Чому саме США та Велика Британія — припущення щодо від’їзду персоналу посольств зробив дипломат

Олександр Левченко. Скріншот відео: kanaldom.tv

Кожна країна має право ухвалювати рішення щодо виїзду персоналу посольств, однак навряд чи США та Велика Британія відкликатимуть із України головний дипломатичний персонал. Про це сьогодні, 24 січня, у програмі "Інформдень" телеканалу "Дом" повідомив надзвичайний і повноважний посол України в Хорватії, Боснії та Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко.

Дипломат пригадав події на теренах колишньої Югославії, на які посольства реагували по-різному.

"Я свого часу пережив від'їзд дипломатів в Белграді. Коли у 1994 році мали бомбардувати Белград, тоді виїхали майже всі посольства. Ми, українське посольство, до речі, тоді залишилися, і ще кілька посольств. Зрозуміла ситуація, було загострення, тому взагалі закривали на ключ посольства й їхали", — згадав Левченко.

Щодо нинішньої ситуації з від’їздом представників посольств із України, дипломат впевнений, що головний персонал залишиться на місцях.

"Щодо теперішньої ситуації з дипломатами США та Великобританії. Від'їжджають, в основному, члени родин дипломатів, другорядний персонал посольств — хто хоче. Тому що в такій ситуації ніхто не буде відкликати головний персонал. Він має працювати, навпаки, повним паром, як то кажуть. Ми чули заяву українського МЗС, що так, трошки, можливо, передчасне рішення про від'їзд. Між тим, кожна країна суверенно приймає рішення. Звісно, щодо нам, українцям, це відчувати не дуже комфортно. Але якщо керівництво США говорить про реальний наступ, тому ось у них така реакція", — зазначив експерт.

Левченко також зробив припущення щодо того, чому саме США і Велика Британія почали вивозити співробітників. Дипломат вважає, що через постачання цими країнами зброї Україні, представники їхніх посольств можуть стати мішенню російських спецслужб. Утім, підкреслив, що це його особисті міркування.

"Мушу сказати, це мої особисті міркування. Ви бачите, що нам зброю зараз постачають США та Британія — фактично, дві країни. І саме ці країни вивозять співробітників з України. Можливо, вони вивозять тих, хто може стати мішенню помсти. Про це не говориться, але ця помста може бути навіть на нашій території, тому що російська резидентура тут надто велика. Можливо, якщо ці країни — постачальники зброї, їхні громадяни вразливі, навіть велика кількість їхніх цивільних людей в Україні, які не мають прямого відношення до посольств, але мають дипломатичні паспорти", — припустив Олександр Левченко.

Експерт зазначив, що вивезення членів родин дипломатів, це, як правило, — перший крок, разом із тим підкреслив, що решта країн до цих кроків не вдається.

"Ви знаєте, що Євросоюз заявив, що нікого зі своїх дипломатів, членів родин не збирається евакуйовувати. Він вважає поки, що нинішня ситуація такої реакції, таких дій не вимагає. Ось Естонія вже заявила: ми і не збираємося, і не думаємо це робити", — зазначив дипломат.

Таку позицію Левченко вважає правильною, позаяк інформація про від'їзд самих дипломатів чи членів сімей впливає на українське суспільство, а посіяти паніку — одне з завдань Путіна. При цьому дипломат вважає, що на відкриту агресію Кремль не наважиться.

"Одне із завдань Путіна щодо того, що він нагнав війська до кордону, — це посіяти паніку. На відкриту агресію, звичайно, їм наважитися буде дуже складно. Бо уже виставлена міжнародна ціна — пакет санкцій готується до самого Путіна і його оточення. Між тим, громадяни Росії також мають розуміти, що раптом Путін наважиться на такий надзвичайний хід — перехід українсько-російського державного кордону його військами, то вони вже не поїдуть на Захід відпочивати. Їх ніхто там не чекатиме. Ніяких віз не буде. Тобто відповідальність за вторгнення буде не тільки на Путіні, а й на громадянах РФ. Вони мають це відчувати і тиснути на своє керівництво", — зазначив Левченко.

Експерт вважає, що на напад Росія здатна лише тоді, коли відчуває слабкість потенційної жертви.

"Росіяни йдуть нападом тільки тоді, коли відчувають слабкість, коли відчувають неготовність. До Криму вони заходили на м'яких лапах і ніхто на це не відреагував. Тому так і вийшло. Зараз Україна готова до спротиву. Зараз нарешті нас досить потужно почали підтримувати союзники. Міжнародна спільнота висловила неприйнятність такої позиції Путіну. Сполучені Штати Америки готові до персональних санкцій, чого не було раніше. Якби у 2014 році були введені персональні санкції до Путіна, можливо, він і через день зупинився", — заявив дипломат.

Читайте також: Путін сповнений рішучості завдати шкоди Україні, — Павлюк про ймовірність захоплення Росією восьми регіонів (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір