Ця війна стала університетськими курсами з українознавства для іноземних інтелектуалів, — письменник Андрій Курков про те, як змінилося ставлення до України

Андрій Курков. Скриншот: kanaldim.tv

Український письменник Андрій Курков останнім часом більше перебуває за кордоном, аніж в Україні. Цієї осені він на кілька місяців вирушає до Словаччини, Австрії, Франції та Німеччини з виступами про війну проти України. Перед початком подорожі він дав інтерв'ю програмі "Точка опори" телеканалу "Дім", у якому розповів про те, як змінилося ставлення жителів Європи та Сполучених Штатів до України з початку повномасштабної війни.

За його словами, іноземці здебільшого або нічого не знали про Україну, або дуже мало, а також сприймали нас радше як частину Радянськог оСоюзу чи Російської імперії. У 2022 році це змінилося.

"Перш за все, ця війна стала університетськими курсами з українознавства для більшості іноземних інтелектуалів і взагалі розумних людей. Вони або нічого не знали про Україну, або знали дуже мало. Або знали те, що всі звикли вважати за такою аксіомою, що Україна — це шматок Радянського Союзу, а перед тим Російської імперії, який відвалився і не знає, куди себе діти. То радянські наративи, і сьогодні це вже в минулому", — пояснив він.

Андрій Курков зізнався, що зараз неймовірно радіє за своїх колег — іноземних письменників, які пишуть про Україну. Зокрема за американського історика Тімоті Снайдера, американо-британську письменницю Енн Епплбаум, українського та американського історика Сергія Плохія, австрійського письменника Мартіна Поллака.

Повна версія інтерв'ю: Про різницю між українцями та росіянами, "велику руську культуру" та борщ Перемоги: розмова з письменником Андрієм Курковим у "Точці опори"

Нагадаємо, Андрій Курков — письменник, журналіст, кіносценарист. Уродженець Ленінградської області, з раннього дитинства живе у Києві, пише зі старших класів школи. Його роман "Пікнік на льоду" став першою книгою авторів із країн пострадянського простору, яка потрапила до топ-10 європейських бестселерів. А переклад книги "Сірі бджоли" голландською справив справжній фурор у Нідерландах. Книги Куркова перекладені 42 мовами світу.

На початку 2005 року Андрій Курков став персоною нон грата у Росії через те, що підтримав Помаранчеву революцію і висловлювався проти офіційної політики РФ та її втручання у перебіг виборів президента в Україні 2004 року. З 2018 до 2022 року Курков був президентом PEN Ukraine ("Український ПЕН") — культурної та правозахисної громадської організації, що об'єднує українських журналістів, письменників, науковців, видавців, перекладачів та правозахисників. З 1988 року — член англійського PEN-клубу. У шлюбі з ірландкою Елізабет Шарп вже 35 років. Подружжя має трьох дітей.

Попередні випуски "Точки опори":

Прямий ефір