Чи можна контролювати дратівливість: поради психологині Наталі Підлісної

Наталя Підлісна. Скриншот: kanaldom.tv

З початком повномасштабного вторгнення українці постійно перебувають у стані стресу, у багатьох почала проявлятися дратівливість. Як приборкати негативну емоцію, у "Ранку Вдома" розповіла психологиня Наталя Підлісна.

Ведучі — Ірина Хоменко та Дмитро Слівний.

Що таке дратівливість?

— Наука вважає, що дратівливість — це схильність до негативу, неадекватна реакція на певні ситуації. Здебільшого дратівливість залежить від виду нервової системи людини, тобто вона буває спадковою, набутою, або тимчасовою. Якщо дратівливість тривала, то це негативно впливає на працездатність, погіршуючи якість життя.

В деякі періоди життя — підлітковий або клімактеричний вік, дратівливість є нормою. Причини — невдачі, проблеми, драматичні події, сильна напруга на роботі, хронічна втома, хвороби нестача сну і посттравматичні стани.

— Дратівливість може бути симптомом якогось захворювання? Чи здебільшого це риса характеру?

— Часто виявляється, що дратівливість виникає внаслідок захворювань, про які ви можете навіть не здогадуватися. От якщо людина була спокійною, доброю, а потім раз і стає злою, дратівливою, це є тривожним сигналом. Така поведінка може з'являтися під час грипу, втоми, депресії, стресу, цукрового діабету. Надлишок адреналіну призводить до підвищеної дратівливості.

Рідко дратівливість буває рисою характеру. Звичка дратуватися замість того, щоб адекватно реагувати на ситуацію, змінити себе чи поведінку, невміння відстояти свої кордони, заявити про свої потреби, неадекватна самооцінка — це причини для накопичення дратівливості. Звісно, що війна і соціальна напруга, викликає дратівливість, коли це стає звичкою, то робить наше життя нестерпним.

— Як позбутися дратівливості, якщо ми кажемо не про хворобу, а про психологічний стан, викликаний зовнішніми обставинами?

— Є загальні рекомендації: регулярні фізичні навантаження, здоровий сон, розпорядок дня, дихальні практики. Якщо геть роздратовані й не можете з цим впоратися, вмийтеся холодною водою, вийдіть на свіже повітря. Маю також особисті лайфхаки — це затримка дихання, контакт з тваринами, клацання пальцями.  Якщо ви візуал, то можна просто подивитися добре відео, якщо аудіал — слухайте музику у навушниках.

Як поводити себе з людиною, яка роздратована?

— Треба перемикати увагу людини на щось інше. Дратівливі люди, вони взагалі дуже схильні до того, щоб швидко перемикати свою увагу.

Читайте також:

Прямий ефір