День народження Юрія Андруховича та Куренівська трагедія: 13 березня в історії

Зустрічаємо понеділок, 13 березня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

13 березня День народження святкує письменник Юрій Андрухович. Його найбільш відомі твори "Рекреації", "Московіада", та "Перверзія". Письменник неодноразово отримував престижні нагороди, серед яких найважливіша літературна нагорода Німеччини —  премія імені Генріха Гейне. Вручаючи її інтелектуалу члени журі конкурсу зауважили, що Андрухович один із провідних українських прозаїків, поетів і есеїст сучасності. Він пише про становище особистості в історії Центральної Європи, почуття іронії та гротеску, характеризує його творчість у найкращих традиціях Гейне. Він грає з літературними формами й перетинає межі між реальністю та фантазією. Юрій Андрухович пристрасно виступає за європейське і представляє ідентичність України як культурної нації, нагадує Європі, що свобода та права людини в Україні захищаються на передовій.

13 березня 1961 рік сталася Куренівська трагедія. Зранку гігантська хвиля відходів цегельного виробництва, які зливали у Бабин Яр, прорвала дамбу. Київську околицю — Куренівку, затопило за лічені хвилини. Хвиля перевертала трамваї, автобуси змивали житлові будинки людей. Наслідки були жахливими —  знищені домівки, адміністративні будівлі, зруйноване трамвайне депо. За офіційною інформацією — 145 загиблих. Втім точна кількість загиблих досі невідома, адже масштаби катастрофи радянська влада приховувала. Розкопки на Куренівці тривали понад два роки. Куренівська трагедія — масштабна техногенна катастрофа України. Її причина — недбальство радянських чиновників.

"Слава Україні! Героям слава! Україна понад усе!" скандували громадяни 13 березня 2022 року в тимчасово окупованому Росією Херсоні. У демонстрації взяли участь більш як тисяча хоробрих людей. Вони тримали в руках синьо-жовті прапори, а також плакати з написами: "Херсон —  це Україна!". Окупаційні війська зайшли на околиці міста та обстріляли житлові багатоповерхівки 1 березня 2022 року. Вісім місяців херсонці мужньо наближали перемогу. 11 листопада місто повернулось під контроль України. Зараз Росія продовжує обстрілювати Херсонщину. 

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір