Аварія на ЧАЕС: як вона вплинула на долі людей (ВІДЕО)

У ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС) брали участь понад 600 тис. людей. 26 квітня 1986 року два теплових вибухи на ЧАЕС зруйнували її четвертий енергоблок, інформує "Дом".

Катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики: як за кількістю загиблих та потерпілих, так і за економічним збитком.

Вперше про катастрофу на Чорнобильській атомній електростанції радянські ЗМІ повідомили лише через три доби. Радянський Союз визнав аварію під тиском країн Європи, які зафіксували підвищення радіаційного фону на своїх територіях.

Евакуацію жителів організували через 35 годин після аварії — 27 квітня. Багато тоді не підозрювали, що більше не повернуться в рідні стіни.

Під час евакуації Євгенії було 10 років. Згадує, все літо жила з сім'єю у родичів. А до осені замість повернення додому, в Прип'ять, довелося освоюватися в Києві.

"Нам говорили про те, що ми їдемо дня на два-три. Крутили постійно один запис в ефірі по радіо. І нам сказали взяти найголовніше. Евакуювали в селі одному, на дороги вивезли", — згадує жінка.

Чоловік Євгенії — Олександр — теж жив в Прип'яті. Згадує, що батьки тоді тільки закінчили ремонт в квартирі та тут же були змушені її залишити.

Після аварії прип'ятські роз'їхалися по різних містах та країнах. Женя та Саша знайшлися через п’ять років. Незабаром одружилися та більше не розлучалися.

Кілька разів подружжю вдалося потрапити до Прип'яті та відвідати колишнє житло.

Довгий час не покидали зону відчуження ліквідатори. Серед них — інженер Олексій Ананенко. Він разом з двома колегами — водолазами спустився в травні в затоплені камери четвертого реактора, щоб запобігти ймовірний повторний вибух. Епізод з ліквідаторами-дайверами екранізували й в серіалі "Чорнобиль". Сцена стала однією з найяскравіших.

У 1986 році, ближче до травня, вітер змінив свій напрямок з Чорнобиля до Києва. В уряді як і раніше мовчали. Тоді ніхто не збирався захистити людей від радіації. Навпаки, змушували виходити на парад всіх — дітей та дорослих.

1 травня тільки в Києві близько 120 тис. людей вийшли на вулиці. В той день рівень радіації в столиці в сотні разів перевищував норму. Лише 14 травня радянські власті повідомили громадянам про катастрофу на ЧАЕС. Спроби режиму приховати масштаб аварії стали початком кінця розпаду Радянського Союзу.

Читайте також: Підсумки 26 квітня: 35 років після Чорнобиля, тиждень імунізації і квартири для кримських татар (ВІДЕО)

Прямий ефір