День народження Василя Каразіна та відкриття Одеської опери: 10 лютого в історії

Зустрічаємо п'ятницю, 10 лютого, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

10 лютого 1784 року портове поселення Ахтіар перейменували на Севастополь, що у перекладі з грецької означає "величне місто". Його історія бере свій початок у V столітті до н. е. На території сучасного Севастополя розташовувалося засноване греками місто Херсонес. У XIV столітті його зруйнувала армія Золотої Орди. У 1783 році населений пункт увійшов до Російської імперії, а пізніше був проголошений головним військовим портом Чорного моря. Під час Другої світової війни місто дуже постраждало. Його відновили наприкінці 1940-х років. У 2014 році Росія анексувала Крим, який є частиною України. Нині територія Севастополя вважається тимчасово окупованою російськими збройними силами.

10 лютого 1773 року на Харківщині народився український вчений Василь Каразін. Він винайшов водяне опалення, парові сушильні апарати та креозот. Він вивів перший на Харківщині морозостійкий сорт абрикоса. Та головне заслуга Каразіна — заснування Харківського національного університету. Учений самостійно склав план навчальної та наукової діяльності. Також він опікувався народними школами, жіночою освітою, державними архівами. Запропонував створення мережі метеорологічних станцій. А ще Каразін виступав проти колоніальної експлуатації України.

Цього дня 1810 року відбулося урочисте відкриття Одеського театру опери та балету. Автор проєкту — французький архітектор Жан-Франсуа Тома де Томон. Будівництво споруди велося впродовж шести років, і її архітектура була виконана у класичному стилі з відмінними деталями. Одеський театр став першим оперним театром України. Відкривши свої двері, він представив глядачам водевіль "Втішена вдова" та оперу "Нове сімейство". Більш ніж через півстоліття будівлю знищила пожежа, але в 1887 році звели новий — сучасний театр. Споруда поєднує в собі два стилі — бароко та рококо. Сьогодні Одеський національний академічний театр опери та балету — справжня гордість України й родзинка портового міста. Журнал "Форбс" включив його в почесний список найбільш незвичайних пам'яток Східної Європи.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір