День памяті загиблих за Україну захисників та Міжнародний день дій проти ядерних випробувань — 29 серпня в історії

Фото: kanaldim.tv

Зустрічаємо вівторок, 29 серпня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

29 серпня 1561 року завершили Пересопницьке Євангеліє. Над рукописною пам'яткою XVI століття працювали п'ять років. Спершу у Дворянському монастирі, потім у Пересопницькому. Це найдавніший з відомих перекладів канонічного тексту Біблії староукраїнською мовою.

Текст Святого Письма написаний на пергаменті чорним чорнилом і червоною фарбою, а обкладинка, виконана з дубових дощечок, обрамлений у оксамит. Пересопницьке Євангеліє вагою понад дев'ять кілограмів складається з 482 аркушів.

Оригінал книги зберігається у Києві в Інституті рукопису бібліотеки імені Вернадського. Українські президенти під час інавгурації присягають на вірність українському народові на Пересопницькому Євангелії.

29 серпня — День пам'яті захисників, які загинули у боротьбі за незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України. Дата встановлена на згадку про одну з найтрагічніших подій у сучасній українській історії. Саме цього серпневого дня 2014 року підконтрольні Кремлю війська розстріляли колону українських захисників, які потрапили в оточення під Іловайськом в Донецькій області.

У ніч проти 29 серпня Росія виступила з пропозицією про гуманітарний коридор, який нібито гарантуватиме військовим безпечний вихід з Іловайська. О 08:15 почався рух за узгодженим маршрутом.

Однак замість того, аби дозволити обіцяний мирний відхід, росіяни розстріляли українських воїнів в Іловайському котлі. Згідно з офіційними даними, загинуло щонайменше 366 українських військових, ще 429 отримали поранення. Близько 300 — потрапили в полон.

Щороку 29 серпня світ відзначає Міжнародний день дій проти ядерних випробувань. Своєю резолюцією його заснувала Генеральна Асамблея ООН. Ініціатором став Казахстан, який саме 29 серпня 1991 року закрив головний ядерний полігон СРСР під Семипалатинськом. Упродовж 40 років Казахстан (тоді ще союзна республіка) потерпав від ядерних випробувань та їхніх наслідків.

За 70 кілометрів від полігону, де постійно тривали випробування ядерної зброї, жили люди. У них часто діагностували онкологічні захворювання, діти народжувалися з фізичними вадами та неврологічними хворобами.

З 1945 року в світі було здійснено понад дві тисячі випробувань ядерної та термоядерної зброї. Міжнародна спільнота закликає політиків зупинитися, адже наслідки зазвичай трагічні.

Вперше і поки востаннє в історії людства ядерну зброю застосували американці проти Японії під час Другої світової війни.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір