Що жителі Донбасу думають про зустріч Зеленського з Путіним: "Официальный разговор" із нардепом Дмитром Лубінцем

Дмитрий Лубинец. Фото: 24tv.ua

Після того, як Росія почала відведення військ, ситуація на Донбасі покращилася. Однак загроза подальшої ескалації залишається. Окрім того, Росія продовжує поширювати пропаганду серед жителів окупованих територій.

Чому загроза загострення ще залишається і що жителі Донбасу думають про зустріч президентів Володимира Зеленського і Володимира Путіна — розповів народний депутат України, голова комітету Верховної Ради з питань прав людини, деокупації і реінтеграції тимчасово окупованих територій України Дмитро Лубінець у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Дарина Вершиленко.

— Ви нещодавно були на Донбасі. Росія дійсно відводить свої війська від лінії зіткнення?

— Так, можу підтвердити інформацію, що ті військові збройні частини, які були стягнуті до наших кордонів Російською Федерацією в межах так званих навчань, поступово повертаються в пункти своєї постійної дислокації.

Але є нюанси. Відводиться, насамперед, так звана жива сила, тобто військовослужбовці. Але наступальне озброєння — танки, самохідні артилерійські установки — залишаються поряд із нашими кордонами. Тому, з одного боку, ескалації на даний момент немає, але всі передумови для можливої ​​ескалації є.

— Розкажіть про проблему мінування на Донбасі.

— На всій території, де відбуваються відкриті воєнні дії, багато років знаходять боєприпаси. Тому ситуація із замінуванням на лінії зіткнення, в Донецькій і Луганській областях залишається проблемною.

Державна служба з надзвичайних ситуацій займається цим питанням разом із міжнародними місіями. Кожен день виявляють нові боєприпаси, розміновують їх. Але проблема в тому, що в 2014-2015 роках, коли з двох сторін лінії зіткнення масово мінували поля, ніхто не робив карт мінних полів, цієї інформації немає. Тому їх можуть знаходити діти, як це було на окупованій території в 14 км від лінії зіткнення. Територію треба буде розміновувати.

— Зараз мінування триває?

— Воно практично зупинено. До останньої ескалації всі розраховували, що загострень більше не буде, що на Донбасі буде мир і окуповані території будуть повертатися до складу України, тому мінувати сенсу немає.

— Як жителі Донбасу ставляться до зустрічі Володимира Зеленського та Володимира Путіна?

— Вони чекають на неї. На Донбасі багато хто голосував за Зеленського, і вони чекають від президента України дій, спрямованих на припинення цієї війни. Всі розуміють, що якщо це війна між Росією та Україною, то хто її може зупинити? Президенти Росії та України. Для початку їм потрібно просто домовитися.

— Чи потрібно президенту зустрічатися із так званими представниками ОРДЛО?

— Ні, точно не варто. Ми чітко розуміємо, що війна триває між Україною та Росією, зустрічатися треба Зеленському з Путіним. Навіщо зустрічатися з маріонетками? Вони нічого не ухвалюють, вони ні на що не впливають, вони говорять ті речі, які їм спускають на папірці з Кремля. Тому зустрічатися треба з тими, хто впливає на процес досягнення миру. Це тільки російський президент.

На рівні Тристоронньої контактної групи є так звані представники ОРДЛО, вони зустрічаються з народними депутатами, з представниками української сторони. Я разом із омбудсменом Людмилою Денисовою зустрічався з пані Морозовою, яка відповідає за ці ж питання на окупованих територіях Донецької області. Ми вели технічні розмови, забирали справи засуджених, які на момент окупації залишилися в Донецьку. А їх ми вже забрали на свою територію.

— Представники ОРДЛО бояться того, що окуповані території повернуться під контроль України?

— Так, у вищого керівництва є такі побоювання. Вони сприяли тому, що в 2014 році Російська Федерація зайшла на територію України, і вони повинні понести покарання. Але всі люди, які зараз перебувають на території ОРДЛО і виявилися заручниками ситуації — вони ніякої відповідальності нести не будуть. Ми напрацьовуємо законопроєкт про перехідне правосуддя, одним із ключових елементів якого стане амністія.

Я наполягаю на тому, щоб всі люди, які не брали в руки зброю, але вимушено допомагали забезпеченню життєдіяльності так званих республік — вчителі, лікарі, соціальні служби — не несли ніякої відповідальності. Вони є заручниками ситуації, на них амністію необхідно не просто поширити, а й розробити окремий закон, щоб прибрати страхи цих людей, що після деокупації територій вони нібито потраплять в якісь фільтраційні табори. Російська пропаганда зараз про це масово говорить. Це все неправда, ми вас чекаємо, і ми робимо все, щоб ви якомога швидше повернулися під юрисдикцію держави Україна.

Прямий ефір