Чому війна впливає на стосунки з друзями: пояснила психологиня Наталя Підлісна

Наталя Підлісна. Скриншот: kanaldom.tv

На жаль, війна спричиняє складнощі не тільки у стосунках пар, а й у дружніх взаєминах. Психологиня Наталя Підлісна допомогла нам розібратися, чому між людьми виникає дружба, якими бувають причини її згасання, та чи можлива дружба на відстані. Подробиці дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Чи бачите ви, як психолог, негативний вплив війни на дружбу?

— Так, я бачу цей вплив. Бачу, як люди руйнують свої відносини через політичні розбіжності. Війна це загострила. Люди, які, наприклад, хочуть перемоги, більше не дружать з тими, хто хоче мир ціною поступок. Люди, які вважають, що Україну не можна залишати зараз, вже не хочуть дружити з тими, хто виїхав за кордон, рятуючись від війни. Бачу, як люди вважають, що владу постійно треба критикувати, щоб тримати в тонусі. Вони думають, що це є демократія. Такі люди перестають дружити з тими, хто вважає, що війна не час для критики.

Під час війни дуже цінною стає щирість і правда, люди більше не хочуть миритися з подвійними стандартами, маніпуляціями, не щирими посмішками, обіцянками, які не виконуються. На все це просто більше немає часу та ресурсу. Такі ціннісні причини створили підґрунтя для того, щоб дружба під час війни проходила випробування.

Якщо є відчуття, що дружба згасає та з'явилися негативні емоції щодо розриву дружніх стосунків. Як раціоналізувати ситуацію?

— Якщо ви проаналізуєте всі свої відносини протягом життя, то помітите, що ви постійно припиняйте спілкуватися з друзями та добрими знайомими. Чи ті, з ким ви дружили в дитинстві, більше не є вашими друзями. Ті, з ким ви проводили багато часу на попередній роботі теж вже не є вашими друзями.

Всі ми можемо відчувати через це почуття провини. Але ми й не повинні триматися за стосунки, бо головне в стосунках — це якість. Якщо ви довго не спілкуєтесь з людиною та не відчуваєте дискомфорту, або дізналися про те, що у друга з'явились інші цінності, то відпустіть ці стосунки. Отак і раціоналізуєте ситуацію.

Всі люди змінюються, і ви теж. Тож навчіться вирішувати, в які стосунки ви готові інвестувати під час війни, коли енергії дуже мало. Пам'ятайте, що моральні інвестиції дуже багато коштують.

— Чи можна тоді вважати згасання дружби підґрунтям для розвитку людини?

— Цінність дружби ґрунтується на здатності розпізнавати унікальні якості людини, які вона може запропонувати нам. Водночас труднощі виявляють чи є ці переваги, чи ні. Вони допомагають відрізнити фальшивих друзів від справжніх. Саме під час війни ми розуміємо, хто дійсно прийде на допомогу, а хто — ні.

В такі часи важко бути впевненими, ким є наші друзі. Це розуміння завжди відбувається не тоді, коли все добре, а тільки під час якихось лих. Якраз це розуміння і є травматичним зростанням. Звісно, на місце порожнечі потрібно щось поставити. Це знання, змога знати точно, хто поруч з тобою, кому ти віддаєш себе свій ресурс.

Війна стала таким несподіваним, але важливим випробуванням на міцність багатьох друзів. Коли ти сам змінився, ти вже точно знаєш, яких друзів ти потім будеш шукати все життя. Це і є розвиток. Ти отримуєш знання, ти розумієш себе і розумієш, кого ти шукаєш.

Також цікаво:

Прямий ефір