Декрет про червоний терор та річниця підписання першого Мінського протоколу — 5 вересня в історії
Зустрічаємо четвер, 5 вересня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".
5 вересня 1918 року радянський уряд ухвалив Декрет про червоний терор. Таку назву отримала злочинна репресивна політика комуністичного режиму. Її метою була боротьба з так званими ворогами народу. Затриманих катували, кидали до тюрем та розстрілювали. За оцінками істориків, жертвами червоного терору стали від кількох тисяч до півмільйона українців. Зокрема, колишні чиновники, генерали, духовні особи, аристократи, прості ремісники й селяни.
Цього дня, у 1939 році, Сполучені Штати Америки проголосили нейтралітет у Другій світовій війні. Відтак країні заборонялось постачати зброю сторонам конфлікту. Проте вже за два місяці тодішній президент Франклін Рузвельт наполіг, щоб держави-союзники США мали змогу купувати американську зброю, а 1941 року підписав закон про ленд-ліз. Програма підтримки дозволила країні постачати союзникам озброєння, військову техніку та продовольство без попередньої оплати та з тривалою відстрочкою. Це стало ключовим фактором у перемозі над Гітлером.
78 років тому народився Фредді Мерк'юрі. Рок-зірка та соліст гурту Queen з'явився на світ на острові Занзібар. Його справжнє ім'я Фарух Булсара. Він мав унікальний голос у три октави, який став предметом наукових досліджень, а його пісню "Богемська рапсодія" внесли до книги рекордів Гіннеса як найкращий британський сингл усіх часів. Мерк'юрі дав майже сім сотень концертів по всьому світу. У віці сорока п'яти років помер від бронхопневмонії, яка розвинулася через ВІЛ-інфекцію та СНІД.
5 вересня 1967 року Президія Верховної Ради СРСР видала указ про амністію кримських татар без права повернення в Крим. Цьому передували численні акції протесту корінного народу Кримського півострова. Документ було укладено так, що він став черговим символом брехні Кремля і продовжив злочинну політику радянського режиму.
Указ нібито знімав з кримських татар тотальні звинувачення у колаборації з німцями на початку Другої світової війни. Проте у ньому ж одним словом не йшлося про злочини радянської влади, а саме про примусове виселення народності з історичної батьківщини. Загалом 1944 року з Криму в Середню Азію та віддалені райони Росії було депортовано близько 200 000 кримських татар. Заборона на їх повернення додому діяла до 1989 року.
5 вересня 2024 року — 10 річниця підписання Першого мінського протоколу про перемир'я на Донбасі. Це був так званий мирний план, домовленість президентів України та Росії. Документ, зокрема, передбачав двостороннє припинення вогню, звільнення заручників, забезпечення належного моніторингу подій членами ОБСЄ. Втім, попри домовленість, Росія продовжувала обстріли, а вже у січні 2015-го відновила бої за Донецький аеропорт і Дебальцеве.
Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома".