День народження Миколи Лисенка та рекордний політ "Мрії": 22 березня в історії

Зустрічаємо середу, 22 березня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

22 березня 1675 року англійський король Карл ІІ заснував королівську обсерваторію у Грінвічі, завдяки чому перетворив нічим не примітне містечко на центр тяжіння для наукового світу. Саме тут згодом встановили нульовий меридіан — уявну лінію, яку вважають початковою і від якої відраховують довготи. 

22 березня виповнюється 181 рік від дня народження українського композитора, піаніста, диригента та педагога Миколи Лисенка. Саме Лисенко є засновником національної композиторської школи та автором національної музичної мови. Він написав дев'ять опер, серед яких відомі у всьому світі "Наталка Полтавка", "Тарас Бульба", "Енеїда". Окрім того, Лисенко був автором дитячих опер "Коза-дереза" та "Пан Коцький", а також численних фортепіанних творів. Свого часу Микола Лисенко був не тільки українським композитором №1, а й найвіртуознішим піаністом України. Його майстерність вражала сучасників. Лисенко прославив українську національну музику на весь світ. Його твори й досі виконуються на світових оперних і театральних сценах, а його ім'ям називають театри. 

22 березня 1957 року Американська асоціація лікарів заявила, що сигаретний дим викликає рак. Дослідження фахівців в області медицини прийшли до однозначного висновку — куріння є важливою причиною онкологічних захворювань. Люди полюбляють курити через те, що в тютюновому димі є нікотин. Ця речовина викликає слабку ейфорію, а також підвищує працездатність. Оскільки куріння провокує нікотинову залежність, відмовитися від шкідливої звички складно. Всесвітня організація здоров'я визнала куріння загрозою для здоров'я. За даними ООН, щорічно у світі від куріння помирають близько шести мільйонів осіб. 

22 березня 1989 рік — найбільший вантажопідйомні літак у світі "Мрія" з вантажем 156,3 тонни піднявся у повітря. За 3 години 45 хвилин польоту український гігант встановив одразу 110 світових рекордів: за швидкістю, висотою польоту, вантажопідйомністю. На своєму борту "Мрія" могла перевозити 250 тонн вантажу, а це, наприклад, 200 автомобілів "Ланос". Легендарний літак був справжньою гордістю України, адже встановив понад 200 авіаційних рекордів і прославив українську авіацію на весь світ. У лютому 2022 року Ан-225 "Мрія" зруйнували російські військові під час боїв за аеропорт в Гостомелі, де він базувався. Зараз підприємство "Антонов" будує другий літак Ан-225 "Мрія".

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Медіа-партнери
Прямий ефір