Банки закриті, акції держпідприємств падають, прибувають військові ОДКБ — хроніка загострення у Казахстані (ВІДЕО)

Протести в Алмати (Казахстан). Фото: ap.org

Криза в Республіці Казахстан сьогодні, 6 січня, набирала обертів. Припинили роботу банки, акції держпідприємств падають, у країні блокують інтернет. У Казахстан почав прибувати військовий контингент країн ОДКБ (Організації договору про колективну безпеку), зокрема — війська Росії, інформує "Дом".

Знімальна група телеканалу "Алмати" потрапила під обстріл. Загинув водій авто. Журналіста поранено, його госпіталізували. Про це повідомив телеграм-канал "Орда-Казахстан".

З'явилися кадри "зачистки" площі Республіки в Алмати. Як повідомляють ЗМІ з посиланням на очевидців, із ночі там залишалися кілька сотень людей. Удень до площі підтягли спецтехніку та резерв. Поліція Казахстану прозвітувала про хід так званої "антитерористичної операції", повідомивши про десятки вбитих демонстрантів. Понад 2 тис. затримано. Очевидці повідомляють про десятки і навіть сотні постраждалих і поранених з обох боків.

"Єдиної інформації немає, бо немає єдиного центру комунікації в країні. У країні хаос. В Алмати вночі було п'ять штурмів ДВД (Департаменту внутрішніх справ, Департаменту поліції, — ред.). Але вони відбилися, саме ДВД вони захистили. Серед протестувальників, сьогодні наші журналісти були на площі республіки, де такий штаб протестувальників. У цьому штабі нам сказали, що серед протестувальників 30 загиблих", — повідомила головний редактор телеграм-каналу Орда-Казахстан Гульнара Бажкенова.

Росія, Білорусь, Вірменія та Киргизстан направили по військовому контингенту для участі у так званій "антитерористичній операції". Напередодні президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв звернувся до сусідніх країн за військовою допомогою.

"У цьому сенсі важливою залишається ситуація з інтервенцією. Вона є символічною. Але сама по собі вона є дуже серйозною ознакою змін на пострадянському просторі. Я думаю, усім зрозуміло, що всі ці посилання на так звані банди, які нібито проходили підготовку за кордоном — це абсолютна нісенітниця. І це привід, який використовується для легітимізації вторгнення", — коментує директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

У Євросоюзі заявляють, що уважно стежать за перебігом подій у Казахстані.

"Ми засуджуємо акти насильства, вандалізму і грабежів, що мали місце в Алмати, і шкодуємо про загибель людей. Насильство має припинитися. Ми приймаємо до уваги присутність російських військ, але, зрозуміло, що таке втручання має поважати суверенітет і незалежність Казахстану", — заявила речниця Єврокомісії Набіла Массралі.

Правозахисники стверджують, що мародери не мають відношення до громадянського протесту. Експерти впевнені: пограбування були навмисно підлаштовані владою. Їх використовували як привід для військового розгону демонстрантів.

"Скрізь розбиті вітрини. На мій погляд, це все було організовано, чітко сплановано. Тому що саме мародерами керувалося це все. ОЗУ (організоване злочинне угрупування, ред.), яке було прямо пов'язане з кимось із влади. Тому що команди прибрати поліцію вранці і так далі — ці команди могли йти тільки згори", — каже правозахисник Галим Агелеуов.

Тим часом влада знову обмежила інтернет по всій країні. Нацбанк тимчасово призупинив роботу всіх фінансових організацій: банків, обмінних пунктів, страхових та іпотечних установ, а також фондової біржі. При цьому через відключення інтернету в регіонах не працює система безготівкового розрахунку. В інтернеті публікують кадри довгих черг у банкоматів.

Читайте також: Підсумки 6 січня: придушення протестів у Казахстані, арешт майна Порошенка та різдвяний Святвечір (ВІДЕО)

Нагадаємо, протести в Казахстані розпочалися після стрибка цін на газ. Переросли у зіткнення з силовиками, захоплення адміністративних будівель та аеропортів. У країні запроваджено надзвичайний стан. Президент Республіки Казахстан Касим-Жомарт Токаєв звернувся по допомогу до партнерів Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) — військово-політичного союзу, до складу якого входять Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Росія, Таджикистан.

У Казахстані з 1 січня 2022 року ціна за літр зрідженого газу зросла до 120 тенге (0,28 дол. США), демонстранти вимагали зменшити її до 50-60 тенге (0,11-0,14 дол.). Зазначимо, що середня зарплата в країні станом на серпень 2021 року становила 256 тис. 455 тенге (590 дол.).

Читайте також: Понад 40 українців застрягли в Казахстані — що з ними та як допомагає посольство (ВІДЕО)

Прямий ефір