День народження Павла Тичини та вбивство Миколи Леонтовича: 23 січня в історії

Зустрічаємо понеділок, 23 січня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

23 січня 1921 року пострілом з рушниці було вбито легендарного українського композитора Миколу Леонтовича. Це сталося у домі його батька у селі Марківка на Вінниччині. Вбивцею виявився агент каральної структури більшовицького режиму Афанасій Грищенко. Микола Леонтович брав активну участь у розвитку української народної музичної культури, був одним з організаторів першої Української державної капели. Найвідоміша робота Леонтовича — "Щедрик". Ця композиція одна з найпопулярніших різдвяних пісень у світі.

В цей день 1849 року у штаті Нью-Йорк жінка вперше тримала диплом лікаря. Це була британка Елізабет Блеквел. Вона вивчала медицину самостійно, згодом вирішила вступити до вишу. Проте медичні школи США відкинули її заявку. Виняток зробив лише коледж у штаті Нью-Йорк. Елізабет була найкращою на своєму курсі й блискуче закінчила виш. Згодом заснувала лікарню для жінок у Нью-Йорку та жіночу медичну школу в Лондоні. Сьогодні близько 70 % медичних працівників у світі — жінки.

23 січня 1891 року на Чернігівщині народився український поет Павло Тичина. Писати вірші він почав з 15 років. Великий вплив на Тичину мала зустріч з письменником Михайлом Коцюбинським під час літературних субот. Саме там Тичина і почав читати свої твори. Коли поету виповнилося 21 рік журнал "Літературно-науковий вісник" опублікував його першу елегію "Ви знаєте, як липа шелестить". Тичина відомий своєю ранньою творчістю, що увійшла до п'яти книг, серед яких: "Сонячні кларнети", "Плуг", "Вітер з України". Він не тільки писав вірші, а й був перекладачем. Досконало володів болгарською, вірменською, французькою та турецькою мовами. У київській квартирі Павла Тичини створено літературно-меморіальний музей, присвячений життю і творчості поета.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір