Бої на ділянці Авдіївка — Піски та вибухи у Донецьку: ситуацію на фронті обговорюємо з військовим експертом Ждановим

Олег Жданов. Скріншот відео: kanaldom.tv

Наразі на фронті в Україні працюють 16 американських реактивних систем залпового вогню HIMARS ("Хаймарс") різних типів. Найближчим часом їхня кількість може зрости до 25-30. Як збільшення кількості ("Хаймарсом") змінить ситуацію на фронті — в ефірі марафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA оцінив військовий експерт Олег Жданов.

Також він прокоментував ситуацію на Донбасі — із чим пов'язана бойова активність у районі Авдіївки, на яких ще напрямках намагається наступати російська армія. Також Жданов спрогнозував, коли ситуація на фронті зміниться на користь України.

— Як "Хаймарси" змінюють ситуацію на полі бою?

— "Хаймарси" суттєво ускладнюють логістику противника — має великі проблеми в плані забезпечення паливом, боєприпасами, продовольством і постачанням техніки. Тому що ми неодноразово накривали місця скупчення техніки в глибині оборони противника.

В них вже сформувався "синдром Хаймарсів". Наприклад, коли почався обстріл ешелону, який йшов до Криму, військові просто розбіглися. Вони кинули цей ешелон, кинули техніку і просто розбіглися, бо розуміють, що високоточні удари влучать точно в ціль.

Російській пропаганді дуже важливо повернути бойовий дух, віру в те, що HIMARS більше нема, що їх не варто боятися. Тому вони часто згадували, що знищили цю техніку.

Ми перемогли в інформаційній, психологічній операції. Ми створили мем із слова "Хаймарс", яке справді викликає тремтіння в руках російського солдата. А американська система M270 MLRS вдвічі потужніша за тих самих тактико-технічних характеристик, ніж HIMARS.

— У березні Україна потребувала 50 одиниць HIMARS. Цієї кількості має бути достатньо для звільнення умовного Херсона. А якщо говорити про щось більше, наприклад, про сотню одиниць таких систем? Це якось змінить ситуацію на фронті?

— 100 одиниць HIMARS кардинально змінить ситуацію на фронті. Тоді ми змогли створити кілька маневрених чи ударних груп реактивної артилерії, які у найближчій глибині оборони противника змінювали б цілком ситуацію з логістикою і забезпеченням переднього краю.

Але на сьогоднішній день найоптимістичніше, що я чув, — у Конгресі Сполучених Штатів кажуть, що можуть збільшити кількість HIMARS до 25-30 одиниць. До того ж установок M270 MLRS у США більше, ніж HIMARS. Є ще системи MARS II ("Марс 2") — це німецький ліцензійний брат М270. Він такий самий, тільки зроблений у Німеччині за ліцензією системи М270.

— Є думка, що до зими мають закінчитись активні бойові дії. Але час летить. Восени Росія планує провести так званий "референдум" в окупованому Херсоні.

— З одного боку, як військовий, я розумію позицію міністра оборони Олексія Резнікова про те, що не потрібно оголошувати результати конференції "Рамшайн-4" — нехай це буде неприємний сюрприз для ворога на полі бою. А з іншого боку, звичайно ж, ми переживаємо, бо не розуміємо, скільки і чого нам пообіцяли на "Рамшайн-4" і як іде постачання цього озброєння.

У принципі ми обговорили всю номенклатуру. Поки що ми ще не отримуємо системи протиракетної оборони та авіацію. Ось із цим затримка. Все інше, що говорила Україна, ми отримуємо.

Якщо обсяги озброєння будуть достатніми, ми могли б створювати нові бригади на базі західного озброєння, тобто формувати нову модернізовану армію під західний стандарт.

І тоді ми будемо впевнені, що наприкінці серпня чи в першій половині вересня зможемо кардинально змінювати ситуацію. Поки що ми продовжуємо етап позиційної війни та ведення оборонної операції.

