Чарівна Баттерфляй: невідомі факти про оперну діву Соломію Крушельницьку

Винятково сильне сопрано, вроджений акторський талант, фізична і духовна краса — все це про неперевершену оперну діву Соломію Крушельницьку. Кожну свою виставу вона перетворювала на неповторне мистецьке явище. Про неї знав і говорив увесь світ. Сама Крушельницька завжди закінчувала свої концерти українськими народними піснями. Про її життєвий шлях і характер, творчість і кохання, становлення як артистки та львівський період життя на схилі літ в радянській Україні разом з ведучою Світланою Леонтьєвою у програмі "Код ідентичності" говорять:

  • солістка Львівського театру опери і балету імені Соломії Крушельницької, солістка Львівської національної філармонії імені Мирослава Скорика Софія Соловій;
  • вчена секретарка Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької (Львів) Тетяна Продан;
  • архіваріус Національної опери України, театрознавиця, екскурсоводка Лариса Тарасенко.

Наскільки добре була відома у Європі Соломія Крушельницька

Соломія Крушельницька народилася 23 вересня 1872 року в сім’ї греко-католицького священника у селі Білявинці на Тернопільщині. Походить зі шляхетного українського роду Крушельницьких гербу Сас, що бере свій початок у XIII столітті. Співати Соломія почала дуже ран. Усі відзначали її виняткові здібності і дуже приємний голос.

"Є історія про те, що її батько, Амвросій Крушельницький, зламав ногу і декілька тижнів перебував вдома, бо не міг рухатись. Він зібрав своїх дітей (шестеро дівчат і двоє хлопців) і вчив їх співати в чотири голоси. Батько поставив Соломії альт, але ми знаємо, що потім вона вивчалася на меццо-сопрано — відбулася зміна голосу", — розповіла вчена секретарка Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької Тетяна Продан.

Музичну освіту Крушельницька отримала спочатку в Тернопільській класичній гімназії, а потім навчалася у Львівській консерваторії Галицького музичного товариства, де її наставником був відомий професор Валерій Висоцький. Закінчивши консерваторію, восени 1893 року поїхала до Італії, де навчалася співу у Фаусти Креспі, і драматичному мистецтву у професора Конті. 

У другій половині 1890-х років Соломія Крушельницька мала тріумфальні виступи, здобувши славу на Краківській та Варшавській сценах. Мала гастролі в Італії, Іспанії, Франції, Єгипті, Аргентині, США та Чилі.

Французькою пояснила російському царю Миколі II, що співає українською мовою

Родина російського імператора Миколи ІІ запросила Соломію Крушельницьку дати концерт у їх резиденції під Варшавою. Співачка погодилася. Того вечора у палаці вона виконала для царської родини та гостей арії з відомих опер різними мовами, а на завершення концерту заспівала кілька українських народних пісень.

Миколі ІІ так сподобалися пісні, що він запитав Соломію Крушельницьку, якою мовою і про що вона співала. Французькою Соломія переповіла зміст і наголосила, що пісні виконувала рідною мовою — українською.

"У книжці Василя Костенка "Велика співачка" зазначається, що Микола ІІ сказав їй: "Дивно, мені казали, що ви іншої національності". Соломія Крушельницька в одному з інтерв'ю казала, що всі знають її національність, адже вона ніколи її не приховувала. Хоча, звісно, з підлабузництва чи з інших переваг можна було перейти на бік сильнішого прапора. Критики часто писали, що вона не українка, а наприклад, полячка або угорка. У світових турне її по-різному представляли теж", — розповіла Тетяна Продан.

На зимовий сезон з 21 листопада 1896 по 8 березня 1897 року Соломія Крушельницька була запрошена на гастролі до Одеси у складі італійської оперної трупи. На той час їй пішов лише 25 рік. 

"Була дуже вимоглива публіка. За умови контракту, якщо публіка не відреагує так, як треба було, то співаків звільняють. На першій прем'єрі одного із тенорів навіть звільнили, тому що публіка не сприйняла. Крушельницьку ж в Одесі запрошували і на приватні домашні концерти. Там навіть читали вірші Шевченка. Щоправда, перед читанням міцно закривали штори і замикали двері", — додала Продан.

Врятувала оперу "Мадам Баттерфляй" Джакомо Пуччіні

У лютому 1904 року композитор Джакомо Пуччіні представив у міланському театрі "Ла Скала" свою нову оперу "Мадам Баттерфляй". Прем'єра провалилася — оперу освистали. Друзі Пуччіні умовили його переписати оперу і запросити на головну партію Соломію Крушельницьку. 

29 травня на сцені театру "Ґранде" в Брешії відбулася прем'єра оновленої "Мадам Баттерфляй" із Крушельницькою. Це був тріумф — артистів і самого композитора 17 разів викликали на сцену і осипали оваціями. Зворушений Пуччіні надіслав Крушельницькій свій портрет із написом: "Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй".

