День читання та день народження історика Михайла Брайчевського — 6 вересня в історії

Фото: kanaldim.tv

Зустрічаємо середу, 6 вересня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

132 роки минуло відтоді, як перші українські емігранти прибули до Канади. Мешканці села Небилів Івано-Франківської області Іван Пилипів і Василь Єлиняк висадились пароплавом "Орегон" та офіційно зареєструвалися в новій країні. Незабаром вони перевезли до Канади свої сім'ї, а також агітували до переїзду знайомих. Наразі у Канаді одна з найбільших українських діаспор у світі.

6 вересня 1924 року народився видатний український історик та археолог Михайло Брайчевський. Уродженець Києва, був борцем за українську історію та культуру, відкрито виступав проти фальсифікацій української історії та русифікації України. Як наслідок — репресії від радянської влади. Впродовж десятиліть Брайчевського не друкували, а його монографії були вилучені з бібліотек.

Науковця запрошували до Гарвардського університету, та він категорично відмовився, бо не хотів залишати Україну. Безкомпромісність, наукова принциповість і чітка громадянська позиція допомогли йому стати знаковою постаттю в науці, культурі, громадському житті.

Науковий доробок Брайчевського — понад 500 друкованих праць і 10 монографій. Одна з головних його робіт — науково-публіцистична стаття "Приєднання чи возз'єднання". Це допис про те, як змінювався погляд радянської історіографії на Переяславську угоду 1654 року.

Цього дня у світі відзначають день читання книг. Основна ідея — заохочувати людей читати. Сьогодні в світі існує безмежна кількість книг на всі смаки й уподобання. Одна з найбільших у світі книжкових крамниць знаходиться в місті Портленд, а заснувала її родина Павелко. Це американці українського походження.

З початком повномасштабного вторгнення Росії українські видавництва та друкарні зіштовхнулися з багатьма викликами, але адаптувалися до нових умов. В Україні суттєво зріс попит на історичну літературу. Однією з найпопулярніших стала книга Вахтанга Кіпіані "Справа Василя Стуса".

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок вдома"!

Прямий ефір