавні дії щодо повернення до контролю цін на ринку природного газу скасовують велику енергетичну та антикорупційну реформу. Ці рішення потрібно було б скасувати, а чинна система енергетичних субсидій повинна бути продовжена і, за необхідності, посилена.

Підготувати програму, яка, якщо Україна продовжить істотну реформу прокуратури та суду, буде стимулювати корпоративні інвестиції США в Україні. В такому випадку Сполучені Штати будуть заохочувати Міжнародну фінансову корпорацію розвитку США (раніше — Корпорацію закордонних приватних інвестицій, OPIC) і EXIM Bank повною мірою співпрацювати з американськими компаніями в Україні.

Прямий ефір