"5 вопросов на злобу дня": лікар-імунолог пояснив "за" і "проти" вакцинації від COVID-19

Вакцинация в Украине. Фото: hromadske.ua

Україна отримала першу партію вакцин проти COVID-19 — пів мільйона індійського препарату, виробленого за ліцензією AstraZeneca. Відразу після цього в країні стартувала вакцинація. Зараз щеплення можуть отримати медпрацівники, наступними будуть поліцейські, військові та люди з хронічними захворюваннями.

"Щеплення — обов'язково. У мене ж був "ковід", я перехворів і всім пропоную вакцинуватися обов'язково. Я вважаю, що ця вакцина хороша, якісна, вона — з найкращих у світі. Як мені повідомили в Міністерстві закордонних справ, після нас [інші країни] замовляють саме цю вакцину", — поділився своєю думкою президент України Володимир Зеленський після вакцинації.

Чи безпечна вакцина, і чому потрібно щепитися від коронавірусу — в програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом" розповів лікар-імунолог Борис Донський.

— Чому загалом потрібно вакцинуватися від COVID-19?

— Будь-яка вакцинація, будь-яке щеплення має незначний, але можливий рівень побічних ефектів. Це прийнятно. Він мінімальний і ми його згодні приймати, тому що ефективність цих препаратів від можливого захворювання, складного перебігу хвороби та смерті набагато вища. У будь-якому випадку здоров'я і життів буде врятовано в тисячі разів більше, якщо люди зроблять щеплення.

Особливо, якщо йдеться про групи ризику за віком або за наявними захворюваннями. У цих групах ефективність просто абсолютна. Розумієте, навіть немає сенсу міркувати. Тому що шанси на важкий перебіг "ковіду" і на смерть від "ковіду" в цих групах ризику дуже високі.

Читайте також: Фейк про шкоду вакцини CoviShield людям віком понад 65 років спростував Степанов (ВІДЕО)

Вакцина ефективна — навіть та, яка не пройшла третю стадію досліджень. Але ця третя стадія затягнеться на роки. Тобто ми або чекаємо кілька років, сидимо в карантинному обмеженні, або зараз робимо вибір на користь вакцинації.

— А якщо людина перехворіла на коронавірус, чи потрібно їй вакцинуватися? Якщо так, то коли краще робити щеплення?

— Знаєте, є "за розумом", а є в нашій ситуації. Зараз, при катастрофічній нестачі доз, дуже рекомендують людям, які перехворіли, на пів року відтермінувати вакцинацію. Для того, щоб дати можливість отримати свою дозу тим, хто не хворів.

Тому що у перехворілих шанси на повторне зараження та ускладнення настільки мізерні, що їх можна було б знехтувати вакцинацією. А для людей, які не хворіли, шанси ці великі. Тому ефективніше і раціональніше почати з тих, хто не хворів.

Так, якби у нас було багато вакцини, в достатній кількості, то ми могли б взагалі зробити масову вакцинацію. А першою партією у пів мільйона доз зробити щеплення масово неможливо. Тому потрібно дуже раціонально використовувати цей препарат.

— Чому такий низький рівень довіри до вакцинації взагалі?

— Причин багато.

Одна з них — протягом багатьох років велика частина засобів масової інформації ретранслювала лише негативну інформацію щодо вакцинації. Часто, несправедливу і, часто, неправдиву. Люди просто перенасичені таким негативом про вакцинацію. Внаслідок цього слово "щеплення" замість того, щоб бути чимось прекрасним, тепер означає небезпеку і щось підозріле. Це проблема.

Крім того, однозначно це певна недовіра до наших урядових структур і до міністерств. Тому що люди розуміють, який рівень контролю і рівень домовленостей. Вони ж бачили, як довго домовлялися і як постійно змінювалася інформація: який буде препарат, коли та скільки. Тому люди бачать, що відбувається невеликий хаос. І вони з певною недовірою ставляться.

Щодо того, що вакцина індійська. Знаєте, це найменша її проблема. Більшість людей користується айфонами, пральними машинами, які зібрані не в Каліфорнії або Німеччині, правда? І ми бачимо, що індійці, сінгапурці та китайці, якщо є необхідність, можуть гарантувати дуже непогану якість. Тому саме в цьому аспекті не варто переживати. Варто переживати, що доз дуже мало. І коли будуть наступні партії, ми поки не знаємо.

— Чому медикам доводиться викидати частину доз COVID-вакцини? Днями з'явилася така інформація в медіа.

— Я про таке не знаю. Але проблема в тому, що якщо відкривається ампула, вона повинна бути використана протягом дня.

Така ж проблема була і в Ізраїлі, і в Америці. Але вони знайшли вихід: вакцинують усіх, хто записаний на сьогодні, а якщо хтось не з'явився, то замість цих людей наприкінці дня щеплення роблять усім охочим. Ці дози використовують, щоб не викидати препарат, якого і так дуже мало.

Думаю, потрібно такий процес налагодити й у нас. Просто у нас завжди тяжба з документами, і люди не знають, що їм далі з цим препаратом робити. Тому зазвичай нічого не роблять.

Читайте також: Чому доводиться утилізовувати невикористані дози COVID-вакцини, пояснили лікарі (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір