Через санкції доходи бюджету РФ уже впали на 39,5%, — економіст

Ілюстративне фото: pixabay.com

Санкції, введені країнами Заходу проти Росії, поки що не дали швидкого ефекту, на який усі розраховували. Однак найкращий показник дієвості цих обмежень — те, що росіяни покидають свою країну. До того ж, у 2022 році доходи бюджету РФ вже скоротилися на 39,5% порівняно з попереднім. Про це сьогодні, 1 липня, сказав головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень, кандидат економічних наук Іван Ус в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA.

"Росія завжди любила говорити про те, що санкції для неї не становлять загрозу, але при цьому всіляко, за будь-якої нагоди, вони намагаються просити, щоб ці обмеження зняли. Санкції, можна сказати, не дали того швидкого ефекту, на який ми всі розраховували. Але ще 2014 року, коли ми досліджували фактор політики санкцій, зауважили, що санкції або дають миттєвий ефект, це коли люди прораховують наперед ситуацію і розуміють, що краще змінити політику, або, як часто буває, дають ефект у відкладеній перспективі. Це ми зараз і бачимо. Люди в Росії, які розуміють, що країна наближається до краху, всіляко намагаються виїхати з РФ", — сказав Ус.

Економіст нагадав, що у ЗМІ вже неодноразово повідомляли, що РФ можуть покинути 15 тис. доларових мільйонерів.

"Це не бідні люди, а люди, які роблять економіку цієї країни. Це найкращий показник ефекту цих самих санкцій", — зазначив він.

Плюс, за словами економіста, Росія невипадково закриває свою економічну статистику. Саме тому, що люди, які знаються на цифрах, можуть чудово зрозуміти, що в економіці РФ будуть найближчим часом суттєві проблеми.

"Навіть якщо ми беремо квітень місяць, то була така цифра про те, що недобір податку на додаткову вартість у Росії склав 54%. Тобто виходить, що половину грошей, які очікували отримати від цього податку, не отримали. У тому ж квітні була цікава статистика порівняння доходів російського бюджету в 2022 і в 2021. Так ось, доходи бюджетів скоротилися на 39,5%. Це по Росії. Якщо взяти окремі регіони, допустимо Калінінградська область, про яку багато зараз говорять після рішення Литви, там цифра була мінус 57%. Тобто область вже у квітні недоотримувала понад половину доходів, які були роком раніше", — розповів економіст.

Це, за його словами, свідчить про те, що в окремо взятій Калінінградській області вже, напевно, у липні, можливо у серпні, можуть виникнути суттєві проблеми з надходженням коштів до бюджету. Відповідно, будуть проблеми з виплатою зарплат, пенсій та всіх коштів, що виплачуються у бюджетній сфері.

"Це те, що потихеньку підштовхує Росію до краху. Плюс — складова санкцій — це чіткий натяк усім потенційним партнерам Росії, що в цій країні будуть найближчим часом проблеми. Тому не варто інвестувати в цю державу. І глобальніше — не варто з ними мати спільних справ, оскільки країна може стати неплатоспроможною. А цього явно не треба партнерам Росії не лише серед країн колективного Заходу, а й серед інших країн, які хочуть все ще співпрацювати з нею. Вони повинні розуміти, що, можливо, це занадто токсично. І у них можуть виникнути проблеми саме через цю співпрацю", — сказав Ус.

Читайте також: Санкції та арешти: що чекає на російський капітал за кордоном через напад на Україну (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір