"5 вопросов на злобу дня ": Хто такі псевдомінери та як розкривають їхні злочини (ВІДЕО)
Верховна Рада на засіданні 2 березня ухвалила законопроєкт №3911 про відповідальність за неправдиве повідомлення про мінування. Документ вносить зміни в ч. 2 ст. 259 Кримінального кодексу України. Після вступу закону в силу такий злочин каратиметься позбавленням волі на строк від 4 до 8 років.
Поки що відповідальність становить 2-6 років ув'язнення. І за минулий рік в Україні зареєстровано 823 кримінальних провадження щодо неправдивих повідомлень про мінування. Про це в програмі "5 питань на злобу дня" телеканалу "Дом" повідомив радник міністра внутрішніх справ України Володимир Мартиненко.
— Хто найчастіше повідомляє про неправдиве мінування та як часто розкриваються такі злочини?
— Насправді, до нас надходить багато інформації щодо хибного мінування, але хибним воно підтверджується вже потім, в процесі. А до цього воно сприймається як мінування.
Ця інформація надходить в основному через канали електронного зв'язку, наприклад, електронною поштою. У повідомленнях йдеться про ті чи інші об'єкти — аптеки, дитячі садки, школи, аеропорти, торгові центри.
Є певні проблеми з виявленням відправників таких листів. Тому що часто вони перебувають за межами території нашої країни. Дуже часто така інформація надходить з Росії або ж із окупованих територій Донецької та Луганської областей.
Розслідування, звичайно, проводиться. Щодо того, наскільки часто наші правоохоронці розкривають ці злочини, — такий відсоток є, але мені б хотілося, щоб він був набагато вищим.
Але ми маємо такі реалії. Визначаємо, що за особа, встановлюємо IP-адресу навіть, а далі — ця адреса розташована на окупованій території Донецької, Луганської областей. А проведення повного розслідування вже там для нас ускладнено.
— Коли псевдомінерів знаходять, що їм загрожує? Адже ухвалений закон, який посилює покарання за повідомлення про псевдомінування.
— Ми вже не перший раз намагаємося посилити відповідальність за псевдомінування. За минулий рік у нас зареєстровано 823 кримінальні справи щодо цього. І сьогодні відповідальність за такий злочин — позбавлення волі від 2 до 6 років. На мою думку, цього недостатньо для того, щоб ефективно боротися з такими псевдомінерами.
Я б посилив санкції хоча б років до десяти. І перевів би цей злочин з розряду середніх до розряду тяжких, тому що розслідування тяжких злочинів набагато ефективніше.
Можна застосовувати й більш ефективні методи розслідування, ніж за тяжкими злочинами. На мій погляд, у нас за таким алгоритмом відсоток розслідувань збільшиться, а псевдомінери сто разів поміркують перед тим, як повідомляти про нібито мінування, і будуть розуміти свою відповідальність.
— А що загрожує неповнолітнім порушникам?
— За такими злочинами відповідальність настає з 16 років, причому кримінальна.
Якщо ж йдеться про осіб, які не досягли 16 років, — це адміністративне покарання для їхніх батьків за те, що вони неналежним чином виховують дітей. Штрафні санкції від 17 тис. до 51 тис. грн. Думаю, що це вагомий аргумент для того, щоб батьки ретельніше дивилися за дітьми.
Таких санкцій для батьків, на мій погляд, досить. Тому що в нас не дуже багато випадків, коли у таких справах проходять неповнолітні.
— Щодо псевдомінерів з Російської Федерації або тимчасово окупованих територій — все зрозуміло. А що стосовно людей, які живуть на підконтрольній Україні території, хто вони? Хулігани або раніше ув'язнені, або, можливо, психічно нездорові громадяни?
— Відразу скажу, що люди, які вже мали кримінальне покарання, дуже рідко будуть повідомляти про неправдиве мінування. Тому що вони вже розуміють, що таке в'язниця, розуміють, що повертатися туди через такий жарт нерозумно.
Так, часто є психічно хворі люди. А також серед тих, які дзвонять, — з хуліганських спонукань і ще з якихось.
І давайте не забувати, що у нас триває гібридна війна. А серед методів і алгоритмів, які в ній використовуються, є зокрема й залякування населення через такі неправдиві повідомлення про мінування. І для цього не шкодують ресурси. Тут потрібен особливий підхід, щоб такі порушники бачили баланс між тим, що вони могли б на цьому заробити (а це копійки) і між тими реальними термінами, які доведеться провести в місцях позбавлення волі.
— Ось тиждень-два тому в Києві "мінували" метро. Інформація знову виявилася помилковою. Чи відомо про те, хто це повідомлення відправив? Знайдена ця людина?
— Поки ведеться розслідування, тому інформацію про це повідомляти не можна. Але, повторюся: на щастя, йдуть повідомлення про помилкові мінування. Не дай боже, щоб вони виявилися не помилковими.
Але ми розуміємо, що сім років перебуваємо в стані гібридної війни, і сім років нас намагаються залякати різними способами. Зокрема, через повідомлення про неправдиві мінування.
І з іншого боку: щоб наші громадяни не звикали до такої інформації та не сприймали це як належне. Знаєте, як: ну, замінували, ну, нічого в цьому страшного немає. Просто минулого разу було хибне мінування, в цей раз хибне, наступного разу, напевно, буде несправжнє. Дуже важливо не перейти межу, коли наступного разу мінування виявиться не хибним.
Тому звертаюся до всіх співгромадян: про всі підозрілі предмети повідомляйте в поліцію, в служби з надзвичайних ситуацій. Виїжджають кінологи для того, щоб перевірити, вибухонебезпечний це предмет чи ні. Дуже серйозно до цього всього треба ставитися.
А ми зробимо все можливе, щоб цей вид злочинів мінімізувати або припинити взагалі. Досить вже залякувати наших громадян такими ситуаціями. Адже це завдає не лише економічні збитки, не тільки зупиняють роботу метро або торгових центрів, а це дуже сильно впливає на психіку наших співгромадян. Тому я ще раз повторю: санкції кримінальної відповідальності за повідомлення про неправдиве мінування потрібно збільшувати, допоки такі ситуації у нас не припиняться.
Читайте також: Відповідальність за псевдомінування посилила Верховна Рада