"Вона була доволі високою жінкою. Для того, щоб зіграти невеличку японку, треба було докласти не лише зусилля голосу, а й акторський талант. Критики писали, що Соломії це вдалося. "Мадам Баттерфляй" стала поверненням успіху Джакомо Пуччіні. Його реабілітацією", — поділилась Тетяна Продан.

"Чарівна Баттерфляй" — так представляла Соломію Крушельницьку світова преса. Зворушений успіхом Пуччіні надіслав Крушельницькій свій портрет із написом: "Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй".

"Коли Соломія Крушельницька відіграла сто опер і сказала, що досить, то подарувала Пуччіні свою партитуру", — додала Продан.

Шлюб із відомим італійським адвокатом та майже 30 років щастя у Тоскані

Під час гастролей Соломії Крушельницької у Неаполі несподівано прокинувся вулкан Везувій. Викиди попелу згубно вплинули на голосові зв'язки прими тодішньої європейської опери. За порадами лікаря, вокалістка припинила виступи.

1910 року в одному з храмів Буенос-Айреса Соломія Крушельницька вийшла заміж за відомого італійського адвоката, мера міста В'яреджо Чезаре Річчоні — тонкого знавця музики й ерудованого аристократа. Пара оселилася у В'яреджо, в італійській Тоскані, де купили віллу та назвал "Саломеа".  Триповерхова будівля мала широкі балкони, звідки було видно Тірренське море.

"Це був зрілий вибір. Три рази до неї сваталися, три рази вона давала відкоша. На першому плані у неї була музична кар'єра, і вона не могла пожертвувати своїм покликанням, до того ж, весь вільний час присвячувала музиці", — розповіла вчена секретарка Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької.

У віллі оперна діва влаштовувала музичні вечори, співала українських пісень і готувала українські страви. Подружжя прожило разом щасливих 26 років.

Соломія Крушельницька з чоловіком Чезаре Річчоні біля їхнього будинку у В'яреджо. Італія, 1930-ті

Принижена радянською владою "заручниця"

Після смерті чоловіка Чезаре Річчоні (1936), Соломія Крушельницька у 1939 році поїхала в Галичину провідати рідних. Тут її застала Друга світова війна. Відома на весь світ оперна артистка стала "заручницею" нової влади радянської України.

Крушельницька на той момент мала громадянство Італії і не усвідомлювала, що більше не зможе повернутися туди. Після 1939 року Соломія більше ніколи не виїжджала зі Львова.

"Вона мала паспорт громадянки Італії, мала майно в Італії. Коли вона покидала В'яреджо, її попереджали про те, що насувається війна і, можливо, не варто їхати. Однак Соломія не зрадила своїй звичці щороку навідувати рідних", — розповіла Тетяна Продан.

Після радянської анексії західноукраїнських земель нова влада націоналізувала будинок мисткині, залишивши їй чотирикімнатну квартиру, в якій вона жила з душевнохворою сестрою Ганною. 

"Її поселили на другому поверсі, коли в неї була травма ноги, перелом. Їй було складно пересуватися, тому вона майже і не виходила звідти. Приїхала вона до Львова з двома валізами, не маючи наміру залишатися. Всі її приватні архіви, листування і особисті речі залишилися в будинку у В'яреджо", — додала Продан.

Під час німецької окупації Львова співачка дуже бідувала, тому давала приватні уроки вокалу.

Після війни Соломія Крушельницька просила дозвіл повернутися на свою віллу в Італії, проте отримала відмову. Артистка не могла виїхати з СРСР і громадянства їй теж довгий час не давали, тож вона не могла розраховувати навіть на мізерну радянську пенсію. Аби якось прогодуватися, починаючи з 1944 року всесвітньо відома співачка викладала у Львівській державній консерваторії імені Миколи Лисенка як рядовий педагог.

Лише погодившись продати будинок в Італії на користь СРСР, Соломія Крушельницька отримала громадянство. Посольство СРСР в Італії вигідно продало віллу Річчоні і Крушельницької, виплативши всесвітньовідомій співачці лише мізерну частину від отриманого.

"Ці 15 000 від продажу вілли вона залишила для догляду за молодшою сестрою, з якою жила разом і була дуже близька. Через оці драматичні перипетії та зміну влади ми втратили зв'язок з Італією. Тому сучасна Італія не настільки добре знає про Соломію. Лише в специфічних колах", — зазначила Продан.

Востаннє Соломія Крушельницька співала у Львівській філармонії 1949 року. Мало хто знав, що на той час 77-річна співачка мала рак горла.

Лише 1951 року їй присвоїли звання Заслуженої діячки мистецтв УРСР, а в жовтні 1952-го дали звання професорки Львівської консерваторії, де вона працювала вісім років.

Померла Соломія Крушельницька 16 листопада 1952 року. Похована на Личаківському кладовищі поруч із могилою Івана Франка.

Учасниці програми "Код ідентичності"

Попередні випуски програми "Код ідентичності":

Прямий ефір