Чому переговори ТКГ вигідно перенести до Туреччини, пояснив посол Боднар

Василь Бондар. Фото: mfa.gov.ua

Туреччина може стати країною, де проводитимуть переговори Тристоронньої контактної групи (ТКГ). Також президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган готовий стати посередником в організації зустрічі між лідерами України та Росії. Україна дала згоду і на перенесення перемовин ТКГ до Туреччини, і на проведення там зустрічі лідерів країн, наголосив сьогодні, 11 лютого, надзвичайний і повноважний посол України в Турецькій Республіці Василь Боднар в ефірі програми "Інформдень" телеканалу "Дом". 

"Туреччина — це сприятлива для України країна. І вона може бути добрим посередником. По-перше, між Україною і Туреччиною існує стратегічне партнерство, яке базується і на спільних інтересах, і на конкретних прикладах — зона вільної торгівлі, військово-технічна сфера і багато інших речей, які нас об'єднують. З Росією у них збалансований діалог і відносини, які дають змогу вести перемовини на рівних. Але немає такої сильної залежності, щоб підпадати під вплив Росії. Тобто там взаємозалежність існує, але не така, яка б говорила про домінування Росії над Туреччиною. Тому для нас важливо, щоб аргументи турецької сторони сприймалися російською стороною, і турецька сторона може нам допомогти у просуванні певних тез щодо врегулювання саме мирним шляхом", — наголосив посол. 

За його словами, зараз важливо завершити військову частину конфлікту, тому будь-які формати переговорів — у Туреччині і не тільки — будуть відігравати роль у цьому. 

"З турецького боку їм достатньо важелів впливу. Тому тут можна так само говорити про те, що Туреччина буде в певній частині на нашій стороні", — додав Боднар. 

Він також розповів, що мета Ердогана у цих перемовинах — гарантування безпеки в регіоні. 

"Оскільки російська агресія значною мірою зашкодила нормальній співпраці в регіоні Чорного моря, а сьогоднішня ескалація не тільки виводить регіон з основних торговельних шляхів, а й завдає шкоди економікам країн. Зокрема, впливає на Туреччину, дестабілізує. І це точно не в інтересах турецької сторони", — пояснив дипломат. 

Доктор політичних наук Ігор Петренко додав, що перенесення переговорів ТКГ у Стамбул може позитивно вплинути як на позицію України, так і на Туреччину. 

"Безумовно, Туреччина є партнером, якщо не казати союзником, України з багатьох питаннях. З іншого боку, Туреччина так само має свої відносини — дуже прості, але зі знаком плюс все ж таки — і з Російською Федерацією. Плюс Туреччина так само має свої амбіції у відносинах з Європейським Союзом", — сказав Петренко.

Раніше керівник Офісу президента України Андрій Єрмак наголосив, що Україна готова проводити перемовини щодо врегулювання ситуації на Донбасі у Стамбулі (Туреччина) замість Мінська (Білорусь). 

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган неодноразово пропонував організувати переговори між президентами Володимиром Путіним та Володимиром Зеленським. Так, наприкінці листопада 2021 року він запропонував організувати зустріч лідерів України та Росії, але у Кремлі цю пропозицію відкинули, вкотре заявивши, що не вважають себе стороною конфлікту на Донбасі.

У січні Ердоган запросив президента РФ Володимира Путіна та президента України Володимира Зеленського до Туреччини, щоб "залагодити розбіжності" між двома країнами.

Медіа-партнери
Прямий ефір