— Яка ваша думка щодо однієї з найгарячіших точок у Донецькій області — селища Піски, яке розташоване в районі Донецька та Авдіївки?

— Населений пункт під нашим контролем. Туди підійшов резерв із нашою артилерією. І зараз ситуація більш-менш стабілізувалася.

Російські війська спробували прорвати нашу оборону. Але там її укріплено з 2014 року. Якби не прорив російських військ із Криму через Чонгар та швидке захоплення Азовського узбережжя, то лінія оборони, яка йшла до самого Маріуполя, стояла б і досі.

На Донеччині на ділянці Авдіївка — Піски лінія оборони не змістилася практично ні на метр. За винятком невеликих вклинень у районі цих двох населених пунктів. Це все, що вони змогли зробити за п'ять із половиною місяців війни.

Вони намагаються прорвати цю лінію оборони, вони концентрують свої зусилля. Але ділянки фронту, на яких вони спроможні сконцентрувати такі зусилля, стають дедалі меншими. Вони обмежилися загалом двома населеними пунктами. І нам при цьому вдалося за такої концентрації утримати ситуацію і більш-менш її стабілізувати.

— У чому стратегічна важливість Пісок, Мар’їнки, Авдіївки?

— Важливість Мар'їнки та Авдіївки полягає в тому, що вони практично примикають до Донецька. А Піски — трохи осторонь.

Російські війська намагаються прорвати там нашу оборону. Вони зрозуміли, що з боку Слов'янська та Краматорська не зайдуть до Донецької області. До речі, сьогодні на Слов'янському напрямку бойові дії менш активні, ніж були ще тиждень чи два тому. Вони з південного сходу заходять, намагаються штурмувати Бахмут з усіх боків, і вирішили напряму пробивати нашу оборону на ділянці від Авдіївки до Пісок.

— 4 серпня був обстріл центру окупованого Донецька. Традиційно Росія звинуватила у цьому ЗСУ, були заяви, що обстріл відбувався за допомогою "Хаймарсів". "Хаймарс" може сягати Донецька?

— "Хаймарси" можуть сягати Донецька. Але немає сенсу стріляти у цивільних людей. Це ж наші громадяни. До того ж надто дорогі снаряди. Який сенс вбивати цивільних та робити мирних людей своїми ворогами? Тим більше, наші партнери, які постачають нам системи HIMARS, можуть відстежувати всі цілі. За необхідності можна просто зробити роздруківку всіх цілей, по яких були удари.

Я цілком припускаю, що це спецоперація з дискредитації та дегуманізації Збройних сил України. Тим більше, якщо там були місцеві жителі, то для російських спецслужб це взагалі живий щит. Подивіться, як вони поводяться з місцевими, яких вони примусово мобілізували і відправили на фронт.

— Наразі російські ЗМІ розганяють інформацію про те, що Київ збуває отриману західну зброю на чорному ринку. HIMARS важко продати. А що стосовно автоматів та іншої зброї, яку простіше сховати та вивезти?

— Кожен автомат має номер. Якщо у вас є дані про якусь незаконну угоду, опублікуйте перелік номенклатури та кілька серійних номерів зброї з цієї партії. І тоді буде одразу зрозуміло.

Історію зброї дуже легко відстежувати за її серійним номером. Тобто мають бути не просто заяви. Має бути хоч якась аргументація, яка підтверджує ці слова.

Але я думаю, що точку в цій справі поставлять ті аудитори, які були призначені Конгресом США для контролю над постачанням озброєння в Україну. І які, наскільки я знаю, сьогодні розпочали аудит у Міністерстві оборони України. Поки що жодних гучних заяв не було. Сподіваюся, що й до кінця їхнього аудиту теж не з'являться.

За дефіциту зброї та потреб наших Збройних сил, думаю, що такий продаж майже неможливий.

Читайте також: Чорний ринок озброєння і чи є на ньому є HIMARS: інтерв'ю з Грабським

Прямий ефір