День народження Михайла Старицького та Амундсен на Південному полюсі — 14 грудня в історії

Зустрічаємо четвер, 14 грудня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

14 грудня 1840 року народився письменник і батько українського театру Михайло Старицький. Творчий тандем він створив зі своїм двоюрідним братом, українським композитором Миколою Лисенком. Завдяки їм світ почув одну з найромантичніших пісень "Ніч яка місячна". Також брати спільно поставили першу українську оперету "Різдвяна ніч", а сам Михайло Старицький став одним із засновників української театральної трупи.

112 років від дня одного з найвидатніших досягнень людства. 14 грудня 1911 року експедиція норвезького дослідника Руаля Амундсена дісталася Південного полюса — найпівденнішої точки Землі. Подорож була важкою через складні погодні умови, але досягти поставленої мети експедиції все ж таки вдалося. На честь підкорення Південного полюса над своїм наметом дослідники підняли норвезький прапор.

14 грудня 1918 року гетьман Павло Скоропадський зрікся влади. Причиною стали політичні розбіжності з опонентами. Скоропадський був гетьманом сім з половиною місяців. За його сприяння були відкриті університети в Києві та Кам'янці-Подільському, Державний український архів, Академія наук та майже 150 нових україномовних гімназій.

За свою творчу кар'єру вона знялась у десятках фільмів і випустила 20 музичних альбомів. 14 грудня 1946 року в Лондоні народилася актриса та співачка Джейн Біркін. Найвідоміші фільми за її участі — "Фотозбільшення", "Калейдоскоп" й "Слоган". У красуні акторки був роман з актором Сержем Генсбуром. Разом пара випустила пісню "Я кохаю тебе, я тебе теж ні". Саме на честь Джейн Біркін модний дім Hermès створив модель сумки "Біркін".

Сьогодні День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 14 грудня 1986 року четвертий аварійний реактор накрили ізоляційною конструкцією. Найбільша техногенна катастрофа в історії людства сталася в ніч проти 26 квітня 1986 року. У ліквідації наслідків аварії брали участь понад шістсот тисяч осіб військові, пожежники, медики.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір